Автор Тема: Renault scenic 1.9 2009 год. Прашање  (Прочитано 1485 пати)

Отсутен Baraban

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
Renault scenic 1.9 2009 год. Прашање
« на: 22 Јуни 2020, 10:48:19 am »
Здраво
Пред некој ден зедов Сценик, имам две грешки на компјутерот, климата не работи и совозачкото седиште е заглавено (не иде напред назад). Ако има некој на форумов што е сервисер за рено или ако знаете кој сервис би можел да ги заврши овие работи да ми препорачате. Инаку јас сум од Тетово.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5973
Одг: Renault scenic 1.9 2009 год. Прашање
« Одговори #1 на: 22 Јуни 2020, 12:56:06 pm »
Тахир.

Не оди таму.

Отсутен Bokica

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1470
Одг: Renault scenic 1.9 2009 год. Прашање
« Одговори #2 на: 22 Јуни 2020, 13:22:12 pm »
За Тетово не знам мајстори, но за Скопје ти потврдувам и јас да не идеш кај тахир, и да не идеш кај познатион мајстор за рено на илинденска што е ;D
Understeer is when you hit the wall with the front of the car. Oversteer is when you hit the wall with the back of the car. Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you send the wall across the field once youve hit it.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2130
Одг: Renault scenic 1.9 2009 год. Прашање
« Одговори #3 на: 22 Јуни 2020, 15:36:25 pm »
Ако бараш мајстор исклучиво за Рено, имаш препорака за Виталеда (Гази Баба, имаат веб страна), е сега дали мора да идеш во специјализиран сервис на Рено или да идеш во специјализиран сервис за клими на кола, е друго прашање, во тој случај добри сервисери на клими ти се А.Ц.Е. клими Цеко (Вебасто) исто во Скопје, за Тетово не знам
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1040
Одг: Renault scenic 1.9 2009 год. Прашање
« Одговори #4 на: 22 Јуни 2020, 18:43:53 pm »
Се ми се врти у глава дека тој Спектрум Сервис (до Чајка) беше за французи, или можда до него беше....прошетај до таму, ќе дознаеш!

Отсутен Baraban

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
Одг: Renault scenic 1.9 2009 год. Прашање
« Одговори #5 на: 22 Јуни 2020, 18:46:30 pm »
 
Ако бараш мајстор исклучиво за Рено, имаш препорака за Виталеда (Гази Баба, имаат веб страна), е сега дали мора да идеш во специјализиран сервис на Рено или да идеш во специјализиран сервис за клими на кола, е друго прашање, во тој случај добри сервисери на клими ти се А.Ц.Е. клими Цеко (Вебасто) исто во Скопје, за Тетово не знам
Па ја барам сервис за сите овја проблеми што ќе може да ги среди, вероватно овластен некој сервис што е би ги средил

Отсутен Baraban

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 54
Одг: Renault scenic 1.9 2009 год. Прашање
« Одговори #6 на: 22 Јуни 2020, 18:47:14 pm »
Се ми се врти у глава дека тој Спектрум Сервис (до Чајка) беше за французи, или можда до него беше....прошетај до таму, ќе дознаеш!

Да бев кај нив за Цитоен се, ама рекоја у петок да идем

Отсутен negoznam

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 532
Одг: Renault scenic 1.9 2009 год. Прашање
« Одговори #7 на: 24 Јуни 2020, 05:06:41 am »
Виталеда се така-така. Ок цени, спори со работа и барем кај мене направија грешка со пуштање на возило кое не е спремно за пат.
Имено, после некои поголеми зафати околу моторот и менувачот не се ни потрудиле да тестираат дали сѐ е во ред со колата туку мораше дома да откријам локва од уље и вода и да рекламирам. Испадна дека се некои стеги демек (нивни изговор) а шлепот за назад не беше покриен од нивна страна иако беше нивна грешка.

Пак ке спомнам, за редовен сервис можда се ок али за (поголеми) проблеми не би ги препорачал. Некако незаинтересирано делуваа иако платив уредно околу €500, плус најавен преку познаници.

За климата би ти го препорачал Цеко т.е. Вебасто клима или така нешто. Локација https://maps.app.goo.gl/9HSFthKhYmXJKJE48

Ако има некој друг препорака за Рено сервисер кој што си ја знае работата нека пише слободно.

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk