Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 945562 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 48193
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14070 на: Септември 17, 2020, 14:33:56 pm »
Им го збира...
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38846
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14071 на: Септември 17, 2020, 14:34:59 pm »
Јас губам концентрација на автопат кога возам под 100... ќе се учукам, беља ќе напраам...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31777
 • Таков е животот... јебига
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14072 на: Септември 17, 2020, 17:07:50 pm »
Како може бе на автопат 90...... како?!

Епа се кандисав сабајлето да ревидирам една фабрика во Штип и решив да кинисам рано и станав рано. Само што се спремив да излезам ми јавија дека ќе се состанеме саат време подоцна, во 9 наместо во 8, па наместо да бидам таму во 7:30, требаше да бидам во 8:30. Ме мрзеше да се соблекувам, си купив нешто аз јадење и кафенце и си кинисав полека-полека, чунки да не си ги арчам опинците.

И така, лабаво, музиче внатре, темпоматче, 100-ка на автопат, 80 од Велес до Штип, со камиончињата си се дружев. Уживав.
А вие што не можете да уживате во бавните нешта во животот и да возите 100-ка, треба да одите да си ги испитате главите, нешто не сте добри ви треба терапија.


Присутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4786
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14073 на: Септември 17, 2020, 17:19:59 pm »
Има убавина да возиш 90, не дека нема.
Кога ја пуштија обиколницата ја возев со 90 и си разгледував околина, уживанција, широк пат, нов асфалт, никаков сообраќај...

Денес мислам ќе загинам ако возам 90.
Башка што темпоматот не ми фаќа испод 120 ;D

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3834
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14074 на: Септември 17, 2020, 18:59:59 pm »
Preklani imav nekoj familijarni obvrski vo veles i morav skoro sekoj den da vozam skopje-veles i nazad skoro 10 dena po red.
Vektrata mi nemase plin a benzinot bese ubitacni 80den. Fino na avtopat 80-90 vo 5ta potrosnja skoro 6l i langzam klaj-klaj-klaj si gi jadev kilometrite. Site drvca,krivincinja gi nauciv na pamet :)

Отсутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6475
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14075 на: Септември 17, 2020, 19:00:21 pm »
Како може бе на автопат 90...... како?!

Епа се кандисав сабајлето да ревидирам една фабрика во Штип и решив да кинисам рано и станав рано. Само што се спремив да излезам ми јавија дека ќе се состанеме саат време подоцна, во 9 наместо во 8, па наместо да бидам таму во 7:30, требаше да бидам во 8:30. Ме мрзеше да се соблекувам, си купив нешто аз јадење и кафенце и си кинисав полека-полека, чунки да не си ги арчам опинците.

И така, лабаво, музиче внатре, темпоматче, 100-ка на автопат, 80 од Велес до Штип, со камиончињата си се дружев. Уживав.
А вие што не можете да уживате во бавните нешта во животот и да возите 100-ка, треба да одите да си ги испитате главите, нешто не сте добри ви треба терапија.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)


И вие што уживате во бавните нешта, исто така.. само дупла доза терапија.  8)

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4229
 • The Spartan General
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14076 на: Септември 17, 2020, 19:58:28 pm »
Штутгарт - Лидо ди Јесоло - Венеција - Лидо ди Јесоло - Штутгарт (Преку Австрија и Тауернаутобан). Поминати 1800км од кои 1500 на автопат, другите 300 на магистрални, регионални и градски услови. Просечна брзина за целото патување 92км/ч и потрошени 100 литри бензин. Кое му доаѓа околу 5.6л/100км.

Стил на возење:
На одење до Италија се возеше добро оти немаше гужва. Во Германија кадешто има камери темпо ограничување. Кај што нема камери, темпо 130-160 лабаво и динамично. Австрија стриктно по ограничување, Италија исто по ограничување (во Австрија низ тунелите мерат просечна брзина, во Италија на аутострадата од наплатна рампа до наплатна рампа се мери просечна брзина).

На враќање, премногу гужва. Возење и чекање од Удине, па се до Штутгарт на сите важни клучки кадешто се собираат главни автопати. Од 800км релација, само некои-си 50-60км низ Германија беа слободни за возење па оти ме удри сонцето по глава ги поминав со темпо 160-190 да се исчисти гарежот од клацкањето со 90-100 на автопат.

Ок троши циганчето за тоа возење. Да беше дизел, цифрите ќе беа за литар подоле.


пс. Максимално разочаран од италијанскиот шоферлук и од аутострадата. Очекував повеќе од нив.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен MarceCvarce

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7023
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14077 на: Септември 18, 2020, 08:53:15 am »
Italjanite na sever se poarni.

Neznam dali si vozel na sicilija. Kuku none kamikazi

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #14078 на: Септември 18, 2020, 09:05:22 am »
Штутгарт - Лидо ди Јесоло - Венеција - Лидо ди Јесоло - Штутгарт (Преку Австрија и Тауернаутобан). Поминати 1800км од кои 1500 на автопат, другите 300 на магистрални, регионални и градски услови. Просечна брзина за целото патување 92км/ч и потрошени 100 литри бензин. Кое му доаѓа околу 5.6л/100км.

Стил на возење:
На одење до Италија се возеше добро оти немаше гужва. Во Германија кадешто има камери темпо ограничување. Кај што нема камери, темпо 130-160 лабаво и динамично. Австрија стриктно по ограничување, Италија исто по ограничување (во Австрија низ тунелите мерат просечна брзина, во Италија на аутострадата од наплатна рампа до наплатна рампа се мери просечна брзина).

На враќање, премногу гужва. Возење и чекање од Удине, па се до Штутгарт на сите важни клучки кадешто се собираат главни автопати. Од 800км релација, само некои-си 50-60км низ Германија беа слободни за возење па оти ме удри сонцето по глава ги поминав со темпо 160-190 да се исчисти гарежот од клацкањето со 90-100 на автопат.

Ок троши циганчето за тоа возење. Да беше дизел, цифрите ќе беа за литар подоле.


пс. Максимално разочаран од италијанскиот шоферлук и од аутострадата. Очекував повеќе од нив.

За аутострадата, не знам, со автобус бевме, али италијанскиот шоферлук (барем у Торино) ЛЕЛЕЕЕЕЕЈЈЈ!!! Па то нема ни у Београду! Катастрофа.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.