Автор Тема: Циклус за замена на течност за сопирачки  (Прочитано 1357 пати)

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2286
 • Жгл' б гл'б
Дали постои некое правило, според производител и сè што е релевантно,
на колку време и должина е препорачливо да се смени течност за сопирачки?

Или пак само редовна проверка е доволна?
Џуќела или офца - бирај.

Присутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #1 на: Јули 02, 2020, 17:00:12 pm »
За ваг/шкода конкретно е на секои 2 години препрачливо промена на течност. Нека бидат и 3 ама не повеќе од тоа.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2286
 • Жгл' б гл'б
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #2 на: Јули 02, 2020, 19:48:12 pm »
Аман бе?!

Ја читав сервисната книшка преска, ниту еднаш не е обележана промена.
Можеби запишувале во фактурите само, кои ги немам од пред да ја купам.
Џуќела или офца - бирај.

Присутен Molec

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3491
 • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #3 на: Јули 02, 2020, 19:48:57 pm »
Бенве исто...глицеринот по некое време почнувал да собира вода у него или така нешто....не е скапо воопшто, не вреди да се скока.


Отсутен Filip MK

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 888
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #4 на: Јули 02, 2020, 19:52:33 pm »
Јас возев VW/Голф 7 години, а кога го купив беше 7 години стар, значи 14 години не  беше сменета течноста за кочници, колата цело време беше сервисирана во овластен сервис и ниту еднаш не ми беше сугерирано дека треба да се менува......се чудеа кога инсистирав да се смени маслото во менувачот на 10 годишнина на колата, ова е моето искуство....сега возам Сеник стар 13 години и мислам дека никогаш не е менувана течноста за кочници, следниот сервис ми е голем па можеби и тоа ќе сменам
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Присутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7996
 • Пичлеме
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #5 на: Јули 02, 2020, 19:57:49 pm »
На секоја промена масло и филтри, се сменува и глицерин... се заебавам, глицерин се менува ако истечи :)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20283
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #6 на: Јули 02, 2020, 20:30:57 pm »
Според сервисните инструкции на Опел, течноста треба да се менува на секои две години.
Според мене, нема потреба толку често.

На Лансерот 8 години му немав сменето, а немаше ни потреба. При секој сервис го конторлирав нивото, и у 8 години ниеднаш не се осети губиток на перформанси на системот за кочење и никогаш не изгуби течност. Дури у осмата година му ги сменив предните плочки, мада и за тоа немаше потреба, пошто поише од пола “месо” имаше останато на оригиналните. Ги сменив пошто имав купено резервни.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4978
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #7 на: Јули 02, 2020, 20:32:34 pm »
Аман бе?!

Ја читав сервисната книшка преска, ниту еднаш не е обележана промена.
Можеби запишувале во фактурите само, кои ги немам од пред да ја купам.
Многу фино објаснето

Според мое лично мислење ако не ја возиш колата на стаза или како луд надоле од Стража да кочиш на секоја кривина а тоа го правиш секој месец, не би се притресувал многу и ако е на секои 3-4 години. После тоа мислам е паметно да се смени, плус не чини многу.

Отсутен loopz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2286
 • Жгл' б гл'б
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #8 на: Јули 02, 2020, 20:43:57 pm »
Ок, во мојава ситуација со секојдневно искачување и симнување по стрмно + кривини може и ќе е подобро да се менува почесто.

Фала многу @vlatko.klp!
Џуќела или офца - бирај.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4786
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #9 на: Јули 02, 2020, 20:54:46 pm »
На сите коли кога сум сменил глицерин сум осетил подобрување на чувството на папуча.
Да не спомнувам дека се отклониле одредени ситни симптоми, да не кажам нерегуларности при кочење.

Баш и не мора на секои 2 години, ама на 5,6 обавезно, или крајно, при секое менување плочки.


Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3593
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #10 на: Јули 03, 2020, 07:27:34 am »
Рено вика, на 4 години.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38846
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #11 на: Јули 03, 2020, 07:30:58 am »
Рено вика, на 4 години.
Француско ауто, лежерно го возиш, лаганица... не кочиш многу и нагло, затоа така ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Спенсер

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6475
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #12 на: Јули 03, 2020, 15:38:32 pm »
 Има едно апаратче како пенкалце е, за проверување на глицеринот. Не знам како се вика. ;D

Присутен Diesel

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2998
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #13 на: Јули 03, 2020, 15:49:08 pm »
Има. 1% или 2% влажност се толерира.

Повеќе, не се препорачува.
2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport

2002 VW Polo 9N 1.4 16V

Масло во менувач се менува кога се менува менувач.

Отсутен darkserial

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 397
Одг: Циклус за замена на течност за сопирачки
« Одговори #14 на: Јули 05, 2020, 22:46:27 pm »
Jas na 2 godini menuvam, ate sl6 posledno, low viscosity class 6
VW Golf 5 1.9 TDI - 77kw - 2005