Автор Тема: Сијалица за масло под 2000 рпм  (Прочитано 3535 пати)

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #15 на: 05 Јули 2020, 16:24:40 pm »
Сензор за притисок на уље?

Јас на Полото менував, колата работи нормално, нивото на уљето супер, а ТРЕПКАШЕ сијаличката.

250 денари.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2131
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #16 на: 05 Јули 2020, 21:15:07 pm »
@Deko85
- Кај го менуваше маслото и филтерот, исто во овластен сервис или на друго место?
- Дали пред 500 км кога си менувал масло и филтри ја смени и водната пумпа, пошто гледам дека не си ја менувал кога си правел (голем) сервис со ланчето, затегачите, ПК каиш, односно кога последен си ја сменил?
- Кога ти е менуван последен пат антифризот?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Deko85

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #17 на: 05 Јули 2020, 22:58:57 pm »
@Deko85
- Кај го менуваше маслото и филтерот, исто во овластен сервис или на друго место?.
- Дали пред 500 км кога си менувал масло и филтри ја смени и водната пумпа, пошто гледам дека не си ја менувал кога си правел (голем) сервис со ланчето, затегачите, ПК каиш, односно кога последен си ја сменил?
- Кога ти е менуван последен пат антифризот?

Водна пумпа не ми сменија со изговор дека нема потреба. Иако кога правев голем сервис инсистирав да се смени се што треба на возилото. Антифризот е променет пред една година од пресходниот сопственик. Ми даде човекот и документи за се што менувал во словенија. Цела зафрканција што ме мачи е што ништо од овие проблеми ги немаше пред сервисот. Маслото си го менувам инаку тука кај локален мајстор. А промената на ланче беше по препорака дека веќе му е време на возилото немаше некој проблем туку беше правен по изминати километри

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #18 на: 05 Јули 2020, 23:07:52 pm »
Прва промена на масло е ова од кога е кај тебе возилото?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #19 на: 05 Јули 2020, 23:25:15 pm »
Аууу, каша попара :)
Тешко да се оправи работата, кој, каде, што, кога, колку, зошто ;D

Најбитно, Кој те советуваше да менуваш ланче и другите ствари по само 500 км откако си менувал уље, и зошто?

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #20 на: 05 Јули 2020, 23:38:22 pm »
Да не ти имаат ставено несоодветно масло ?
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Deko85

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #21 на: 05 Јули 2020, 23:46:56 pm »
Аууу, каша попара :)
Тешко да се оправи работата, кој, каде, што, кога, колку, зошто ;D

Најбитно, Кој те советуваше да менуваш ланче и другите ствари по само 500 км откако си менувал уље, и зошто?
Одкако е кај мене возилото ми дојде втора промена на масло. Првата си ја направив јас како мал сервис и се си беше ок. Ланче менував по препорака на овластениот сервис. Им се јавив да прашам што, како и кога се менува на возилото. Типот ми вика време е за промен на ланче. Му викам ок нема проблем. Закажав сервис го однесов возилото бидна сервисот и наредниот ден утрото вртам клуч палам колата сијачицата свети не сака да изгаси. По некои 15 20 секунди изгасна. На наредно палење си гасеше нормално. Следното палење по неколку часа на изладен мотор исто. Случајно стиснав на туража и тогаш приметив дека гасне на 2000 обртаи. Се јавив кај нив и ме убедуваше да сменам нов филтер. Си викам кога веќе менувам филтер ќе ставам и ново масло. И така биднаа 2 менувања масло. Ама проблемот си остана. Денес после малку подолг разговор и малку инсистирање од моја страна се нафаќаат да проверат што е и како но мене ми е страв да возам од прилеп до неготино. Инаку не светнува ламбичката никогаш освен на палење на ладен мотор.

Отсутен Deko85

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #22 на: 05 Јули 2020, 23:50:43 pm »
Да не ти имаат ставено несоодветно масло ?
Масло ставено исто по препорака на овлатен сервис шелл хеликс ултра 5-40.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #23 на: 06 Јули 2020, 09:07:56 am »
На "ало" муабет не се менува ланчето. Луѓе поминуваат и по 300.000 км без да имаат потреба да сменат ланче.

Можеби е банален проблемот како на пример сензорот и така да се поклопил тајмингот со сервисот.
Филтерот за уље знае да покажува такви симптоми, пожелно би било да пробаш од друга продавница, друг бренд, евентуално од овластениот сервис, колку да се отклони сомнежот.

Таков пример ми се случи со Југото...

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #24 на: 06 Јули 2020, 09:09:06 am »
За 300ден можиш да пробаш со нов сензор, ем не е скап ем ќе знаеш не е/е до него.

А исто масло и ист филтер си ставил по втор пат?

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2131
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #25 на: 06 Јули 2020, 09:42:25 am »
@Deko85 Кога веќе си менувал ланче во овластен, си требал таму да смениш масло и сите филтри, како и водна пумпа. Види опција со шлеп служба да ја однесеш колата во Неготино (ваљда таму е овластениот сервис на Киа) или ако може некој сервис во Прилеп да ти го провери притисокот на маслото и ако е во ред сам си отидеш во Неготино. Колку км има колата? Има сервисна книшка? Ја купи од нашинец тука или ти си ја зема од Словенија?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #26 на: 06 Јули 2020, 12:44:30 pm »
Само внимавај, ако менуваш сензор (што ти е најбрза и најефтина варијанта да почнеш со дијагностицирање на проблемот) кај мене кога го менував сензорот, ден-два пак светеше сијаличката и со новиот сензор.

Валјда нешто калибрираше, појма немам. После тоа се изгаси и веќе не светна.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #27 на: 06 Јули 2020, 16:42:53 pm »

Отсутен Deko85

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 9
Одг: Сијалица за масло под 2000 рпм
« Одговори #28 на: 26 Јули 2020, 15:02:17 pm »
Е сега да вимкажам како продожи приказната.
2 пати птомена на масло, едно 3 филтри од кој последниот оригинален. Колата ја вратив во сервис со снимени видеа и зачувани разговори.  Практикував вибер за да имам докази што сме зборувале со типот. Ми вика ок ќе провериме. Ја ставаат колата во работилница и пак отвараат капаче за ланче. Му викам абе мајсторе нели беше сигурен дека не е поврзано со сервисот. Дај провери притисок, сензори ова она. Ми вика уживај да си ја провериме работата. Ајде одново растурање вадење силикони ова она. Проверка на маслена пумпа, пак пнов филтер. Ми вика абе еве нема ништо. Ок му викам сега што е следно? Значи дај да најдиме проблемот што е. Ми вика знаеш ќе ти пуштам по карго сензор нов оригинален може е до тоа. Ај викам ок. А дотогаш 3 сензори се сменија. Си викам ај може 4тиов ќе биде. Значи не е до сензорот ама ај. Кажи ми после што му викам ако не е до сензорот. И ми вика типов од прва, ако не е тоа тогаш е лагер на радилица? 🙄Како бе човек лагер на радилица одма? Нели може д е ѓубре, ова, она. Што одма лагер? Колава ни тропа ни ништо. А цел ден тиоповиве така подмолно со криење се муабетеа. Се што требаше да зборнат со криење. И сега наредно е да се отвори картер. И како одма лагер да рикне баш после сервисот? Муабетот ми е што може да е поврзано со ова за да дојде до завлечен лагер(ако е воопшто тоа).