Автор Тема: Toyota CH-R 1.8 Hybrid  (Прочитано 14393 пати)

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« на: 09 Септември 2020, 23:43:15 pm »
Па драги форумџии после разделбата со генерациското ауди а4 1.9 тди (1995) се решив за ново возило, и тоа не типично за мене Toyota CH-R 1.8 Hybrid 2020 бисерно бела CULT опрема:
  • Електрохроматски внатрешен ретровизор
  • 18" алу-бандаши
  • Bi-Tone црн кров
  • Дополнитено затемнето задно стакло и странични стакла
  • Црно лакирани рамки на стаклата од вратите
  • Сензор за дожд со автоматско активирање на предни бришачи
  • Електрично прилагодување на потпората во делот на кичмениот столб - лумбално на возачкото седиште
  • Предни и задни паркинг сензори
  • Предни седишта греење на седечкиот дел и потпирачите за грб




На резерва од салон до макпетрол на батерија  :-X









Потрошувачка спрема борд 4,5 - 4,7 у град на eco mode и повеќе на батерија заради екологија  ;D
Рекордно возење на батерија низ град 5км



« Последно менување: 09 Септември 2020, 23:54:20 pm hrn »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #1 на: 09 Септември 2020, 23:47:08 pm »
ај ај ај ај ај ај, најубаво ауто на форумов. Вакво возев повеќе пати на тест и стварно е нешто феноменално. Едно време се помислив да заебам фамилија и секакви побарувања и да си купам вакво за мене ама јебига попуштив па морам да се одлучам за попрактично возило, ама ништо моментално на пазаров не може да се рамни со кеифот што го дава баш ова возило.

Да си ибеш глаата, со здравје да си го возиш и да му се изнауживаш, ме интересира кога ќе се поднавикнеш на него како ќе биде со потрошувачката.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17279
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #2 на: 09 Септември 2020, 23:48:03 pm »
Со здравје да си ја возиш колата! Гледајќи какви проблеми имаат луѓе околу мене со половни возила, се повеќе сметам дека ново возило е прав чекор (доколку може да си дозволи човек).

Би било добро да споделиш по некое време како се справуваш со CVT-то :) Имав прилика да возам CH-R, можеби е до мене но искуството не ми легна.

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #3 на: 09 Септември 2020, 23:53:05 pm »
ај ај ај ај ај ај, најубаво ауто на форумов. Вакво возев повеќе пати на тест и стварно е нешто феноменално. Едно време се помислив да заебам фамилија и секакви побарувања и да си купам вакво за мене ама јебига попуштив па морам да се одлучам за попрактично возило, ама ништо моментално на пазаров не може да се рамни со кеифот што го дава баш ова возило.

Да си ибеш глаата, со здравје да си го возиш и да му се изнауживаш, ме интересира кога ќе се поднавикнеш на него како ќе биде со потрошувачката.

Па еве уште се навикнувам од те де и на бензинец тоа е голема промена за мене, иначе ја земав пред 2 месеца

Со здравје да си ја возиш колата! Гледајќи какви проблеми имаат луѓе околу мене со половни возила, се повеќе сметам дека ново возило е прав чекор (доколку може да си дозволи човек).

Би било добро да споделиш по некое време како се справуваш со CVT-то :) Имав прилика да возам CH-R, можеби е до мене но искуството не ми легна.
CVT-менувачот ми е многу чуден како скутер да возиш, го навикнав за низ град е супер на отворено и не баш секако колата е земена за низ град и економија да бркаме  ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #4 на: 10 Септември 2020, 00:00:12 am »
треба навика, да ти легне папучата и да се навикнеш при нормално возење да стискаш идеално на гаста за да извадиш економија на горивото. Исто ќе треба да научиш да не кочиш нагло туку да ја полниш батеријата. Сето тоа ќе предизвика да и ногу посмирен додека возиш и да возиш дефанзивно, не дека колава не знае да клоцне кога ќе напукаш гас до даска.

Отсутен hrn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 531
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #5 на: 10 Септември 2020, 00:07:48 am »
треба навика, да ти легне папучата и да се навикнеш при нормално возење да стискаш идеално на гаста за да извадиш економија на горивото. Исто ќе треба да научиш да не кочиш нагло туку да ја полниш батеријата. Сето тоа ќе предизвика да и ногу посмирен додека возиш и да возиш дефанзивно, не дека колава не знае да клоцне кога ќе напукаш гас до даска.

Не е една беља со колава до сега 4 деца ми имаат претрчано пред кола едното на 5 цм од браник нозе ми се исекоа среќа па возев 15...не се слуша кога е на батерија и пешаци си преминуваат улица без да погледнат, а да и тетки враќаат у рикверс без да погледнат ретровизор не сум се слушал ја сум бил крив ме залепи една тета уште 3та ден кога ја земав среќа па само таблицата ја фати.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #6 на: 10 Септември 2020, 00:12:26 am »
Рокни музиче со отворен прозор :)

Честитки и со здравје да се возиш.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #7 на: 10 Септември 2020, 06:19:54 am »
Одличен избор ако е со новиот мењач

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #8 на: 10 Септември 2020, 07:24:13 am »
Одлично количе. Со здравје да се вози.

Јас ептен фрлив мерак на королата хибрид караван, ама скапичко ми дојде а и 3 седишта позади не ми собираше.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1611
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #9 на: 10 Септември 2020, 08:10:49 am »
Одличен избор колега иако никад не очекував хибрид за тебе, многу безгрижни километри :D

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #10 на: 10 Септември 2020, 08:53:53 am »
Со здравје да се вози.
Само плинче да и залепиш, има од ECO 1 у ECO Space да ја направиш...
Многу убаво количе :)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29155
    • CARclub.mk
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #11 на: 10 Септември 2020, 08:55:48 am »
Прекрасно количе! Со здравје и мерак да си го возиш, ако ти требаат типс и трикс за уште помала потрошувачка пуцај, вакво возев три месеца.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4707
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #12 на: 10 Септември 2020, 09:15:52 am »
Честито, кул избор! Ај сега да признаеш која помалце троши? Тедеи-то или Хибридов? :P


Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #13 на: 10 Септември 2020, 10:02:13 am »
Топ избор! Имав прилика неколку пати да го возам моторов во Корола ептен е погоден за низ град.

Дали ова е фејслифтот? Пошто гледам има основни ЛЕД додека стариот модел имаше обични грди халохенки со лупа и многу лоша видливост.

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3623
Одг: Toyota CH-R 1.8 Hybrid
« Одговори #14 на: 10 Септември 2020, 10:06:52 am »
@vlatko.klp  Како сограѓанин на @hrn  ќе си земам за слобода да одговорам дека ова е фејслифтот и е со LED светла напред.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA