Автор Тема: Поправка на гребаници  (Прочитано 1728 пати)

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4271
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #15 на: Август 01, 2020, 13:29:54 pm »
И Тузланска сол нема. Ене ја Тузла дека е :)

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2864
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #16 на: Август 01, 2020, 13:31:16 pm »
Јас тоа го преболев.

Сеа сум во фаза - едноставна и евтина работа во цел свет, кај нас или не постои, или е со цена до крова. Поготово сеа, со отежнати набавки од кај Кинезите.

Примери - одговарачки кофа и грит гард. Да, ги има, секоја чест на @Dejan Gj , ама брате, 850 грит гард со 750 кофа, 1600 денари. Пута 3, 4800 за пластика. Много је, куме.

Од али, со достава, еден грит гард е негде од 300 до 400 денари. Кофа, 100, 200 денари.

Foam lance. Нема. 20 долари.

Foam cannon. Нема. 20 долари.

Wheel Woolies. Нема.

Алатката со тркала што се прикачува на вап за перење на подвозје. Нема. 30 долари.

DA полирка, без да заложиш бубрег, нема.

Барав хемија по галон, која не е на база на киселина, и која може да се користи и за гуми и за бандажи, од Meguiar's. Немало побарувачка за тоа. Како бе? Професионалците што користат, баш ме интересира? Пак, не го обвинувам @Dejan Gj за тоа, туку поднебјето.

Али, јеби га, тоа е. Ме теши што сме тргнати во правилна насока. Ама па, коа ќе ми текне колку СПООООООРО се движиме...Кој термин се користи да се опише спротивно на ерекција?
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4558
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #17 на: Август 01, 2020, 14:42:38 pm »
Јас тоа го преболев.

Сеа сум во фаза - едноставна и евтина работа во цел свет, кај нас или не постои, или е со цена до крова. Поготово сеа, со отежнати набавки од кај Кинезите.

Примери - одговарачки кофа и грит гард. Да, ги има, секоја чест на @Dejan Gj , ама брате, 850 грит гард со 750 кофа, 1600 денари. Пута 3, 4800 за пластика. Много је, куме.

Од али, со достава, еден грит гард е негде од 300 до 400 денари. Кофа, 100, 200 денари.

Foam lance. Нема. 20 долари.

Foam cannon. Нема. 20 долари.

Wheel Woolies. Нема.

Алатката со тркала што се прикачува на вап за перење на подвозје. Нема. 30 долари.

DA полирка, без да заложиш бубрег, нема.

Барав хемија по галон, која не е на база на киселина, и која може да се користи и за гуми и за бандажи, од Meguiar's. Немало побарувачка за тоа. Како бе? Професионалците што користат, баш ме интересира? Пак, не го обвинувам @Dejan Gj за тоа, туку поднебјето.

Али, јеби га, тоа е. Ме теши што сме тргнати во правилна насока. Ама па, коа ќе ми текне колку СПООООООРО се движиме...Кој термин се користи да се опише спротивно на ерекција?
Ваљда ова :


Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2864
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #18 на: Август 01, 2020, 15:30:42 pm »
Дерекција?
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47544
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #19 на: Август 01, 2020, 16:24:47 pm »
Еве пројдов и до Електрометал Карпош, ништо нема.

Ај ќе си купам водени шмиргли 1500 и 3000... Ама барем полир и пад да најдев за после шмирглање. Рачно немора машинско. А може и машинско. Имам волнен пад, ама сакам сунѓерест да земам или за шрафилица или за DAS.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2883
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #20 на: Август 01, 2020, 17:16:37 pm »
@Deni
Razgledaj tuka http://carwash.mk/menzerna
Ima se sto ti treba i pad i sunger i polir pasti mali pakuvanja od 250 ml  ;D

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47544
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #21 на: Август 01, 2020, 19:17:53 pm »
@Deni
Razgledaj tuka http://carwash.mk/menzerna
Ima se sto ti treba i pad i sunger i polir pasti mali pakuvanja od 250 ml  ;D
Да бе видиш:
http://carwash.mk/menzerna-3in1small
И
http://carwash.mk/menzenra-P150Medium
И
http://carwash.mk/menzerna-P150Soft

Или уште поубаво дискови за полирање тука:
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/category&path=55_215_310
« Последно менување: Август 01, 2020, 20:40:20 pm Deni »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4558
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #22 на: Август 02, 2020, 08:08:29 am »
@Deni
Razgledaj tuka http://carwash.mk/menzerna
Ima se sto ti treba i pad i sunger i polir pasti mali pakuvanja od 250 ml  ;D
Да бе видиш:
http://carwash.mk/menzerna-3in1small
И
http://carwash.mk/menzenra-P150Medium
И
http://carwash.mk/menzerna-P150Soft

Или уште поубаво дискови за полирање тука:
http://www.kupialat.mk/index.php?route=product/category&path=55_215_310
Имаш некое видео како иде постапката, чисто да повежбам на постарата кола?

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47544
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #23 на: Август 02, 2020, 08:13:54 am »
Вака нешто.

Ама слабо видео инаку.
« Последно менување: Август 02, 2020, 08:32:49 am Deni »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2864
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #24 на: Август 02, 2020, 11:36:13 am »
За компаунд користете микрофибер апликатор.

За полир, сунѓераст апликатор.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Присутен Dejan Gj

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 302
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #25 на: Август 02, 2020, 17:38:50 pm »
Јас тоа го преболев.

Сеа сум во фаза - едноставна и евтина работа во цел свет, кај нас или не постои, или е со цена до крова. Поготово сеа, со отежнати набавки од кај Кинезите.

Примери - одговарачки кофа и грит гард. Да, ги има, секоја чест на @Dejan Gj , ама брате, 850 грит гард со 750 кофа, 1600 денари. Пута 3, 4800 за пластика. Много је, куме.

Од али, со достава, еден грит гард е негде од 300 до 400 денари. Кофа, 100, 200 денари.

Foam lance. Нема. 20 долари.

Foam cannon. Нема. 20 долари.

Wheel Woolies. Нема.

Алатката со тркала што се прикачува на вап за перење на подвозје. Нема. 30 долари.

DA полирка, без да заложиш бубрег, нема.

Барав хемија по галон, која не е на база на киселина, и која може да се користи и за гуми и за бандажи, од Meguiar's. Немало побарувачка за тоа. Како бе? Професионалците што користат, баш ме интересира? Пак, не го обвинувам @Dejan Gj за тоа, туку поднебјето.

Али, јеби га, тоа е. Ме теши што сме тргнати во правилна насока. Ама па, коа ќе ми текне колку СПООООООРО се движиме...Кој термин се користи да се опише спротивно на ерекција?


Ако можам да објаснам некои работи

- окулу цените, се што е надвор од ЕУ подлежи на дополнителни давачки, Meguiars Америка, CARPRO Кореја ( Јужна ) така да во старт производите и брендовите од ЕУ се поконкурентни.
Цената варира и од количината, не гледајте цени Германија 80 милиони Полска 40 милиони, Македонија нарачала 10кг. паста Полска 400 кг.

- окулу тоа достапно недостапно, Meguiars има 300 производи никогаш нема да биде цел да ги имаме сите во Македонија, често имаат и дупли производи со минимални разлики. А и тоа со транпортот не е така едноставно кога патува преку океан, пр. Meguiars главно депо и база за Европа им е Англија сега за да се надополни Ultimate compound се правеше нарачка од Англија и Ultimate compound и Ultimate polish ги немаа на лагер, замислете Англија 55 милиони пазар и плус депо за Европа, недозволиво ама се случува.

- Тоа е трговијата некогаш и да имаш пари може да не добиеш роба затоа што некој Русин ја купил цела па ќе си чекаш. Тоа е за жал цената за тоа што сме мал пазар и плус со високи давачки према државата, она треба стратегија да направи да ние бидеме поефтини и пр. Србите да купуваат од тука а не ние од нив.Отсутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2864
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #26 на: Август 02, 2020, 19:51:51 pm »
Јасно е се.

Затоа и не ти наоѓам маана тебе.

Ти си супер коректен.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6923
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #27 на: Август 06, 2020, 08:30:37 am »
udriv vrata vo zid na otvaranje. Ja sljushtiv bojata. Zenski bezboen lak vrshi rabota ili da si baram drugo care?

Отсутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2883
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #28 на: Август 06, 2020, 09:12:55 am »
Prven slika, posle ke barame care  ;D

Отсутен MarceCvarce

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6923
Одг: Поправка на гребаници
« Одговори #29 на: Август 06, 2020, 09:13:42 am »
Ke mi treba vreme za slika ama vo tek na den ke stavam