Автор Тема: Продавам или менувам 4 скоро нови 205/55-16 BFGoodrich G-Force Winter 2  (Прочитано 4252 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Во Декември купив 4 нови гуми од Олимпико по цена од 3300 денари од гума во споменатата димензија.
Ги возев Декември, Јануар и Фебруар и на крај на Фебруар ги извадив и ставив летните зошто се испостави дека се многу ниски за моето возило. Пред зграда не можев да паркирам на паркинг зошто ми закачуваа калниците на работ од тротоарот а и на други места каде со фабричките 215/55-16 не закачуваше.

Имаат поминато околу 1000 километри, не повеќе од тоа. На задните сеуште им стојат делумно тие влакната на нагазната површина.
Јас ги земав 3300 би ги дал за 11.000 сите 4, по цена од 2750 денари од гума. Не се воопшто потрошени или оштетени. Си имаат пишана гаранција од Олимпико.

Или пак ги менувам за други зимски гуми, прилично нови димензија 205/60-16 или 215/55-16.

Присутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3230
Ах бе Миле, сиромавиот дупло плаќа, шо не си зел одма 215ки.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Ах бе Миле, сиромавиот дупло плаќа, шо не си зел одма 215ки.

Е ајде де... :(

205-55 беа 3300, 215 беа 5800 истите гуми, 205-60 беа 5400. Мислев дека ќе поминам поефтино ама се заебав. Сега ќе ја средам таа работа како што треба колку и да кошта.

Ајде, купујте гумите нови се, нема потреба ни да ги сликам.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Не ќе да е до сиромавиот, до скржавиот ќе да е.

Како да има Влашко/Тетовска жичка ;D

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Да причекам до утре да се стопи снегов, па да ти ја бутнам цената :)
>>>>><<<<<

Отсутен Leonid

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 846
Не ми требаат зимски, иначе одма ќе ти ги земев.
По препорака возев 15ки БФ зимски на старата кола, и си ветив дека следни зимски обавезно ќе се БФ

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Мојата понуда од 6000 ден важи сеуште, барем деновиве додека не фати сончево време.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Мојата понуда од 6000 ден важи сеуште, барем деновиве додека не фати сончево време.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



јас имам подобра понуда :D
>>>>><<<<<

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Чекај малце, возиш ц-макс мислам и со цел памет си зел 205/55 кога по брошура минимум треба 215/55 р16 пошто нели ова е малце повисоко од обично возило?

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Мојата понуда од 6000 ден важи сеуште, барем деновиве додека не фати сончево време.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



јас имам подобра понуда :D
Пиши ја понудата па да се откажам

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Не би било фер, да му диктираме цена на Миле, му ја разбирам болката зашо купил нешто што не е компитабилно за колата. Знам дека има долна граница за која би сакал да се отераси, па нека ја каже.
>>>>><<<<<

Отсутен Vladeee

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2209
Времето се стопли - 8 бончиња ти стокмив. Узми или остави. Римата е гратис :D
>>>>><<<<<

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Чекај малце, возиш ц-макс мислам и со цел памет си зел 205/55 кога по брошура минимум треба 215/55 р16 пошто нели ова е малце повисоко од обично возило?

По брошура е минимум 205/55-16, не знам со која логика ставиле таква. Додуша брошурата си ја заборавив во Белгија кај колега дома и не сум си ја земал за да проверам, ама на сајтовите на Мишелин и Континентал гледам дека 205/55-16 е пропишана минимум.

@Vladeee 10.000 последна цена. Мислам 800 денари попуст по гума за нова гума е фер цена.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Ах таа Белгија...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11699
  • Архитект
Добри ти се гумите.

https://www.ford.co.uk/owner/service-and-maintenance/motorcraft/tyres/c-max

Изгледа не треба да ја качуваш на тротоари.

Разлика помеѓу двете гуми е 11мм.

Тоа нема да направи голема разлика при качување на препреки.