Автор Тема: Македонија добива тркачка патека!  (Прочитано 7435 пати)

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Македонија добива тркачка патека!
« на: 17 Февруари 2020, 13:18:36 pm »
Искрено се израдував на веста што ја прочитав, па мислам дека истата заслужува и тема на форумов:

https://www.carclub.mk/2020/02/17/konecno-makedonija-dobiva-trkacka-pateka/

 „Race Track Vitachevo“ – првата тркачка патека во земјава би требало да се изгради во близина на Кавадарци. Па пишете кој што има повеќе информации.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #1 на: 17 Февруари 2020, 13:29:44 pm »
Тука ќе треба и еден сервис да се планира, да ги покрие сите чипувани дизел ѕверови.


Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #2 на: 17 Февруари 2020, 14:56:41 pm »
Мене лично поинтересно ми звучи рентање на нешто мало, лесно и ефтино за на стаза. Не верувам дека чипуваниот ми голф со 1.500кг ќе издржи повеќе од 10 минути на стаза (у најдобар случај).

Се надевам дека ќе се оствари, а потоа и дека ќе заживее стазава, има потенцијал секако.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #3 на: 17 Февруари 2020, 15:13:12 pm »
Твојот Голф го има светиот грал на дизелите и попрво ќе испука асфалтот отколку тој да попушти...особено ако е чипнат на 3 црвени. ::)

Инаку ја поздравувам од се срце идејата за постоење на патекава како и твојата идеја за рент а рејс кар, макар биле и модифицирани југовци.

Јас редовно би ја посетувал стазава на track day со ефтин пар гуми и бандажи во багажник :) па втора ко ќе му ја закачам....


Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #4 на: 17 Февруари 2020, 15:16:53 pm »
Твојот Голф го има светиот грал на дизелите и попрво ќе испука асфалтот отколку тој да попушти...особено ако е чипнат на 3 црвени. ::)

Инаку ја поздравувам од се срце идејата за постоење на патекава како и твојата идеја за рент а рејс кар, макар биле и модифицирани југовци.

Абе тоа е 1.9 тди, мојов е 1.6, така да 5 минути или два круга максимум пред да почне да откажува едно по едно.

А за рејс кар некое твинго или нешто постаро би било одлично, само да видиме прво како ќе биде со цени, дали се има стандард за такво нешто или ќе идеме со дизелите па после ќе кукаме што откажало по форум...

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
  • Бенве сие бенве
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #5 на: 17 Февруари 2020, 15:26:39 pm »
Сите едвај чекаат да биде стазава, кога ќе дојде време за плаќање ќе видиме колкумина ќе брцнат во џеб за да одат да возат на неа...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #6 на: 17 Февруари 2020, 15:31:04 pm »
Твојот Голф го има светиот грал на дизелите и попрво ќе испука асфалтот отколку тој да попушти...особено ако е чипнат на 3 црвени. ::)

Инаку ја поздравувам од се срце идејата за постоење на патекава како и твојата идеја за рент а рејс кар, макар биле и модифицирани југовци.

Абе тоа е 1.9 тди, мојов е 1.6, така да 5 минути или два круга максимум пред да почне да откажува едно по едно.

А за рејс кар некое твинго или нешто постаро би било одлично, само да видиме прво како ќе биде со цени, дали се има стандард за такво нешто или ќе идеме со дизелите па после ќе кукаме што откажало по форум...
Ааа пардон нисан знао.

А при ваква ситуација на нештата, човек сериозно да се подзамисли за проект аутце....викенди да се издува раат.

+ @zeroSignal ќе може вол(мус) тест да им прави на тест возилата.


Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #7 на: 17 Февруари 2020, 15:35:01 pm »
Сите едвај чекаат да биде стазава, кога ќе дојде време за плаќање ќе видиме колкумина ќе брцнат во џеб за да одат да возат на неа...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Ако е во ценовен ранг со Серес, воопшто не е скапо. 55 евра за цел ден е џабе. Али пак ќе се најде некој што ќе сака да му платат за да вози.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #8 на: 17 Февруари 2020, 15:43:42 pm »
Сите едвај чекаат да биде стазава, кога ќе дојде време за плаќање ќе видиме колкумина ќе брцнат во џеб за да одат да возат на неа...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Ако е во ценовен ранг со Серес, воопшто не е скапо. 55 евра за цел ден е џабе. Али пак ќе се најде некој што ќе сака да му платат за да вози.
Партизанска е гратис баце


Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #9 на: 17 Февруари 2020, 15:51:21 pm »
Сите едвај чекаат да биде стазава, кога ќе дојде време за плаќање ќе видиме колкумина ќе брцнат во џеб за да одат да возат на неа...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Ако е во ценовен ранг со Серес, воопшто не е скапо. 55 евра за цел ден е џабе. Али пак ќе се најде некој што ќе сака да му платат за да вози.
Што има на Серес за 55 еур ?

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #10 на: 17 Февруари 2020, 17:19:16 pm »
 Влез на стаза за цел ден е толку.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29057
    • CARclub.mk
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #11 на: 17 Февруари 2020, 19:35:30 pm »
@GixxerMKD има повеќе информации, нека сподели. Искрено, јас сум оптимист, и се надевам дека стварно ќе се деси. Србите со Навак парче направија, Серес си работи одлично, само ние неаме ништо.

Отсутен AUUU

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6884
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #12 на: 17 Февруари 2020, 19:36:33 pm »
@GixxerMKD има повеќе информации, нека сподели. Искрено, јас сум оптимист, и се надевам дека стварно ќе се деси. Србите со Навак парче направија, Серес си работи одлично, само ние неаме ништо.
Велешко брдо ?

Отсутен GixxerMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 128
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #13 на: 17 Февруари 2020, 20:05:05 pm »
Во тек сум од сам старт, човеков низ што се помина јас сакав да му кажам да се откаже.

Битно бидна се, документацијата е спремна, дозвола за градба има, за некој месец почнува со градење. Во моментов се бира изведувач, се пази на асвалтот многу.

За почеток ќе ја добиеме стазата, ако е се како што треба до септември здравје треба да е готова, помошните објекти (боксови, сервис, кафич итн) не верувам дека ќе бидат до тогаш ама ќе зависи динамиката на градење од паричките.

Местото е топ, конфигурацијата на патеката е максимум во однос на локацијата, после правецот десно има удолница па угорница, многу многу интересно.

Ќе има јавна презентација за некоја недела со 3д видео што за жал не можам да го споделам, ама проектот е топ!

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33882
  • Таков е животот... јебига
Одг: Македонија добива тркачка патека!
« Одговори #14 на: 17 Февруари 2020, 20:15:56 pm »
Прекрасно.

Ајде давајте предлози за тркачки гуми за Спарк, ремап на Ecoboost, КН филтри, сечење лонци, вадење значки и 100 октанско екстра гориво од Педерлада.