Автор Тема: Форд Фиеста мислење  (Прочитано 5959 пати)

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #15 на: 19 Февруари 2020, 22:27:41 pm »
Штом има чек енџин светнато сигурно постои запис зошто светнало. Поради детектираниот пфоблем колата влегуе во лимп мод до следното палење на моторот . Без да се прочита грешката сите овие гатања препуштете му ги на некој со искуство во гатање.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #16 на: 20 Февруари 2020, 07:24:33 am »
Кога веќе годиме сите, кога имаш сменато филтер за гориво?

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Форд Фиеста мислење
« Одговори #17 на: 20 Февруари 2020, 07:38:25 am »
Значи надвор од скопје си тераш без проблем и само на враќање ви праи проблем и тоа два пати значи да не си го форисирал фиестата или нешто си му правел попатно при враќање и ај преиспитај што му направи и дали точеше некое гориво во некое шкарт бензинска пумпа или нешто друго?! Јас типувам Маф сензор и Мап сензор исто така и можно е цревата што е поврзан со турбото е истрошен и се собира како затнато при загреан мотор.
Патем за долги релации не ви треба фиеста туку фламенго мислам помоќна машина над 1.6 и поголема кола.
Фиеста е како чамец тераш преку атлантикот LoL


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Па на автопат ја возев 140 секад а сега ја возев 100 110 најмногу и не појави проблем. А гориво со еден резервоар гурав секад така да ме сум ставал на сумљиви места. Лукоил ставам од тука и гурам цел одмор. Малку троши и ме тера цел одмор до дома
Друже па ти маста ја омаш извадено на тоа моторче,75 магариња,сага немаш оствено у ауспухо

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Не возам форд и на што мислиш маста имам извадено?


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #18 на: 20 Февруари 2020, 07:42:07 am »
Значи надвор од скопје си тераш без проблем и само на враќање ви праи проблем и тоа два пати значи да не си го форисирал фиестата или нешто си му правел попатно при враќање и ај преиспитај што му направи и дали точеше некое гориво во некое шкарт бензинска пумпа или нешто друго?! Јас типувам Маф сензор и Мап сензор исто така и можно е цревата што е поврзан со турбото е истрошен и се собира како затнато при загреан мотор.
Патем за долги релации не ви треба фиеста туку фламенго мислам помоќна машина над 1.6 и поголема кола.
Фиеста е како чамец тераш преку атлантикот LoL


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Па на автопат ја возев 140 секад а сега ја возев 100 110 најмногу и не појави проблем. А гориво со еден резервоар гурав секад така да ме сум ставал на сумљиви места. Лукоил ставам од тука и гурам цел одмор. Малку троши и ме тера цел одмор до дома
Друже па ти маста ја омаш извадено на тоа моторче,75 магариња,сага немаш оствено у ауспухо


Ај не лупај глупости мислам, маста извадено, на турбодизел, ајде молим ти се. Може да е МАФ, може да е сензор на брегаста, на радилица, може да е проблем со електроника, некаде оксидирано, влезено прашина, пумпа за гориво и слично.
Не ве разбирам што сакаш да кажеш??? Или нешто погрешно си разбрал ? Не возам форд и како мислиш ,,маста извадено на турбодизел” ? Јас зборувам кај цревата што е поврзано со турбото има недостиг на проток на воздух и се создаде вакум затоа се гуши а на копмјитер дијагноза нема да најдеш ништо бидејќи таму нема електроника што ќе вчитува проблемот.


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #19 на: 20 Февруари 2020, 07:43:47 am »
Значи надвор од скопје си тераш без проблем и само на враќање ви праи проблем и тоа два пати значи да не си го форисирал фиестата или нешто си му правел попатно при враќање и ај преиспитај што му направи и дали точеше некое гориво во некое шкарт бензинска пумпа или нешто друго?! Јас типувам Маф сензор и Мап сензор исто така и можно е цревата што е поврзан со турбото е истрошен и се собира како затнато при загреан мотор.
Патем за долги релации не ви треба фиеста туку фламенго мислам помоќна машина над 1.6 и поголема кола.
Фиеста е како чамец тераш преку атлантикот LoL


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Па на автопат ја возев 140 секад а сега ја возев 100 110 најмногу и не појави проблем. А гориво со еден резервоар гурав секад така да ме сум ставал на сумљиви места. Лукоил ставам од тука и гурам цел одмор. Малку троши и ме тера цел одмор до дома
И после на дијагностига на компјутер покажува некои проблем ?


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #20 на: 20 Февруари 2020, 07:46:55 am »
Цапни ја докрај на автопат, гарант ќе ја јави пак грешката.

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #21 на: 20 Февруари 2020, 07:56:02 am »
Димеше позади? Од тоа не може да оди, мислиш на колку и да даваш гас колата оди со минимална брзина?
Не дими само нема снага, не оди
Па на тоа мислев нема сила значи нешто е гушено и нема проток воздух и се создава вакуум кај цревата при загрен мотор и не ти дава да ,,шибаш” со гаста таму треба да се лоцира проблемот а на компјутер дијагностика кога ќе го поврзе нема да покажува се додека не се загрее моторот како што толку го возиш


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3761
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #22 на: 20 Февруари 2020, 09:39:07 am »
Пак истиве бајачки муабети. Најди кај некој писмен зошто колата ти влегува во лимп моде.

„Also known as 'limp home mode', limp mode is a security feature in cars which activates when the engine or transmission control unit picks up a fault. Once it detects a problem, limp mode will cause the less important parts of the car, such as air conditioning, to switch off, and the speed of the car will be reduced.“

Отсутен chamaecyparis

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 10
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #23 на: 21 Февруари 2020, 07:25:55 am »
Кога веќе годиме сите, кога имаш сменато филтер за гориво?
Направив редовен сервис па тргнав на одмор. Од тазе потазе беше филтерот. :)

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #24 на: 03 Март 2020, 08:08:07 am »
Филтер за нафта не спаѓа баш во основен редовен сервис.
 Башка бил мн тежок за менување и провери убаво дали е сменет навистина, немај си работа со наши сервиси.

На Киа сид требало да се вадат задните седишта за да се стигне до филтерот на пример, на фиестата незнам. Јас последниот пат го сменив во мида, но ако треба да се вадат седиштата искрено се сумљам дека го смениле. Башка во некои држави не предвидуваат промена.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #25 на: 03 Март 2020, 08:30:28 am »
Филтер за нафта не спаѓа баш во основен редовен сервис.
 Башка бил мн тежок за менување и провери убаво дали е сменет навистина, немај си работа со наши сервиси.

На Киа сид требало да се вадат задните седишта за да се стигне до филтерот на пример, на фиестата незнам. Јас последниот пат го сменив во мида, но ако треба да се вадат седиштата искрено се сумљам дека го смениле. Башка во некои држави не предвидуваат промена.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Што е проблем вадењето на седишта? Само се крева долното и имаш пристап. Не дека се раштрафува. Незнам за кој модел конкретно, ама повеќето одоздола се гледа филтерот и е веднаш достапен ако е крената колата.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #26 на: 03 Март 2020, 08:47:08 am »
Филтер за нафта не спаѓа баш во основен редовен сервис.
 Башка бил мн тежок за менување и провери убаво дали е сменет навистина, немај си работа со наши сервиси.

На Киа сид требало да се вадат задните седишта за да се стигне до филтерот на пример, на фиестата незнам. Јас последниот пат го сменив во мида, но ако треба да се вадат седиштата искрено се сумљам дека го смениле. Башка во некои држави не предвидуваат промена.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Pa preku eden servis se menuva najcesto, a konkretno na fiesta se menuva za 5-10 minuti. Majstorive pustaat takov muabet izgleda za poveke da naplakaat :)

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1214
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #27 на: 03 Март 2020, 08:49:22 am »
Епа добро нисам знајала.

Иначе со нашиве километражи скоро сум сигурен дека не треба преку еден сервис туку на некои си 70к км.

Кој како љуби

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10036
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #28 на: 03 Март 2020, 08:53:30 am »
Секоја кола си има во упатството за техничко одржување наведено за периодите на замена.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1721
Одг: Форд Фиеста мислење
« Одговори #29 на: 03 Март 2020, 08:53:59 am »
Jas najcesto taka gi menuvam poradi kvalitetot na gorivata. Na okolu 20k go promenuvam, na 10k pravam promena na maslo i drugite filtri.  Kako preporacuvaat vo ovlastenive servisi ne znam.