Автор Тема: Рели Париз - Дакар!  (Прочитано 13303 пати)

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11923
 • Пудингот на шоферството
Рели Париз - Дакар!
« на: Ноември 26, 2011, 21:16:30 pm »
Гледам нема тема за најтешкото рели во светот,па реков да отворам,инаку последните неколку години релито се одржува во Јужна Америка и врви низ  пустината Атакама...
Новата сезона е во очекување,па да видиме шо ќе ни донеси  ;D
п.с Повелете искажете се,за кој тим сте,кој мислите дека ќе победи итн.итн.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Prcot

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3366
 • Samo VW je auto!
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #1 на: Ноември 29, 2011, 08:59:24 am »
Оваа година се најавуваше дека релито ДАКАР нема веќе да биде во пределите на Аргентина и Чиле туку ова рели ќе има возење по шумите и прашумите во Бразил.
Ќе биде интересно... А зато кој ќе победи, се знае Volkswagen Tuareg и ништо чудно годинава со победа 1,2,3
GTI je zmaj

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10648
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #2 на: Ноември 29, 2011, 14:32:19 pm »
E oва е рели, со компаси возат... мотири без електроники... со тапа кочници

Отсутен Dejan_156 alfista

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 130
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #3 на: Ноември 29, 2011, 15:08:42 pm »
КАМАЗ и нишо друго најдоброто рели само многу малку има пренос што е многу глупа работа најверојатно е скапо сето тоа снимање и ред други работи..
Djevojka može da bude sa sela,
al' auto mora da bude iz Italije! ♥

Отсутен MaNDiL

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 359
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #4 на: Декември 19, 2011, 16:18:30 pm »
Труба жива сте. Како прво релите се вика само Дакар , од дамна не е париз дакар нели зашо секоја година тргаше од различно место
1979–1980: Paris–Dakar
1981–1988: Paris–Algiers–Dakar
1989: Paris–Tunis–Dakar
1990–1991: Paris–Tripoli–Dakar
1992: Paris–Cape Town
1993: Paris–Dakar
1994: Paris–Dakar–Paris
1995–1996: Granada–Dakar
1997: Dakar–Agadez–Dakar
1998: Paris–Granada–Dakar
1999: Granada–Dakar
2000: Dakar–Cairo
2001: Paris–Dakar
2002: Arras–Madrid–Dakar
2003: Marseille–Sharm el-Sheikh
2004: Clermont-Ferrand–Dakar
2005: Barcelona–Dakar
2006–2008: Lisbon–Dakar[4]
2009: Buenos Aires–Valparaíso–Buenos Aires[5]
2010: Buenos Aires–Antofagasta–Buenos Aires[6]
2011: Buenos Aires–Arica–Buenos Aires[7]
2012: Mar del Plata–Copiapo–Lima
Тоа со Бразил не знам од каде ви е информацијата
Камаз и ннишо други иако лани имаа мали проблеми али сепак се убедливи

Значи
Лани се возеше Аргентина Чиле Аргентина
А годинава е Аргентина Чиле Перу
http://www.dakar.com/dakar/2012/us/route.html
Еве ви рута а на истиот сајт ќе најдете повеќе информации пред релито а и секој ден имаат добар Update

Ја сепак највеќе внимание фрлам на колите. Volkswagen Tuareg на Prcot оваа година јас колку што знам не возат односно нема да има официјален тим.Ал-Атијан за мене е фаворит зашто го гледав пред 2 месеци на рели мислам Кипар и со извртување пак ги тепа 10 сек сите.Само годинава мислам дека Хамер ќе вози . Петерхансел е време нешто да превземе посериозно оваа година со Мини. Гордон - The Bad Boy  можеби ќе врзе повеќе етапи . Во секој случај , одлични празници со Дакар релито.

You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11923
 • Пудингот на шоферството
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #5 на: Декември 19, 2011, 20:52:13 pm »
Иако тргаше од различни места до пред 2-3 години се викаше Париз-Дакар...е сеа,заради збиднувањата во последните 2-3 години не го преименувавме,како и дае,кажи си шо ти лежи на душа  :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MaNDiL

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 359
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #6 на: Декември 20, 2011, 09:02:51 am »
Ауу колку многу ќе те корегирам. Релито ОФИЦИАЛНО се вика Дакар Рели.Значи тоа Париз-Дакар рели може ние да си го викавме затоа што така го знаеа луѓето. Значи отвори каде сакаш на интернет ќе најдеш
1983 Dakar Rally also known as the 1983 Paris-Dakar Rally
1994 Dakar Rally also known as the 1994 Paris-Dakar Rally
1997 Dakar Rally also known as the 1997 Paris-Dakar Rally
Ако најдеш некој податок на интернет слободно постирај го па може ќе ме премислиш :D
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен IvAnA

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 487
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #7 на: Декември 23, 2011, 21:27:08 pm »
Абе на која телевизија од нашиве ќе има пренос на релово? :)

Отсутен Chlink

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8515
 • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #8 на: Декември 23, 2011, 21:29:16 pm »
На А1 :D :D :D

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47988
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #9 на: Декември 23, 2011, 23:46:01 pm »
На А1 ќе има 2013, за оваа незнам.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11923
 • Пудингот на шоферството
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #10 на: Декември 23, 2011, 23:49:13 pm »
Би требало некоја од останатите ‘скапани‘ телевизии да дадат пренос,ако не ќе бараме по странските :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47988
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #11 на: Декември 23, 2011, 23:49:51 pm »
Јуроспорт ќе има хајлајтс сигурно.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен MaNDiL

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 359
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #12 на: Декември 25, 2011, 14:01:43 pm »
Јуроспорт ќе има хајлајтс сигурно.

Не само хајлајтс туку они ја имаат онаа подолгата верзија од некој саат што трае . Ние на А1 добивавме хајлајтс
You can sleep in your car, but you can't race your house.

Отсутен RikiRulz

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10648
 • *** UNDERCOVER ***
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #13 на: Јануари 02, 2012, 23:11:51 pm »
Немам како да ги излинкам сликиве, мора вака ЈБГ

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150449208636286.357072.621696285&type=1

Отсутен Pal Zileri

 • Сијка Пиштолова
 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2464
Одг: Рели Париз - Дакар!
« Одговори #14 на: Јануари 02, 2012, 23:27:48 pm »
Сефте на прв ден жртва  :-\ RIP
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni