Автор Тема: Рели Париз - Дакар!  (Прочитано 13222 пати)

Отсутен djidji

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10569
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #15 на: Јануари 02, 2012, 23:41:12 pm »
На А1 ќе има 2013, за оваа незнам.

Зашто? Ја стално глеам А1 на Сител.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11920
 • Пудингот на шоферството
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #16 на: Јануари 02, 2012, 23:42:33 pm »
На која тв даваат пренос и во кое време,пошо сега со празнициве се мие измешано,па да не барам по канали  ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DARK MK1 GTI

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5107
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #17 на: Јануари 03, 2012, 00:22:06 am »
dobro zasto nigde nemoze da najdam po televiziive za relito ? ni na stranski,kade da go gledam,ili kade ima sliki takvi raboti neso informacii ?

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6209

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6969
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #19 на: Јануари 03, 2012, 07:59:10 am »
лани на еуроспорт даваа преглед од денот не сум проверил оваа година

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38694
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #20 на: Јануари 03, 2012, 10:14:35 am »
лани на еуроспорт даваа преглед од денот не сум проверил оваа година
И оваа најавуваа на јуроспорт, ама не сум седнал пред ТВ да видам кога, мислам дека околу 23.00 би требало да има

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Дакар повторно зема данок во крв, нови двајца мртви!
« Одговори #21 на: Јануари 03, 2012, 14:47:12 pm »
По смртта на аргентинскиот мотоциклист Хорхе Мартинез Боеро за време на првата етапа од Дакар 2012, славното рели повторно го зема данокот во крв, откако на вториот натпреварувачки ден загинаа двајца гледачи. 11-годишно момче и неговиот 37-годишен татко одлучиле рели возбудувањата да ги следат од воздух, возејќи се со мал приватен авион, кој поради одредени проблеми што засега се непознати, се урнал на земјата. За жал и двајцата загинале на местото на несреќата.
Релито Дакар е едно од најопасните авто-мото натпреварувања во светот воопшто. Од првото издание во 1979 година досега загинале 19 натпреварувачи, а вкупната бројка на жртви заедно со гледачите, официјалните лица и тимските членови изнесува 59.
Во сенка на трагичните несреќи, втората етапа им припадна на актуелните шампиони во конкуренција на мотоцикли и автомобили, Марк Кома (КТМ) и Насел Ал-Атијах (Хамер). Во генерален пласман Кома е во водство пред Франциско Лопез и Сирил Деспре, додека кај автомобилите првопласиран е Стефан Петерхансел (Мини), пред Роби Гордон (Хамер) и Криштоф Холовшиц (Мини). Во конкуренција на камиони во водство е Жерар де Рој (Ивеко).


http://www.plusinfo.mk/vest/28558/Dakar-povtorno-zema-danok-vo-krv-novi-dvajca-mrtvi-fotovideo

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6969
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #22 на: Јануари 03, 2012, 23:34:00 pm »
Ima pregled na denot na eurosport, btw kaj se VW???

Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6209
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #23 на: Јануари 04, 2012, 00:18:40 am »
да да има сега гледав

Отсутен MaNDiL

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 359
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #24 на: Јануари 04, 2012, 08:57:51 am »
Ima pregled na denot na eurosport, btw kaj se VW???

Кога не читаш прва страна. Дечките од VW се повлекоа годинава и се концетрираат на WRC за идната година кај што ќе настапуваат со Polo
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен MaNDiL

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 359
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #25 на: Јануари 04, 2012, 08:58:56 am »
лани на еуроспорт даваа преглед од денот не сум проверил оваа година
И оваа најавуваа на јуроспорт, ама не сум седнал пред ТВ да видам кога, мислам дека околу 23.00 би требало да има


Краткиот преглед со најглавните работи е од 23:15  до 00 00. Мислам дека има и подолга репортажа која иде накај 8 ама за многумина таа ќе биде досадна
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен MaNDiL

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 359
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #26 на: Јануари 04, 2012, 09:05:35 am »
Етапа 3
1.DESPRES (FRA) KTM 03:48:38
2.VERHOEVEN (NLD) SHERCO 03:57:15   
3.GONCALVES (PRT) HUSQVARNA 03:57:17
4.RODRIGUES (PRT) YAMAHA 03:58:41   
5.CASTEU (FRA) YAMAHA 04:00:20
Коли
1.ROMA (ESP) PÉRIN (FRA) MINI 02:26:51   
2.HOLOWCZYC (POL) FORTIN (BEL) MINI 02:28:00   
3.AL-ATTIYAH (QAT) CRUZ (ESP) HUMMER 02:28:20   
4.DE VILLIERS (ZAF) VON ZITZEWITZ (DEU) TOYOTA 02:28:24   
5.GORDON (USA) CAMPBELL (USA) HUMMER 02:28:59   
Во quad браќата Патронели се прво и второ место
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6969
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #27 на: Јануари 04, 2012, 09:08:56 am »
Ima pregled na denot na eurosport, btw kaj se VW???

Кога не читаш прва страна. Дечките од VW се повлекоа годинава и се концетрираат на WRC за идната година кај што ќе настапуваат со Polo

изгледа сум слеп ама пак невидов на прва страна за VW да пишува

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #28 на: Јануари 04, 2012, 14:15:56 pm »

Volkswagen Tuareg на Prcot оваа година јас колку што знам не возат односно нема да има официјален тим.Ал-Атијан за мене е фаворит зашто го гледав пред 2 месеци на рели мислам Кипар и со извртување пак ги тепа 10 сек сите.Само годинава мислам дека Хамер ќе вози . Петерхансел е време нешто да превземе посериозно оваа година со Мини. Гордон - The Bad Boy  можеби ќе врзе повеќе етапи . Во секој случај , одлични празници со Дакар релито.


Не беше сигурен ни ти,не го карај дечкото ;)
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6969
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #29 на: Јануари 04, 2012, 14:19:58 pm »
а ова е значи точна потврдена информација или ??? знам дека се спремаат да влезат на рели ама