Автор Тема: Каде да најдам половни делови за Тојота  (Прочитано 4424 пати)

Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Дечки каде во Солун или во МК продаваат делови од растурени Тојоти и може да најдам оригинален половен лев ретровизор за Јарис производство 2006.
На возилото од девојаката заменскиот ретровизор кој моментално е наместен ужасно треси дури и на мали брзини. Денес цел ден се обидував да најдам начин да го затегнам ама безуспешно. Заради тенката пластика, нема никаква цврстина. На поголеми брзини на нашите дупки треси уште повеќе. Оргиналниот е далеу поригиден и сака ако успеам да најдам оригинален да ги замениме.

Знам дека МК е практично невозможно да се најде па затоа прашувам за совет.

Плус кога го менувале ретровизорот ја откачиле/одлепиле и пластиката која е над ретровизорот. Како што успеав да видам таа е залепена само со некоја гума. Каде може да најдам ваква гума за да ја залепан поново.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6968
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #1 на: 28 Јуни 2020, 09:16:06 am »
Смени ја девојката.



Се шалам, нормално. И јас имав потреба од некои работи за Јарис или нема и прескапо е. Од каде го нарача заменскиот? Евентуално половен од Грција да видиш.
Кас го барав капакот за ретровизор, купив заменски ама н изгледа има разлика меѓу европскиот и азискиот мала. Али брка работа :)

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #2 на: 28 Јуни 2020, 09:23:53 am »
И мене ми требаат некои делови за Јарис, ако знае некој кој растура кај нас нека сподели.

Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #3 на: 28 Јуни 2020, 13:57:53 pm »
И мене ми требаат некои делови за Јарис, ако знае некој кој растура кај нас нека сподели.
Што точно ти треба?

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6889
  • хаУс мајстор

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5978
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #5 на: 28 Јуни 2020, 18:43:02 pm »
Не го бива, си кажа погоре дека има заменски, ама му тресе.

Држачот внатре наместо метален, пластичен е, и при вожња се гледаат само силуети.

И јас се заебав така. Отпосле видов дека на мојот само стаклото е скршено, па си купив само стакло, и си го вратив оригиналниот.

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2944
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #6 на: 28 Јуни 2020, 19:08:54 pm »
За половни и нови автомобилски делови во Солун:

Во Asimis работи наш, македонец, мислам дека имаат и нови и половни делови. Продавниците околу оваа имаат најчесто половни делови за коли. Иначе македонецов ќе проба да те подзаколе со цена за било што, така да ценкај му се, нема везе што е наш.

На оваа улица и во споредните улички во овој реон има продавници за нови автомобилски делови.

Двеве "подрачја" се многу блиску едно со друго, прошетај, разгледај.

Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #7 на: 28 Јуни 2020, 20:25:13 pm »
Имате е-маил или Вибер број од Асисмис за контакт?

Дали знаете дали има некоја онлине продавница за половни делови во Германија или Австрија? Имам пријатели кои сега ќе си доаѓаат па може да им порачам и нив.

Иначе оригиналниот ретровизор нема греење, само електрично подесување. Дали може да се намести ретровизор со греење?

Ах, да. И ако имате некоја информација каде може да се земат и половни оригинални челични бандажи пишете.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5678
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #8 на: 28 Јуни 2020, 20:38:08 pm »


Ах, да. И ако имате некоја информација каде може да се земат и половни оригинални челични бандажи пишете.
[/quote]

На фејзбук.

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk


Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #9 на: 28 Јуни 2020, 20:40:30 pm »
И мене ми требаат некои делови за Јарис, ако знае некој кој растура кај нас нека сподели.
Што точно ти треба?
Сакав седиштата да ги средам, пошто се ужасни. Му пишав на Дено, ама не враќа, дали има некој друг пто работи со тоа? Исто и воланот да го средам сакав, пластичен е, па ме интересира дали може да се среди со кожа или да барам кожен па да го средувам тој.

На инструмент таблата не ми работи дисплејот за саатот, ама најдов половна, а и упатство како а се среди: https://perso.aquilenet.fr/~sven337/english/2019/05/25/Fixing-a-broken-dashboard-clock-on-Toyota-Yaris.html 

Друго што ми текнува дека пластиката напред е испогребана, ама нема спас за тоа, само половна 500 еур. За ретровизорите половни бараат по 60 еур.

Се работи за 1.4 дизел.


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #10 на: 28 Јуни 2020, 21:16:40 pm »
Еве за седиштата, мене ми изгледаат убаво средени.

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,23103.msg1089610.html#msg1089610


Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #11 на: 28 Јуни 2020, 21:24:27 pm »
На фејсбук немам видено нормална цена. Знам дека имаше некој дечко од Кичево кој бараше по 50еур за половен оригинален бандаж што мислам дека е премногу. Ако има некоја понуда со нормална цена за оргинални бандажи пиши во пп ако не смее да се сподеува јавно. Ама правиме муабет за оригинален бандаж, со ист ЕТ и сл.

Иначе воланот е стандарден проблем, после 5 година и тоа најмногу на левата страна. Јас гледав на али експрес кожа за шиење беше по 10-15 еур.

Во суштина таа нешто ми мрчи за продавање и да земе понова ама тешко да и земеме пари. Ја купи нова, има 100.000 без никаков механички проблем до сега, а ќе треба да зема пак половна а тешко да бидеме сигурни како ќе се погоди, па јас ќе треба да одам по мајстори.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #12 на: 28 Јуни 2020, 21:30:25 pm »
Смени ја девојката додека не ти станала жена ;D

Да не трчаш за нејзината кола по сервиси како што јас трчам ;D

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6908
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #13 на: 28 Јуни 2020, 21:40:51 pm »
Смени ја девојката додека не ти станала жена ;D

Да не трчаш за нејзината кола по сервиси како што јас трчам ;D

Која и да ја земе исто му се фаќа. Нема разлика, така да не се мачи џабе :)

Иначе луди се со цениве на старо, инструмент табла 150 еур, среќа најдов една за 4.000. Само не знам дали е ОК цена 60 еур за волан кожен, дали се исплати?

Фала за инфо за тапацирање, ќе ги барам утре да видам што ќе кажат.



П.С. Ценава по седиште е 200 еур?
« Последно менување: 28 Јуни 2020, 21:58:46 pm AUUU »

Отсутен nikola2004mkd

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Каде да најдам половни делови за Тојота
« Одговори #14 на: 28 Јуни 2020, 22:54:34 pm »
Мислам дека најлесна опција за воланот ти е да земеш само навлака. Е сега ако си педантерија можеш и сам да са си го сошиеш со парче како на линков

https://www.aliexpress.com/item/33010890150.html?algo_pvid=0084d58d-7f99-4413-9b0f-f34f7636d980&algo_expid=0084d58d-7f99-4413-9b0f-f34f7636d980-16&btsid=0be3743615933771282822739e5bb7&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Имам видено во живо како изгледа средена работа и практично изгледа како да е фабричка изработка. Е дечкото викаше дека треба да имаш нерви одземало околу 2-3 часа и требало да се внимава на лице и опачина бидејќи тоа најмногу се утнувало. Јас немам нерви за ваква работа и за сега немам поплаки.

А за тоа да го носиш воланот на тапацир мислам дека ти е покомплицирана процедура.