Автор Тема: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT  (Прочитано 6993 пати)

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 164
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #30 на: 25 Јануари 2021, 16:10:06 pm »
А код картичката ти ја даде?

Да, Ја имам картичката. Ги имам сите документи откако е купена колата со сервиси до 100к. Ве молам ако има некој предлог да ми каже која би ми била најдобра варијанта за правење на резервен клуч.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #31 на: 25 Јануари 2021, 17:13:29 pm »
А код картичката ти ја даде?
Каква е таа код картичка?

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2048
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #32 на: 25 Јануари 2021, 17:18:18 pm »
А код картичката ти ја даде?

Да, Ја имам картичката. Ги имам сите документи откако е купена колата со сервиси до 100к. Ве молам ако има некој предлог да ми каже која би ми била најдобра варијанта за правење на резервен клуч.

Побарај Авто Клиник во Маџари.
На ФБ или Гугл.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4029
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #33 на: 25 Јануари 2021, 23:00:33 pm »
А код картичката ти ја даде?

Да, Ја имам картичката. Ги имам сите документи откако е купена колата со сервиси до 100к. Ве молам ако има некој предлог да ми каже која би ми била најдобра варијанта за правење на резервен клуч.
Ако не си прашал до сега, види во овластен сервив на Киа и спореди со цени од други места.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #34 на: 25 Јануари 2021, 23:15:27 pm »
А код картичката ти ја даде?

Да, Ја имам картичката. Ги имам сите документи откако е купена колата со сервиси до 100к. Ве молам ако има некој предлог да ми каже која би ми била најдобра варијанта за правење на резервен клуч.
Ќе каже ли некој каква е таа код картичка и што со неа?

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #35 на: 25 Јануари 2021, 23:27:32 pm »
Искрено многу ми олесна што брзо и прилично ефтино го решив проблемот со сецкањето што ми стоеше на глава. Следно нешто што треба да средам е подвозјето, бидејки тропкаат стабилизаторите ужасно и задни упорни спони ми рекоа дека треба да сменам. Треба да си направам и резервен клуч бидејки ја добив само со 1 :( :(

Што беше проблемот?

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 164
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #36 на: 26 Јануари 2021, 05:11:01 am »
Искрено многу ми олесна што брзо и прилично ефтино го решив проблемот со сецкањето што ми стоеше на глава. Следно нешто што треба да средам е подвозјето, бидејки тропкаат стабилизаторите ужасно и задни упорни спони ми рекоа дека треба да сменам. Треба да си направам и резервен клуч бидејки ја добив само со 1 :( :(

Што беше проблемот?
  Ланчето имало прерипано 1 забец и колата правеше misfire. Само се врати ланчето и колата е како нова :) :)

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #37 на: 27 Јануари 2021, 15:25:27 pm »
А код картичката ти ја даде?

Да, Ја имам картичката. Ги имам сите документи откако е купена колата со сервиси до 100к. Ве молам ако има некој предлог да ми каже која би ми била најдобра варијанта за правење на резервен клуч.
Ќе каже ли некој каква е таа код картичка и што со неа?
Искрено многу ми олесна што брзо и прилично ефтино го решив проблемот со сецкањето што ми стоеше на глава. Следно нешто што треба да средам е подвозјето, бидејки тропкаат стабилизаторите ужасно и задни упорни спони ми рекоа дека треба да сменам. Треба да си направам и резервен клуч бидејки ја добив само со 1 :( :(

Што беше проблемот?
  Ланчето имало прерипано 1 забец и колата правеше misfire. Само се врати ланчето и колата е како нова :) :)

Тоа е како "лозинка" за кодот. Со неа, клучарот ќе ти наплати 500 ден за нова ампула за имобилајзерот, без неа треба да го декодира цпу и да ти земе плус уште мин 50е.

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 164
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #38 на: 29 Јануари 2021, 14:55:01 pm »
А код картичката ти ја даде?

Да, Ја имам картичката. Ги имам сите документи откако е купена колата со сервиси до 100к. Ве молам ако има некој предлог да ми каже која би ми била најдобра варијанта за правење на резервен клуч.
Ќе каже ли некој каква е таа код картичка и што со неа?
Искрено многу ми олесна што брзо и прилично ефтино го решив проблемот со сецкањето што ми стоеше на глава. Следно нешто што треба да средам е подвозјето, бидејки тропкаат стабилизаторите ужасно и задни упорни спони ми рекоа дека треба да сменам. Треба да си направам и резервен клуч бидејки ја добив само со 1 :( :(

Што беше проблемот?
  Ланчето имало прерипано 1 забец и колата правеше misfire. Само се врати ланчето и колата е како нова :) :)

Тоа е како "лозинка" за кодот. Со неа, клучарот ќе ти наплати 500 ден за нова ампула за имобилајзерот, без неа треба да го декодира цпу и да ти земе плус уште мин 50е.

Се јавив денес во Авто Клиник ми рекоа за клуч без далечинско 3000 денари, клуч со далечинско 4000 денари. Предлог да порачам од интернет со чип па да го кодира некој би било изводливо?

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #39 на: 29 Јануари 2021, 15:21:35 pm »
Прашај во Веро центар тој клучарот доле кај подземната гаража. Мене за Шкодата секаде ми викаа по 4500-5500 за клуч, он ми напраи 2 клуча за 2400

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 164
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #40 на: 29 Јануари 2021, 15:47:58 pm »
Прашај во Веро центар тој клучарот доле кај подземната гаража. Мене за Шкодата секаде ми викаа по 4500-5500 за клуч, он ми напраи 2 клуча за 2400

Ке поминам баш после работа да го прашам, клучарот на задниот влез од Веро Џамбо ?

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1821
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #41 на: 29 Јануари 2021, 16:01:17 pm »
@st08 И јас го препорачувам клучарот во Џамбо, ми го најде пинот (кодот) од картичката за 800 ден и топ си работи. Од задниот влез, треба да ја паркираш поблизу колата до дуќанот само. Чевлар и клучар е, нормално :)

Отсутен st08

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 164
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #42 на: 29 Јануари 2021, 17:02:36 pm »
@st08 И јас го препорачувам клучарот во Џамбо, ми го најде пинот (кодот) од картичката за 800 ден и топ си работи. Од задниот влез, треба да ја паркираш поблизу колата до дуќанот само. Чевлар и клучар е, нормално :)

Бев прашав, Бидејки го имам кодот од клучот ми рече дека ке чини 4000 денари 1 клуч, Доколку сум го немал ке чинел повеќе :( :(

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #43 на: 29 Јануари 2021, 17:19:48 pm »
Изгледа лошо прашував :)
Каде се наоѓа тој код, погоре се спомна картичка?

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1821
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #44 на: 29 Јануари 2021, 17:31:16 pm »
@Mikius Тоа ти е уствари 5-цифрен број, барем за Алфи знам дека е, кој е впишан на картичка и се дава заедно со колата. Се разбира, поради вакво препродавање на Балканов, многу повеќе возила (читај сопственици) го немаат тој код отколку што го имаат.

Се користи за вакви некои интервенции, за имобилајзерот, за рекодирање на нов клуч, за репрограмирање на стариот и слични ситуации. Ако го немаш, не е лошо да си го најдеш (да го најдат за тебе) и да си го чуваш :) Ми заштеди многу мене кога си го средував далечинското.