Автор Тема: Прашања и советување  (Прочитано 94681 пати)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9930
 • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #570 на: Ноември 17, 2019, 20:48:08 pm »
Чаре некое за гумицата на антената за 147-ката? Ако не е почната ваљда ќе почни вода да пушта кај да е
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my PRA-LX1 using TapatalkНема гаље. Кај мене е скроз откорната уште од лани. Не капи внатре.
Иначе нарачав најслична со димензии гумица од али експресс и не стига. Се стигна тоа не стигна.
Ќе се жалам сега кај началнико.
Ако стигни ќе ти пишам од прва рака дали е успешен зафатот.
Можиш да пробаш да побараш ваква антена со слична гумица и да ја извадиш само гумицата. Имаше во автолидер ваква за 100 - 150 ден.
Пристап до штрафот имаш од кај задното плафонско светло.
Мислиш дека има уште една гумица кај шо влегва во кровот антената и зато не капи вода ?
Гледав нешто на ебау за гумица да порачам 10тина евра иди , ама прво си велам да побарам од мк некоја на делој шо ја растурат ако има некоја здрава и да не е укрутена ко ке ја вади да испука.
https://www.ebay.co.uk/itm/Alfa-Romeo-147-156-159-Mito-Giulietta-aerial-Antenna-Gasket-Seal/400673174122?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid=222007&algo=SIC.MBE&ao=1&asc=20140122125356&meid=5f6944fff0a54d29b3a61c7b9a9ee32e&pid=100005&rk=2&rkt=6&mehot=pp&sd=401007695939

Супер ако има пристап до шрафот преку внатрешното светло, да не мора чоек тапацирот од кровот да го вади  :)


Од твојот линк пишува дека ова е со димензии..

approximately 65 x 45 mm (when fitted)
Alfa Romeo base which has a 'footprint' with dimensions of approximately 57 x 42 mm

Еве го ова шо го нарачав.

https://www.aliexpress.com/item/32985575673.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dTFUQ1B

6 на 4.2

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 154
Одг: Прашања и советување
« Одговори #571 на: Ноември 18, 2019, 19:43:31 pm »
Чаре некое за гумицата на антената за 147-ката? Ако не е почната ваљда ќе почни вода да пушта кај да е
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my PRA-LX1 using TapatalkНема гаље. Кај мене е скроз откорната уште од лани. Не капи внатре.
Иначе нарачав најслична со димензии гумица од али експресс и не стига. Се стигна тоа не стигна.
Ќе се жалам сега кај началнико.
Ако стигни ќе ти пишам од прва рака дали е успешен зафатот.
Можиш да пробаш да побараш ваква антена со слична гумица и да ја извадиш само гумицата. Имаше во автолидер ваква за 100 - 150 ден.
Пристап до штрафот имаш од кај задното плафонско светло.
Мислиш дека има уште една гумица кај шо влегва во кровот антената и зато не капи вода ?
Гледав нешто на ебау за гумица да порачам 10тина евра иди , ама прво си велам да побарам од мк некоја на делој шо ја растурат ако има некоја здрава и да не е укрутена ко ке ја вади да испука.
https://www.ebay.co.uk/itm/Alfa-Romeo-147-156-159-Mito-Giulietta-aerial-Antenna-Gasket-Seal/400673174122?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid=222007&algo=SIC.MBE&ao=1&asc=20140122125356&meid=5f6944fff0a54d29b3a61c7b9a9ee32e&pid=100005&rk=2&rkt=6&mehot=pp&sd=401007695939

Супер ако има пристап до шрафот преку внатрешното светло, да не мора чоек тапацирот од кровот да го вади  :)


Од твојот линк пишува дека ова е со димензии..

approximately 65 x 45 mm (when fitted)
Alfa Romeo base which has a 'footprint' with dimensions of approximately 57 x 42 mm

Еве го ова шо го нарачав.

https://www.aliexpress.com/item/32985575673.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dTFUQ1B

6 на 4.2
Е да посоодветни се тие димензии ти шо ми ги пушти.
Ако стигнат ке кажиш како ке легни  :)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9930
 • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #572 на: Ноември 23, 2019, 14:01:02 pm »
Like a glove.
Мора од внатре да отштрафиш малку од антената. Со 22мм клуч и после ова легнува перфект.

Отсутен vladimir_

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 136
Одг: Прашања и советување
« Одговори #573 на: Ноември 23, 2019, 14:04:58 pm »
Оооо ти стигна,си ја монтирал :)
Од кај внатрешната сијалица се одрашва така?Не мора тапацирот да се вади?

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9930
 • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #574 на: Ноември 23, 2019, 14:25:39 pm »
Да. Ја вадиш задната сијаличка.
Само пази 2 делови се таму. Првен е сијаличката прозориниот дел, второ е држачот нејзин. Да не откорниш се.
Со дикат.
:)

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 154
Одг: Прашања и советување
« Одговори #575 на: Ноември 23, 2019, 16:59:55 pm »
Дали има подолу уште една гумица кај шо е дупката, или само оваа големата му е заштита од вода ?

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9930
 • Архитект
Одг: Прашања и советување
« Одговори #576 на: Ноември 23, 2019, 19:41:12 pm »
Има нешто на средина, не се гледа дали е гумица или некој метал. Ама битно вода не влегва внатре 100%.
Мене ми е вака 1 год. Знам на други шо му е вака со години, па никој немал мака со вода внатре.

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1256
 • Велешанче
Одг: Прашања и советување
« Одговори #577 на: Јануари 31, 2020, 00:59:25 am »
Дечки нешто слично на ова може ли да се најде кај нас  ?
https://www.kicker.com/px_amplified_controllers
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1256
 • Велешанче
Одг: Прашања и советување
« Одговори #578 на: Март 05, 2020, 18:29:42 pm »
Никој од аудиофиливе не знае ?
Project car: Opel Kadett C
Daily: Opel Corsa E

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 306
Одг: Прашања и советување
« Одговори #579 на: Март 05, 2020, 19:19:33 pm »
Баш вакво не верувам дека ќе најдеш кај нас дека повеќе е ова за бродови/ATV ама можеш сам да си направиш со појачало и bluetooth controller од али.

https://www.aliexpress.com/af/bluetooth-rca-output.html?d=y&origin=n&SearchText=bluetooth+rca+output&catId=0&initiative_id=SB_20200305101544

Вака нешто.

Отсутен Tomce

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 14
Одг: Прашања и советување
« Одговори #580 на: Јуни 09, 2020, 19:53:35 pm »
момци едно прашање
на Pajero 3, претходно имав 1din blaupunkt
сега ставив 2din kenwood ddx4028bt

е сега како да нема доволно струја, кога ги спојам ignition i battery си се пушта, али работи константно, не се пали на контакт

претходно на контакт си се палеше blaupunkt

е радиото е 2nd hand, и така беа спиени battery+ignition
човекот спомна дека имал некој додатен модул, па совет, или некој електричар во куманово кој би можел да го ѕирне да препорачате