Автор Тема: Koristi nekoj IQOS ?  (Прочитано 8081 пати)

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3603
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #15 на: 26 Октомври 2020, 23:26:55 pm »
jas go koristam vtora godina. tri aparatcinja smeniv. go koristam bazicniot model zatoa sto mozes samo edna cigara na sekoi 5 min da pusis... pa me drzi u nekoja granica od edna kutija dnevno. Glupo e da kazes odlicno e, ama e podobro od cigari. Ne bi se vratil na obicni cigari.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен AquaMan

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 6
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #16 на: 10 Јануари 2021, 02:35:36 am »
Поздрав! Јас веќе 2-3 месеца користам Iqos. Откако го земав многу подобро се чувствувам и помалку пушам. А дозволено е да се пуши и во затворени простории.
Обична цигара веќе никогаш не би запалил.
Цeната е според мене солидна, на почетокот беа доста поскапи, но сега ги прилагодија цените. Јас го користам 2.4 плус. Цената беше 1650 ден со код за попуст. Ако планира некој да купи, може да го искористи кодов и ќе има попуст од 300 денари: sorodyh
Јас сум задоволен до сега од ајкос, би ви го препорачал.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5425
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #17 на: 10 Јануари 2021, 10:03:51 am »
Ajde da si kazam i jas
Eve tret mesec kako go koristam iqos 2.4 plus najevtiniot neli sega ima i 3ka pa 3ka duo i taka nataka.
Nemav nikakov problem na prefrlanje od cigarite na ova cudo i eve 3 meseci obicna cigara neam zapaleno. Najiskreno prodisav. Nema povekje slaemi sabajle,kaslanje,setilava za miris kako da mi se izostrija mnogu podobro se osekjam baska pomalce i pusam moze i kutija da me izdrzi 2 dena ama otprilika 12-13 cigari na den.
Od heetsot prvo pocnav so sienna pa na bronza i ostanav na nea kako najaka. I taa mi e nekako slabicka ama od toj izbor e najaka.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #18 на: 10 Јануари 2021, 13:31:56 pm »
3 и кусур години сум со Umbrella. Купив модел тука на форумов што ми го препорачаа.

Цигара палам на неколку месеци по една, онака од мерак.

Пробав да ги оставам, ама едноставно не можам.

На два пати сум издржал 1 месец, ама потребата за никотин не се намали.

Измачување ми е. Со електронската супер ми е. Не болат градите, нема кашлање, мирисот ми е вратен.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5425
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #19 на: 10 Јануари 2021, 15:09:01 pm »
So taa elektronskata treba mesanje ustvari doziranje na nikotinot ?
Koj e cenovniot trosok mesecno treba li nekoe odrzuvanje-cistenje i dali moze primer da se namali toa pareata sto iskaca gledam eden u naselba ide na ljuljaski so detence valjda tera umbrela ama koga ispusta pareata od usta kako parna lokomotiva beter od nargile.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3481
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #20 на: 15 Март 2021, 20:18:02 pm »
Го купив, и ене го дреме у соба, купив 3 кутии од кои само пола испушив, според мене(за мене) џабе фрлени пари...


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
Да не го продаваш?:)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2690
  • Шалабајзер
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #21 на: 15 Март 2021, 22:32:37 pm »
Го купив, и ене го дреме у соба, купив 3 кутии од кои само пола испушив, според мене(за мене) џабе фрлени пари...


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
Да не го продаваш?:)

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Ако си заинтересиран, да, и онака ми стои на полица... али 2.4 e да си знаеш


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13576
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #22 на: 16 Март 2021, 19:44:42 pm »
Мал јубилеј денес. Помина месец и некој ден откако откажав и електронска. Сега ако не ги откажам никогаш нема.

Пекол беше месецов. Трнење прсти, несоница, умор.

Сеа помина тоа, фали со кафенце ама јбг далеку подобро е без тоа ѓубре.

Муабетот ми беше, баталете iqos, umbrella...

Cold turkey баталете се. Стискаш заби. И така повеќето сме дома, нема кафани, седенки, колеги...


Отсутен Ducky

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 247
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #23 на: 16 Март 2021, 20:29:16 pm »
Пред десетина години ги откажав скоро цели две години. Не знам ни сам како ама пропушев пак, се каев до ден денеска. Релативно лесно беше тогаш одвикнувањето, првиот месец се измачив, после помина.
Сега, еве веќе цели два месеци не пушам со еден исклучок, ама јас престанувам од корен, гасам и крај. Ни електронска ни iqos. Иако имам iqos никогаш не ми легна.
 Овој пат ми беше многу тешко, се до пред 7 дена. Мислев дека заврши животот толку е, цели два месеци кризирав од кога ќе станам дур да легнам. Тешка депресија, ништо не ме интересираше, ни живот, ни деца, ни жена. Страшна работа. Само цигарчето у глава, па и на сон. Имаше моменти дури ќе си заплачев, да, толку страствен пушач бев.
Земав купив кутија, реков дека веќе нема да малтретирам луѓе околу мене а и самиот себе. Да пушам да цркнам ко сум глуп, нели. Запалив, испушив, ми дојде добро моментално за после тоа да ми се тресе цело тело, и да сум на ивица да повратам. Реков не се давам, ќе издржам, мора да пропушам. :) Ја запалив и втората после два саата. Бетер ми се згади и плус почна да ме боли плуќата.
Тука ми се расчисти маглата во глава за се што ме мачеше наназад два месеци ден и ноќ, веќе ми беше јасно дека раскрстив со тоа. Добро што запалив, ќе се мачев психички уште кој знае колку.
На никого не му е потребно ова тешко зависничко срање. Животот е убав исто така и без цигари. Да, дури и поубав е, ако некој не ми верува нека проба па ќе сфати во каква заблуда живеат пушачите цело време.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #24 на: 16 Март 2021, 20:38:56 pm »
Ти не знаеш кое уживање е да се искачиш на Водно на чист воздух, да си запалиш цигарче и да го посматраш градот обвиткан во смог :)

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #25 на: 16 Март 2021, 21:54:15 pm »
Само шо рече сограѓанино cold turkey откажување, се друго е гола вода лажење самиот со себеси и минимум две недели асоцијализија од народ/друштво со цигари кафичи, кафе итн.  После тој период се осеќа некоја психичка слобода дека се нема потреба од цигара, вкусот на јадење е тотално нов, животот е подруг, поинаква позитива се гледа на се... Ѓаолот почнува да игра барем кај мене со алкохолот, двата пати шо манав  релапс беше од тоа. Првиот пат не пушев скоро две години подолго апстинирав од алкохол па полека го вметнав во социјалицација и немам проблем  се дур не накачив салам лични проблеми и на прва помисла пропуштив и земав пакета.  Вториот пат сеа до пред некоја недела истото пак попуштив на некој лични срања проследени со алкохол.. Муабетот ми е нее проблем  да се баталат, потаму боли глата од искушенија, ако се дојди до таква работа или имај друштво да те знај шо чоек си и да те одеби од лајното или бегај од местото легни си..5 минути  е таа психичка криза дали ќе  попуштиш или ништо не било.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html