Автор Тема: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI  (Прочитано 18241 пати)

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2587
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #15 на: 29 Јуни 2020, 15:24:14 pm »
Со здравје и среќа да си ја возиш. Инаку километражава како за точак.
Zavisi, komsijata vrti sekoe sabajle po 40 km. Mi vika imam problem kaj da gi napravam...

Отсутен maurelie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #16 на: 29 Јуни 2020, 15:25:12 pm »
Некни, кога ја сервисирав i30 црди, имаше една Кона 1.4 т-гди на сервис. Со дечкото си правевме муабет додека чекавме. Му изгледало скапо уљето. Според цената (не загледав убаво на фактурата) ми се чини дека му ставаат иста спецификација како на мојата кола.

@maurelie со здравје да си ја возиш и не се секирај многу додека е под гаранција. Ако толку си врзан за градска вожња, вади ја еднаш месечно на обиколница :)


Фала, почнав да ја вадам на 2 недели на обиколница, се и со ситуцаијава дека ни до работа не идам, од дома работам уште толку колава скапува по паркинг.
Него Кона 1.4 Т-ГДИ? тоа нешто од оваа година е или? знам бензинци ја имаше само 1.0 и 1.6?

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #17 на: 29 Јуни 2020, 15:32:42 pm »
Здраво дечки,

Купена Септември 2019 на ново , еве кај и да е за 2 месеци ќе има година дена и прв редовен сервис.

Спецификации
Мотор: 1.6 T-GDI , 132KW/177HP, 265NM
Менувач: 6 брзински рачен
Боја: Сива

Ниво на опременост е Comfort, или 2 ниво од 5.
Изминати км: 3489

Инаку задоволен сум од возилото, ќе наведам некои работи што ми се допаѓаат и некои работи што не ми се допаѓаат
+
- Комфорни седишта, доста просторна внатрешност и големина на багажник
- Перформансите на моторот
- Надворешен изглед
- 5 години гаранција или 100.000 км (под ова можам и да напоменам репутацијата што ја има Hyundai како прозиводител на возила во смисла на reliability)
- Infotaiment 8' + навигација

-
- Гумите што следуваат со возилото се ај да речеме ''oк''. На други пазари следуваат Мichelin Pilot Sport 4
- Употребата на GDI мотори каде што би било пожелно да се користат чистачи на вентили на изминати 30.000 километри. ( ова и не е проблем само кај Hyundai, туку и кај другите производители со GDI или DI мотори)
- Auto start/stop - аххххххххх (ова е ново за мене, не сум поседувал возило претходно со овој систем)
- Еднобојниот ентериер

Во Hyundai ми дадоа и гратис оргинални гумени патосници, LED осветлување кај педалите, совозач доле и под возачко и совозачко седиште, и хромирани лајсни за праговите. Ми следуваше и хромирана ласјна кај прагот внатре во багажникот, им немаше уште стигнато тогаш, мене ме фати мрза и еве скоро 10 месеци не сум отишол да ми ја монтираат :)

Потрошувачката на овие 3489 километри  е 9.5 л/100км. Од тие 3489 километри, дали 1000 километри имам извозено на отворено. Имам доста кратки релации, дома-работа па потрошувачката е повисока , но не се жалам.

Пред 1 недела бев до Охрид со 2 патници и багаж, потрошувачката беше 7.1 л/100км до Охрид и 6.4 л/100км до Скопје. Нормално со возење колку што е можно по прописите.

Возилото е кочина во моментов (син ми грицкаше цел пат :) ) , треба да го однесам да се испере и да усисам внатре, нормално ќе ставам и некоја слика плус.

До сега начекав на 2 проблеми, ќе ја надополна темава деновиве што како се случуваше (го форматирав компјутеров, пола слики незнам кај ми се ), и исто така може и некое видео да ставам од убрзување/меѓуубрзување/потрошувачка.

Слободно некој ако сака и ако го поседува овој модел на Tucson, нека пише, би сакал да размениме искуства и слично.

Фала, поздрав.

Убав избор на кросовер, со здравје да се вози  ;)

чекаме слики и видеа (можеш да зкачиш на YouTube па ставиш линк тука)

Ме интересира зашто се одлучи за Tucson а не за Sportage, претпоставувам си ги пробувал и споредувал.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #18 на: 29 Јуни 2020, 15:34:32 pm »
Мислам дека му беше прв сервис, што значи лани ја купил.

Сигурен сум дека му беше 1.4 т-гди.

Отсутен maurelie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #19 на: 29 Јуни 2020, 15:44:27 pm »
Здраво дечки,

Купена Септември 2019 на ново , еве кај и да е за 2 месеци ќе има година дена и прв редовен сервис.

Спецификации
Мотор: 1.6 T-GDI , 132KW/177HP, 265NM
Менувач: 6 брзински рачен
Боја: Сива

Ниво на опременост е Comfort, или 2 ниво од 5.
Изминати км: 3489

Инаку задоволен сум од возилото, ќе наведам некои работи што ми се допаѓаат и некои работи што не ми се допаѓаат
+
- Комфорни седишта, доста просторна внатрешност и големина на багажник
- Перформансите на моторот
- Надворешен изглед
- 5 години гаранција или 100.000 км (под ова можам и да напоменам репутацијата што ја има Hyundai како прозиводител на возила во смисла на reliability)
- Infotaiment 8' + навигација

-
- Гумите што следуваат со возилото се ај да речеме ''oк''. На други пазари следуваат Мichelin Pilot Sport 4
- Употребата на GDI мотори каде што би било пожелно да се користат чистачи на вентили на изминати 30.000 километри. ( ова и не е проблем само кај Hyundai, туку и кај другите производители со GDI или DI мотори)
- Auto start/stop - аххххххххх (ова е ново за мене, не сум поседувал возило претходно со овој систем)
- Еднобојниот ентериер

Во Hyundai ми дадоа и гратис оргинални гумени патосници, LED осветлување кај педалите, совозач доле и под возачко и совозачко седиште, и хромирани лајсни за праговите. Ми следуваше и хромирана ласјна кај прагот внатре во багажникот, им немаше уште стигнато тогаш, мене ме фати мрза и еве скоро 10 месеци не сум отишол да ми ја монтираат :)

Потрошувачката на овие 3489 километри  е 9.5 л/100км. Од тие 3489 километри, дали 1000 километри имам извозено на отворено. Имам доста кратки релации, дома-работа па потрошувачката е повисока , но не се жалам.

Пред 1 недела бев до Охрид со 2 патници и багаж, потрошувачката беше 7.1 л/100км до Охрид и 6.4 л/100км до Скопје. Нормално со возење колку што е можно по прописите.

Возилото е кочина во моментов (син ми грицкаше цел пат :) ) , треба да го однесам да се испере и да усисам внатре, нормално ќе ставам и некоја слика плус.

До сега начекав на 2 проблеми, ќе ја надополна темава деновиве што како се случуваше (го форматирав компјутеров, пола слики незнам кај ми се ), и исто така може и некое видео да ставам од убрзување/меѓуубрзување/потрошувачка.

Слободно некој ако сака и ако го поседува овој модел на Tucson, нека пише, би сакал да размениме искуства и слично.

Фала, поздрав.

Убав избор на кросовер, со здравје да се вози  ;)

чекаме слики и видеа (можеш да зкачиш на YouTube па ставиш линк тука)

Ме интересира зашто се одлучи за Tucson а не за Sportage, претпоставувам си ги пробувал и споредувал.

Фала,

Најпресудно беше цената. Спортажот со слична опрема и мотор беше мн поскапа во тој период кога ги гледав колите. Може сега нешто да е сменето, не сум проверил искрено.

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5671
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #20 на: 29 Јуни 2020, 15:54:03 pm »
Треба да е обратно,спортажот е поевтин.

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk


Отсутен maurelie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #21 на: 29 Јуни 2020, 16:05:45 pm »
Треба да е обратно,спортажот е поевтин.

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk



Во право си . ама за 1.6 GDI моделите. 1.6 Т-GDI на Киа беше над 3000 еур поскапа од Тусонот во септември 2019

Отсутен salt

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 288
  • Opel Astra fan
    • Blog Za Mkd muzika I iOS aplikacii
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #22 на: 03 Јули 2020, 01:13:53 am »
Со здравје да го возиш. Ме интересира како се понаша на угорница. Товари го некој ден и сподели искуство. Дали убаво влече натоварен (мислам 4-ца по 100 кила)
Ќе го почекам новиов фаце лифт 2021 од август у продажба треба да е  ме фаќа око, шо мотори  ќе извадат . Дали мислат хибрид да пуштат ,???

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2610
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #23 на: 03 Јули 2020, 03:59:12 am »
Со здравје да го возиш. Убава кола си одбрал. Посебно мотор.
Иначе, нели бензинците немаа проблем со градска вожна? Или дека е турбо?

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 431
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #24 на: 03 Јули 2020, 12:07:14 pm »
Со здравје да ја возиш  друже, и една фотка ако моеш да ставиш ;)
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен maurelie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #25 на: 04 Јули 2020, 11:49:37 am »
Со здравје да го возиш. Ме интересира како се понаша на угорница. Товари го некој ден и сподели искуство. Дали убаво влече натоварен (мислам 4-ца по 100 кила)
Ќе го почекам новиов фаце лифт 2021 од август у продажба треба да е  ме фаќа око, шо мотори  ќе извадат . Дали мислат хибрид да пуштат ,???

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Фала,
Гајле нема на угорница, имам идено до Галичник со 4 патници. Исто така со 4 патници до Штип преку новиот пат кај Миладиновци. Нели одма кога се уклучуваш има доста угорници, си држи на темпомат 100 kmh во 6та брзина без проблем.
Незнам да ти кажам право за 2021 моделот, можно е и веќе да го нема 1.6 TGDI, гледам на новата i 30 ќе има 1.5 TGDI, фактички можно е скроз да ги тргнат 1.4 TGDI и 1.6 TGDI.
Ако идат со Hybrid опција, можно е да биде со 1.6 DI + PFI + 30 kw Електричен мотор.

Отсутен maurelie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #26 на: 04 Јули 2020, 11:53:47 am »
Со здравје да го возиш. Убава кола си одбрал. Посебно мотор.
Иначе, нели бензинците немаа проблем со градска вожна? Или дека е турбо?

Фала,
Во која смилса мислиш на проблем?

Отсутен maurelie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #27 на: 11 Јули 2020, 14:00:11 pm »
Конечно и слики










Отсутен maurelie

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 26
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #28 на: 11 Јули 2020, 14:30:53 pm »
И едно забрзување од 80- 120 во 4та (јас скоро 130 кг + клима). Не иде вака со мобилен, ќе земам од еден другар go-pro и ќе направам повеќе видеа.


« Последно менување: 11 Јули 2020, 19:54:07 pm maurelie »

Отсутен vladimir_1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1006
Одг: Hyundai Tucson 1.6 T-GDI
« Одговори #29 на: 11 Јули 2020, 23:23:34 pm »
За мерак си повлеква  :)