Автор Тема: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium  (Прочитано 12043 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #45 на: 16 Јануари 2020, 13:50:13 pm »
Признај дека си ја подгазнувал и до работа и назад :)

Регионални патишта се, така да, до 100 е дозволено. Поише од 120 не возам на тие :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #46 на: 16 Јануари 2020, 14:07:56 pm »
Зашо не го покриеш ветробранското стакло со нешто, 30 сек раб, наместо да чекаш 5 мин?
Ако не се лажам во куќа беше.

Греачите нека бидат за х ситуација.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #47 на: 16 Јануари 2020, 14:39:38 pm »
Ама... Ама... има греачи на шофершајбната на колата... зошто би се замарал со покривање со нешто? Каде ќе го ставиш тоа нешто после? Ќе се прља тоа нешто, ќе треба да се чисти тоа нешто некаде. Во кола ли ќе го ставиш такво прљаво? Ќе ти го искака пиле. Во двор ли ќе стои? Ќе ја грдее колата и дворот за џабе.

Зошто да не ги користи греачите!?

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6476
  • French diamond
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #48 на: 16 Јануари 2020, 15:22:12 pm »
Затоа што треба да дремиш 4 минути на минус температура во кола, ама секој со паметот, некој би седел и чекал, некој би го изгребал мразот од пред него за пола минута и би заминал(јас). Да ја брчам во место бидејќи била ладна колата не практикувам.
« Последно менување: 16 Јануари 2020, 15:42:49 pm n1kola »

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1410
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #49 на: 16 Јануари 2020, 15:22:50 pm »
Браво, браво! До пред 3 години возев ваква службена, ама 1.5 дизел... Уште ми е во мислите :)

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #50 на: 16 Јануари 2020, 15:53:57 pm »
Зашо не го покриеш ветробранското стакло со нешто, 30 сек раб, наместо да чекаш 5 мин?
Ако не се лажам во куќа беше.

Греачите нека бидат за х ситуација.

Инсигнијата е пред куќа, Фиестата е на друг паркинг.

Обично кога фаќа поладно, го покривам (барем) стаклото, ама вчера беше цел ден 12 степена, и вечерта симна накај -4, а појма немав дека ќе залади толку, не очекував дека ќе оди под 0, па затоа немав покриено на ниедна кола.

Иначе не, ни мене не ми се дреме у кола на ладно додека да се одмрзнат стаклата.

Муабетот ми беше да покажам колку време требаше од смрзнато, да добијам чисто, прегледно стакло, пошто на еден или друг начин, главна тема на муабет испаднаа греачите на предното стакло.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3595
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #51 на: 16 Јануари 2020, 16:16:45 pm »
За пола минута не се гребе цело ветробранско стакло до вој степен на чистота во никој случај. Ама нели, зошто да ја има таа опрема коа може ние да го решиме тоа на по едноставен начин :D

BTW: Со здравје да се вози колата, ми се допаѓа многу комбинацијата од моторот, бојата и високото ниво на опрема. Секоја кола пола ја прави опремата, па така е и во Фиестава. Далеку подобро изгледа од обичните неопремени верзии. Долго да те служи и на убави места да ве носи.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10039
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #52 на: 16 Јануари 2020, 16:18:14 pm »
Затоа што треба да дремиш 4 минути на минус температура во кола, ама секој со паметот, некој би седел и чекал, некој би го изгребал мразот од пред него за пола минута и би заминал(јас). Да ја брчам во место бидејќи била ладна колата не практикувам.
Пола минута ти треба само да го извадиш гребалото од кола, под услов да не си го оставил на друго место и да го бараш.
Гребеш минимум 4,5 минути ако е само шофершајбната, 10 минути со останатите стакла.
Јас ја палам колата, стискам соодветно копче и во меѓувреме ги средувам другите стакла. За 5,6 минути тргнувам, плус во кабината не е толку ладно.

Покривањето со черги, картони носи дополнителни компликации ако во меѓувреме заврне и потоа замрзне ;D

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #53 на: 16 Јануари 2020, 17:06:51 pm »
Za vakvo zboram

https://www.google.com/search?q=windshield+cover+ears+aliexpress&oq=windshield+cover+ears+aliexpress&aqs=chrome..69i57.11432j0j7&client=ms-android-dt-mk-revc&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=NdEltofkASOXoM:

Не за картони и сл.
А не бидаѓ погрешно сфатен, одлично е греачи на ветробранско, али мене лично ме нервира да чекам. Али како Б опција з мене е топ. За некој ќе биде А. Секој со своите потреби.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54667
  • Махер
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #54 на: 16 Јануари 2020, 18:44:28 pm »
Имам исто такво, јас за такво зборував.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20538
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #55 на: 28 Јануари 2020, 10:54:17 am »


Успут, Good Year 4 Vector гумите што ги има Фиестата, се произведени во Словенија.

Успут вол. 2: ме заинтересира, па тестирав и видов дека во 5-та брзина, и моторот на Инсигнијата исто врти како кај Фиестата - 2000 на 100, 2500 на 120. Баш ме интересира и треба да експериментирам малце како е со потрошња Инсигнијата во таков режим на возење.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6947
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #56 на: 28 Јануари 2020, 11:09:34 am »
Абе вози таму....

;D

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #57 на: 28 Јануари 2020, 11:33:29 am »
Ме густа фиестичето 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5716
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #58 на: 28 Јануари 2020, 14:06:11 pm »
ТОП количе, да има и гзни греачи ќе му е гаље дали е надвор- температурата додека се одледи шофершајбната ;)

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5636
Одг: Ford Fiesta 1.0 EcoBoost Titanium
« Одговори #59 на: 28 Јануари 2020, 14:12:42 pm »
Има и за гзо греачи 😁

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk