Автор Тема: Циклус за замена на течност за сопирачки  (Прочитано 1354 пати)

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3491
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #15 на: Јули 06, 2020, 10:23:38 am »
Зошто да се менува течност во кочници, си тераш додека не престане да кочи. Со тие 1000ден можеш чуда да направиш.

Уље? Остај тоа кастрол мастрол нека не те лажат, ќе си стаиш благој ѓорев, ќе заштедиш 300ден годишно....тедеи бајо мој, иде и на кока кола.

Истото важи и за гуми, ако си будала, фрлај пари за нови квалитетни гуми, иначе на фб има за 2000ден 4 мишелинки од 87ма....СТАКЛО БАЦЕ!

На крај ко ќе собереш све што си заштедил и ко ќе му ја седнеш у ЛаТана на Боби и Сани латино ПА ПА ПА тоа стотки, петстотки имаш за лепење...3 песни ќе ти испее на увце....ма у скут ќе ти седне!

Друга опција е да си купиш блуДУД звучник со микрофон и да ја замараш цела населба....опциите се бесконечни!


Отсутен Astraion

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 243
 • Pixel Perfect
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #16 на: Јули 06, 2020, 10:36:09 am »
Зошто да се менува течност во кочници, си тераш додека не престане да кочи. Со тие 1000ден можеш чуда да направиш.

Уље? Остај тоа кастрол мастрол нека не те лажат, ќе си стаиш благој ѓорев, ќе заштедиш 300ден годишно....тедеи бајо мој, иде и на кока кола.

Истото важи и за гуми, ако си будала, фрлај пари за нови квалитетни гуми, иначе на фб има за 2000ден 4 мишелинки од 87ма....СТАКЛО БАЦЕ!

На крај ко ќе собереш све што си заштедил и ко ќе му ја седнеш у ЛаТана на Боби и Сани латино ПА ПА ПА тоа стотки, петстотки имаш за лепење...3 песни ќе ти испее на увце....ма у скут ќе ти седне!

Друга опција е да си купиш блуДУД звучник со микрофон и да ја замараш цела населба....опциите се бесконечни!
Остај поезии и кажи која течност за кочници да земам од кај нас тука за беенвето? BMW оргинал или може и ATE?

Отсутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3491
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #17 на: Јули 06, 2020, 11:07:54 am »
Зошто да се менува течност во кочници, си тераш додека не престане да кочи. Со тие 1000ден можеш чуда да направиш.

Уље? Остај тоа кастрол мастрол нека не те лажат, ќе си стаиш благој ѓорев, ќе заштедиш 300ден годишно....тедеи бајо мој, иде и на кока кола.

Истото важи и за гуми, ако си будала, фрлај пари за нови квалитетни гуми, иначе на фб има за 2000ден 4 мишелинки од 87ма....СТАКЛО БАЦЕ!

На крај ко ќе собереш све што си заштедил и ко ќе му ја седнеш у ЛаТана на Боби и Сани латино ПА ПА ПА тоа стотки, петстотки имаш за лепење...3 песни ќе ти испее на увце....ма у скут ќе ти седне!

Друга опција е да си купиш блуДУД звучник со микрофон и да ја замараш цела населба....опциите се бесконечни!
Остај поезии и кажи која течност за кочници да земам од кај нас тука за беенвето? BMW оргинал или може и ATE?
Понеделник сабајле, најголема инспирација за јадење вафли! ::)

Pentosin(OEM), ATE, Motul, Valvoline....кое најдеш, DOT 4 е битната спецификација (поголема отпорност на апсорпција на вода од DOT 3). А разликата меѓу поскапите и поевтините подбрендови како super blue, race, type200, е во точката на вриење што е битно ако се тркаш, за нормална секојдневна употреба нема некоја разлика.Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 604
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #18 на: Август 31, 2020, 14:00:18 pm »
vekje ima uprade na dot4 kaj bmw se preporacuva DOT4 LV (low viscosity) za sistemi so abs,esp,dsc itn...
i da, na sekoj 2 god preporaka od bmw, go pisuva datumot vo salttablata na CBSot ili iDrive.


Отсутен silver

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 18
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #19 на: Септември 13, 2020, 00:37:18 am »
Најважно да видиш која точна спецификација иде за одреден автомобил, да се промени во цел систем на вентилите кај кочниците да се испушти старото, а не како некој што влечат само со шприц од резерварот, некој што води грижа идеално би било 2-4 години замена и не би требало да има разлики во производителите со иста спецификација.

Поучно видео
https://www.youtube.com/watch?v=zm4TWqeRHhA

Тестер за кочиона течност околу 2$ од aliexpress да се нарача, еве пример или побарај " brake fluid tester "
https://m.aliexpress.com/item/33018279673.html?