Автор Тема: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine  (Прочитано 2993 пати)

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« на: 30 Јули 2020, 18:02:39 pm »








--

https://www.carclub.mk/2020/07/30/test-citroen-c3-aircross-1-5-bluehdi-100-shine-bestselerot-na-citroen-vo-vistinsko-izdanie/

--

Одлично-погодена комбинација на бои, стварно си изгледа добро. Новиот 6-степен менувач е многу подобар од стариот 5-степен. Ентериерот во оваа изведба е океј, има некои тврди пластики ама overall чувството внатре е многу добро. Вози океј, лесно и прегледно. Фино, практично, прегледно и безбедно семејно возило.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #1 на: 30 Јули 2020, 18:11:26 pm »
Светлосни години прогрес во мотор и менувач.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #2 на: 30 Јули 2020, 18:29:21 pm »
Вакво сакам ја. Вакво ќе си зеам кога ќе направат квалитетно хибридно и кога ќе ми досади Фокусот. Стварно изгледа добро, оние потпирачите за раце ми се особено интересни. Се возев во едно Гранд Пикасо Ц4 пред пар години на подолга рута, возењето внатре беше најдоброто што сум го имал, многу мазно, тивко, удобно. Се надевам дека ова е уште подобрено.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #3 на: 30 Јули 2020, 18:38:12 pm »
Вакво сакам ја. Вакво ќе си зеам кога ќе направат квалитетно хибридно и кога ќе ми досади Фокусот. Стварно изгледа добро, оние потпирачите за раце ми се особено интересни. Се возев во едно Гранд Пикасо Ц4 пред пар години на подолга рута, возењето внатре беше најдоброто што сум го имал, многу мазно, тивко, удобно. Се надевам дека ова е уште подобрено.
Како може ова да е подобро од гранд пикасо!?!? Си испомешал класи скроз. Ни исто, ни слично не е.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #4 на: 30 Јули 2020, 18:59:31 pm »
Вакво сакам ја. Вакво ќе си зеам кога ќе направат квалитетно хибридно и кога ќе ми досади Фокусот. Стварно изгледа добро, оние потпирачите за раце ми се особено интересни. Се возев во едно Гранд Пикасо Ц4 пред пар години на подолга рута, возењето внатре беше најдоброто што сум го имал, многу мазно, тивко, удобно. Се надевам дека ова е уште подобрено.
Како може ова да е подобро од гранд пикасо!?!? Си испомешал класи скроз. Ни исто, ни слично не е.

C3 било ова бе.....

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #5 на: 30 Јули 2020, 19:00:45 pm »
Таа фенси хидрауличната суспензија што се нуди кај C4 Cactus и C5 Aircross не може да се добие тука.

Али без разлика, ова си е стриктно ориентирано кон комфор - и добро го погодува тоа.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54664
  • Махер
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #6 на: 30 Јули 2020, 19:04:59 pm »
Вакво сакам ја. Вакво ќе си зеам кога ќе направат квалитетно хибридно и кога ќе ми досади Фокусот. Стварно изгледа добро, оние потпирачите за раце ми се особено интересни. Се возев во едно Гранд Пикасо Ц4 пред пар години на подолга рута, возењето внатре беше најдоброто што сум го имал, многу мазно, тивко, удобно. Се надевам дека ова е уште подобрено.
Како може ова да е подобро од гранд пикасо!?!? Си испомешал класи скроз. Ни исто, ни слично не е.

C3 било ова бе.....
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Строго С5 Аиркрос, и суспензија и управување и се. Е сега СУВ е и нема простор како пикасо, ама тоа е.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #7 на: 30 Јули 2020, 19:07:35 pm »
Јас само би препорачал аутоматикче - да, цената ќе ја крене уште малку, ама па уште поопуштено ќе биде за возење.

Edit: Иначе, собира точак. :D


Отсутен vandex

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 480
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #8 на: 30 Јули 2020, 20:11:10 pm »
Кросовери и СУВ се во мода, кога ќе му помине модата после ќе се враќаат во времето и ќе вадат од пепел стари модели.
Абе Ситроен било ова.  ;D

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8783
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #9 на: 31 Јули 2020, 07:22:43 am »
Седиштата врв. Си бара аутоматик цитроен. Менувачот барем мене ми е тапа. Новиот ЕАТ8 на PSA би требало да е ок.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #10 на: 31 Јули 2020, 07:26:26 am »
Тука оди малку постариот EAT6, ама јас пак би го избрал наместо мануелен.

Да, седиштата се ептен врв, ко у фотелја да си. Во Велес имаше Drive-In кино во неделата вечер, филмче си изгледав ко да сум дома. :)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: CARclub Тест: 2020 Citroën C3 Aircross 1.5 BlueHDi Shine
« Одговори #11 на: 31 Јули 2020, 09:33:56 am »
стварно си изгледа добро.


Ко Jeremy Clarckson е у фаца...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.