Автор Тема: Koristi nekoj IQOS ?  (Прочитано 7994 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Koristi nekoj IQOS ?
« на: 25 Октомври 2020, 16:12:24 pm »
Gospoda go koristi li nekoj aparatcevo za cigari ? Gledam ima nekolku modeli po dukjanive pa nekoj dali moze da spodeli iskustvo so istoto i cenata koja mu e ?

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #1 на: 25 Октомври 2020, 16:25:22 pm »
Еве ти цена за обичното: https://mk.iqos.com/mk/prodavnica/iqos/3  Еве за поновиот модел Дуо(со овој можеш со едно полнење на стапчето 2 цигари да испушиш, со првиот само една и пак полнење). https://mk.iqos.com/mk/prodavnica/iqos/5

Кутија со 20 цигари е 150 денари, ја има во сите поснабдени маркети и бензиски. Цигарот се пуши 6 минути или 15/18 повлекувања имаш. Не мириса на цигар ама прави непријатна миризба кога пуши некој. Брзо се луфтира миризбата, многу побрзо од класични цигари. Искашлувањето насабајле е скоро искоренето скроз од кога ги конзумира овие брат ми.

Не пушам јас, али брат ми е презадоволен од ова и го користи па затоа ги знам инфава. Ако не се најде некој со директно искуство, прашај што те интересира одма ќе пренесам точен одговор.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #2 на: 25 Октомври 2020, 16:45:40 pm »
Patronite ustvari cigarite vidov deka se 150den i gi ima skoro po site marketi i pumpi.
Me interesira samata cigara. Dali efektot e kako i sekoja normalna cigara gledam pepel nema,nema neprijatna mirizba dodeka se konzumira osven na prvo polnenje ako ne e iscisteno mirisa kako na mocka. Kolega go dobil na poklon i on istoto go kazuva deka ne kasla povekje.
Zatoa me interesira nekoj sto licno go koristi da prenese info. Fala za linkovite bas da vidam cenite.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #3 на: 25 Октомври 2020, 17:16:18 pm »
Зетот и сестра ми ги користат повеќе години, не се сеќавам колку.
Зетот пушеше Давидоф и кашлаше растураше, го увлекуваше димот длабоко. Откако се префрли на "муштиклава" не кашла повеќе.

Имаа некои зафрканции со пуњачите и самите муштикли од паѓање, но при "рекламација" во салон им ги заменија комплет со понови модели, ова во Белград.

Јас попрво ќе се откажам отколку да се прешалтам. Начинот на држење во рака е поразличен, не можеш да ја маткаш низ прсти и го нема психолошкиот момент на палење и гасење класична цигара.
Кога пушиш iqos само пушиш, нема работење со цигара во рака :)

Плитко го вовлекувам димот, не кашлам, и често ми се случува да заборавам да запалам цигара ако врткам чачкалица низ прсти :)



Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 586
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #4 на: 25 Октомври 2020, 17:26:39 pm »
Колега од Србија зема вакво со неколку паковки ги испуши патроните и пак си се врати на обичните цигари вика неможам со ова јас да се бавтам.

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #5 на: 25 Октомври 2020, 17:29:43 pm »
Posle 17g aktivno i strasno pusenje,gi ostaviv preku nok bez bikakvi pomagala.Eve veke 6 meseci ne pusam.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2681
  • Шалабајзер
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #6 на: 25 Октомври 2020, 17:41:50 pm »
Го купив, и ене го дреме у соба, купив 3 кутии од кои само пола испушив, според мене(за мене) џабе фрлени пари...


Sent from my iPhone XS using Tapatalk
No turbo, no fun :)

Отсутен Astraion

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 614
  • Pixel Perfect.
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #7 на: 25 Октомври 2020, 17:43:19 pm »
Ако сакаш да ги откажеш цигарите откажи ги наеднаш или види во Умбрела избери си некоја е-цигара.
Јас веќе скоро 5 години откако ги тргнав аналогните (17 години) и сум со е-цигари, дури последните 2 години ептен малце вејпам а и намалив никотин од тројка на двојка. Чат пат си праам течност без никотин чисто ради аромите. (Уради сам / DIY)
IQOS ти е само замајување дека нема да пушиш цигари а поскапо ќе ти излегува. Поарно продолжи да пушиш аналогни отколку да се лажеш со IQOS.

Ако ти се истражува земи читни, има доста линкови за читање:
https://forum.it.mk/threads/iqos-elektronski-cigari.75344/

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5399
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #8 на: 25 Октомври 2020, 17:58:20 pm »
Ne planiram otkazuvanje barem vo skoro vreme. Cisto sakam da zamenam obicnata cigara so ovaa.
Ama kako sto vidov klipcinja ima cistenje,polnenje,pa da se pazi kako se otvara,da ne padne i td.

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6865
  • хаУс мајстор
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #9 на: 26 Октомври 2020, 13:03:33 pm »
Чичин, братучед мој користеше вакви, имам неколку пробано, за мене искрено скапа и некорисна играчка.

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1038
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #10 на: 26 Октомври 2020, 15:48:33 pm »
@Vlatce-Vectra  да се надоврзам на муабетов пошто јас ги користам:

Еве ти цена за обичното: https://mk.iqos.com/mk/prodavnica/iqos/3  Еве за поновиот модел Дуо(со овој можеш со едно полнење на стапчето 2 цигари да испушиш, со првиот само една и пак полнење). https://mk.iqos.com/mk/prodavnica/iqos/5

Кутија со 20 цигари е 150 денари, ја има во сите поснабдени маркети и бензиски. Цигарот се пуши 6 минути или 15/18 повлекувања имаш. Не мириса на цигар ама прави непријатна миризба кога пуши некој. Брзо се луфтира миризбата, многу побрзо од класични цигари. Искашлувањето насабајле е скоро искоренето скроз од кога ги конзумира овие брат ми.

Не пушам јас, али брат ми е презадоволен од ова и го користи па затоа ги знам инфава. Ако не се најде некој со директно искуство, прашај што те интересира одма ќе пренесам точен одговор.

овој болдираниов момент врска нема со реалност, се пуши околу една минута-две минути и имаш дали десетина повлекувања......може ја имам јак цуг па брзо ми оди  ;D ;D ;D
сега сакам да го земам поновиот дуос само ради моментот на две цигари едно по друго без полнење, некако имам чувство дека не ме задоволува само една цигара, можеби и ради фактот што сеуште паралелно користам и аналогни  ;) ;D
иначе како и секоја навика, така и ова, имам колега кој целосно е префрлен на овие.........мирисот исто е навика, чуден ми беше на почеток ама после некое време се прилагодив, исто како да смениш бренд на аналогни, различни вкусови и мириси.
« Последно менување: 26 Октомври 2020, 19:11:59 pm zvonkog »

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #11 на: 26 Октомври 2020, 15:56:51 pm »
Posle 17g aktivno i strasno pusenje,gi ostaviv preku nok bez bikakvi pomagala.Eve veke 6 meseci ne pusam.
Е ова се вика инат :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14006
  • Пудингот на шоферството
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #12 на: 26 Октомври 2020, 17:37:00 pm »
Nikogas nitu sum probal nitu sum pomislil da gi ostavam.Me imaa prasuvano,rodnini,drugaribso ne gi ostavis so ne probas bla bla.
Odkako gi zedov moite tuka vo Germanija,soprugata se probvase nesto demek kengi namalela ke gi ostavela i vikam ostaj ne si ja maci dusata,ako gi ostavas gi ostavas i toa e toa.
Po mesec dva,onaka stanvam od spienje,si varam kafe(vkamion bev na pat) cigarite do mene i vikam be palam da vidam dali mozam bez niv.
I eve do sega nemam zapaleno.
Znaci mozam. ;D

p.s samo da napomenam,vo nitu eden slucaj be sum pomislil jas ili soprugata da gi otkazam radi ekonomski pricini.Jas si kupuvav od Polska cigari,Davidof po 3,5-4e paketa...
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #13 на: 26 Октомври 2020, 20:57:19 pm »
И од мене им беше доста, 2001-2017та, и одлично е без нив.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Koristi nekoj IQOS ?
« Одговори #14 на: 26 Октомври 2020, 21:04:02 pm »
Имав еден шеф кој ги имал оставено цигарите една година, викаше дека тоа му било најголемата грешка во животот ;D