Автор Тема: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима  (Прочитано 1893 пати)

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14455
 • Цитрон Скара 1.4i
К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« на: Јануари 14, 2020, 22:59:17 pm »
Мислам дека го најдов моделот што би ми одговарал за прво возило.

Го скратив изборот на Citroen Saxo 1.5D, facelift 2000-2004, и мора да има клима. Барам здрава кола без потреба за санирање корозија или правење ремонт на моторот. Километражата е ирелевантна се додека колата не е запоставена од сопственикот. Секаква состојба доаѓа во предвид, се додека цената е прилагодена за да се средат фалинките.

Ако имате некој близок што продава вакво а не е по огласи, или размислува да продава вакво Saxo, ве молам пишете ми ПП.

Поздрав! :)

P.S. Во опција доаѓа и Peugeot 106 1.5D со клима, кое е нели истата кола со друг изглед.

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5481
 • Бенве сие бенве
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #1 на: Јануари 14, 2020, 23:22:24 pm »
Откажи се, нема да најдеш...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Отсутен kalimero

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1605
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #2 на: Јануари 15, 2020, 08:19:21 am »
Со среќа во потрагата...
Има едно бело во Припор со 60-65,000 поминати км, фејслифт, клима незнам дали има, гаражирано и многу многу сочувано, ама ... никако да се накани да го продава тој дедото што го вози, односно на два ума е, се мисли дали да го продава или не, бидејќи од пред година дена има нова Фиеста...

Па ако те носи пат натака пробај си ја среќата.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47144
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #3 на: Јануари 15, 2020, 10:06:44 am »
Тие што ќе ги видиш во голема мера се возени од Авто Школи, чисто како информација. Километража може да имаат помала, но имаат екстремен број на работни часови и ламелата, куплунгот и држачите на мотор треба да се види во која состојба се.

               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14455
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #4 на: Јануари 15, 2020, 15:14:47 pm »
Тие што ќе ги видиш во голема мера се возени од Авто Школи, чисто како информација. Километража може да имаат помала, но имаат екстремен број на работни часови и ламелата, куплунгот и држачите на мотор треба да се види во која состојба се.План е да се смени се што е гумено или јабучица, и онака. Без пари се деловите.

@kalimero фала ти за информацијава, веројатно ќе ме носи пат натаму. Ќе те прашам подетално кога ќе одам.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17402
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #5 на: Јануари 15, 2020, 17:00:50 pm »
Колку коштаат тие делови?

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14455
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #6 на: Јануари 15, 2020, 17:10:10 pm »
Јабучици, чаури на вилушки, стабилизатори се по 500-600 денари парче. 3 држачи за мотор и еден за менувач се 2900 денари.

Ова зборам за Ксара, што дели платформа со 306. Цените се претпоставувам тие, коливе ги има во изобилие кај нас и има делови на лагер за сечиј џеб.

Ламели и други глупости не знам, ама и тоа ќе се најде за нормална пара. Поентава е да кошта што знам.. 1500-1700 евра со се сменето, што мислам дека е изводливо за поверливо количе што не вози толку лошо и не троши многу.

Втора опција ми е Ксара уште една да си земам, магариња се и се многу благодарни ако вложиш во нив малце внимание.

Откако ќе се средат механички, план ми е да идам на рели изглед: калници, бели челичњаци за летен сетап и кровни носачи перманентно закачени на кров. Ако ептен откачам, пар халогенки кружни на преден браник и тоа е тоа :)

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5392
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #7 на: Јануари 15, 2020, 17:18:01 pm »
Јас не знам некој што продава само знам дека се многу покажани коли во комбинација со тој мотор.

Со среќа во потрагата.

Отсутен Pane-G

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 206
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #8 на: Јануари 16, 2020, 14:27:58 pm »
А зошто не земате Цитро Ц3 и ионака е слична само дизајнот е друг додека саксо фејслифт ретко има во МК


Sent from my iPhone using Tapatalk

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14455
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #9 на: Јануари 16, 2020, 14:57:10 pm »
Зошто кошта дупло повеќе пари.

Отсутен Pane-G

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 206
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #10 на: Јануари 16, 2020, 15:01:29 pm »
Па Саксо фејслифт и Ц3 е мала разлика на цената да речеме 5/600 евра затоа во МК ретко да има саксото


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17402
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #11 на: Јануари 16, 2020, 15:07:12 pm »
Што се губат овие по огласиве 3000+ за Ц3 бараат, тоа може пред 6/7 години таа цена да ја бараат. Макс 2000 за Ц3 и тоа само ако е во ептен добра состојба.
« Последно менување: Јануари 16, 2020, 15:13:05 pm DarthJe5us »

Отсутен Johnny625

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 164
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #12 на: Јануари 16, 2020, 15:20:26 pm »
Друже ај најди си Ксара. Тешко дека ќе најдеш саксо. Познавам еден човек во години што има баш саксо какво што бараш ти ама не сака да слушне за продавање.


Отсутен Johnny625

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 164
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #13 на: Јануари 16, 2020, 15:21:56 pm »
Зошто кошта дупло повеќе пари.

И е далеку попроблематична кола него саксо или ксара.

Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14455
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: К: Citroen Saxo 1.5D, со клима
« Одговори #14 на: Јануари 16, 2020, 18:24:06 pm »
Друже ај најди си Ксара. Тешко дека ќе најдеш саксо. Познавам еден човек во години што има баш саксо какво што бараш ти ама не сака да слушне за продавање.Имам една, ама би купил уште една само со највисоко ниво на опрема поради седиштата, многу кратки им се долните делови на стандардните.

И таа е во опција, ама ова Саксово баш ми личи на trouble free motoring, нешто што на 26 години ми е потребно - трошење повеќе пари на самото шетање наместо по колата.