Автор Тема: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..  (Прочитано 4200 пати)

Отсутен Vladimir III

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« на: 22 Декември 2020, 21:00:06 pm »
Isklucivo preden pogon , dve vrati. Najdobro od model so pojak motor posto noviot motor sto bi go vencal so nea  ima dosta magarinja  :) Odamna sum nadvor od kolosek so vozilava  taka da nemam pojma sto se ima poslednive 10/15 godini....neso kako Pezo 205 GTI mozebi ..............? Znaci mi treba nesto eftino , ama bas eftino so dobra ne ostetuvana karoserija , jas  sum mehanicar a ne limar taka da karoserijata mi e edino vazna ............So dokumenti se razbira .
Mi sedi taka doma Maserati biturbo 2.5 87 godina ....koj nemam namera uste ednas da go izvadam od dvor , na poslednoto vadenje zdravo go zalepiv vo drvo .... :) JBG ne sum Sena. Ako nekoj znae nesto ..............

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #1 на: 22 Декември 2020, 21:13:06 pm »
Isklucivo preden pogon , dve vrati. Najdobro od model so pojak motor posto noviot motor sto bi go vencal so nea  ima dosta magarinja  :) Odamna sum nadvor od kolosek so vozilava  taka da nemam pojma sto se ima poslednive 10/15 godini....neso kako Pezo 205 GTI mozebi ..............? Znaci mi treba nesto eftino , ama bas eftino so dobra ne ostetuvana karoserija , jas  sum mehanicar a ne limar taka da karoserijata mi e edino vazna ............So dokumenti se razbira .
Mi sedi taka doma Maserati biturbo 2.5 87 godina ....koj nemam namera uste ednas da go izvadam od dvor , na poslednoto vadenje zdravo go zalepiv vo drvo .... :) JBG ne sum Sena. Ako nekoj znae nesto ..............

Не е така едноставно надолжно поставен мотор да го сместиш попречно (најчест случај кај преднопогонските возила). Поготво со две турбини некаде низ моторен простор.  Веројатно некое Ауди (80ка) би било во игра, они имаа надолжно поставени мотори со преден погон, има и конверзии со V8-ци, ама тие често со quattro ги упаруваат...
Масератито не се оправа? :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladimir III

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #2 на: 22 Декември 2020, 21:19:32 pm »
Nemaj galje znam sto me ceka , ne mi  e prv pat .Kratok e  V6 ,  vo Jugo ce go napikam ....Mi treba karoserija povejce poradi menjacot , da imam osnova od kade da pocnam .....nekoja ideja ? Maseratiot e vo ispravna sostojba ama kletva dadov deka nema da izleze od dvor toa gomno so vozenje ...............
« Последно менување: 22 Декември 2020, 21:25:02 pm Vladimir III »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #3 на: 22 Декември 2020, 21:22:03 pm »
Naemaj galje znam sto me ceka , ne mi  e prv pat .Kratok e  V6 ,  vo Jugo ce go napikam ....Mi treba karoserija povejce poradi menjacot , da imam osnova od kade da pocnam .....nekoja ideja ? Maseratiot e vo ispravna sostojba ama kletva dadov deka nema da izleze od dvor toa gomno ...............

Не чини така... има луѓе што би го вдомиле  :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vladimir III

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #4 на: 22 Декември 2020, 21:28:57 pm »
Nemam tolkavi dusmani pa da im go dadam  :) Ne se vozi brat /taka kako sto e od fabrika / bega gazot samo ako ja pipnes gasta ,vo bilo koja i na bilo koja brzina ..Malku volanot vlevo i zamina ako pipnes gasta malku pojako ...Batali go !Go mrazam , ozbilno ova .

Отсутен Vladimir III

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #5 на: 22 Декември 2020, 22:07:18 pm »

Не е така едноставно надолжно поставен мотор да го сместиш попречно (најчест случај кај преднопогонските возила). Поготво со две турбини некаде низ моторен простор.  Веројатно некое Ауди (80ка) би било во игра, они имаа надолжно поставени мотори со преден погон, има и конверзии со V8-ци, ама тие често со quattro ги упаруваат...
Масератито не се оправа? :(
Sreden e ,desnoto  krilo ,branik   i malku kosot nastrada .I seto toa pred porta ! Aj malku gas.........dva kruga okolu oska  i tras vo drvo koe bese zad mene  8)
« Последно менување: 22 Декември 2020, 22:35:55 pm Vladimir III »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10034
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #6 на: 22 Декември 2020, 22:11:17 pm »
Со Док Мартинс да не возеше ;D

Отсутен Vladimir III

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #7 на: 22 Декември 2020, 22:41:50 pm »
Ispajga taka  nekako ............. :-[ ne mi trgna od pocetok so nego..plativ edno kilo pari za Flat crna boja mi donesoa mat crna ...i go osakativme a preubava srebrena  boja si imase od majka  >:( Koga go slupav  trgnat bev za na   peralna , denta trebase da pocneme so farbanje ..i go ofarbav ama zeleno  >:(

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #8 на: 23 Декември 2020, 00:59:59 am »
има луѓе што би го вдомиле  :)

То су бато педери!

https://youtu.be/wgbGBHuRhJE?t=70

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 968
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #9 на: 23 Декември 2020, 02:19:24 am »
Ова со масератито повеќе ми звучи на лоши гуми отколку лоша кола.

Отсутен Vladimir III

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #10 на: 23 Декември 2020, 12:53:49 pm »
Ова со масератито повеќе ми звучи на лоши гуми отколку лоша кола.
Ne bi rekol deka se losi gumi . So tezina od okolu 1000 kg i motor+ menjac napred  ..........i preku 200 ks i bez nikakva kontrola bega zadinicata ako ne vnimavas sto pravis so gasta i volanot .Kolku se sejcavam i 911-kata od Porsche vo vremeto go imase istiot problem , koj go resija so postavuvanje na zadnite trkala  nekolku broja pogolemi cevli od potrebnoto , da ja smirat zadnicata ...
Se razbira ima tuka i faktor vozac .......mozebi i e najbiten .

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #11 на: 23 Декември 2020, 19:57:52 pm »
Кога ќе извадиш моторот од школката, ќе се договориме за школката за 7ден/кг да ти ја земам :) После јас ќе му стаам саглам мотор на масератито ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #12 на: 23 Декември 2020, 21:15:48 pm »
Jas te mislev Alfista,jas mu davam ponuda da kazi razumna cena,da stavi slika od Maseratito da vidam kolku e slupano i da jadime skara odma posle kupoprodazbata.
Se razbira,sakam da znam dali skolkata e so "cisti" dokumenti.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Vladimir III

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #13 на: 23 Декември 2020, 21:24:21 pm »
Кога ќе извадиш моторот од школката, ќе се договориме за школката за 7ден/кг да ти ја земам :) После јас ќе му стаам саглам мотор на масератито ;)
Imav jas salam motori Simo....................Eden od Corvette /mislam deka vo Skopje go prodadov/ BMW V8  i dva od Mazda 2.3V6 compressor...NA BMW motorot pocnav i da gi instaliram kompresorite od Mazda motorite .Sega mi e krivo sto gi frliv motorite od Mazda ....otposle razbrav deka se dobra osnova za friziranje , deka trpat dosta ......
Nego gledam Alfista si  :) Vo vremeto bev bolen za GTV , nikako ne uspeav da dofatam edna ! Nego sega mi tekna , ima edna luda kola kaj mene .Simca Matra Bagera ...............i pogodi sto ? Vgraden e motor 3000 ccm V6 od Alfa Romeo  8)

Отсутен Vladimir III

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 16
Одг: Baram karoserija za vgraduvanje motor , preden pogon ..
« Одговори #14 на: 23 Декември 2020, 21:28:08 pm »
Jas te mislev Alfista,jas mu davam ponuda da kazi razumna cena,da stavi slika od Maseratito da vidam kolku e slupano i da jadime skara odma posle kupoprodazbata.
Se razbira,sakam da znam dali skolkata e so "cisti" dokumenti.
Cisti pocisti amin ................Preku carina e zemen na licitacija , me kostase ko sveti Stefan kajganata vo vremeto .Ne moze da vidime kako bese slupan , vednas  go srediv .I ne go prodavam  za sigurno , ne e mrdnat od mesto desetina godini , nema da mrdne ni narednite deset  :) Osim 5 metri do garaza da go izvadam motorot ........ako saka da mrdne od mesto  >:(
Ako ne za drugo mi go bara cerka mi da i napravam masa.................... 8)



« Последно менување: 23 Декември 2020, 21:34:15 pm Vladimir III »