Автор Тема: Formula 1 - Season 2020  (Прочитано 18911 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47544
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #390 на: Јули 31, 2020, 20:59:36 pm »
.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20318
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #391 на: Јули 31, 2020, 21:12:31 pm »
Убаво скоцкан канал, разгледајте го..


Особено ми  е интересен делот каде е повеќе од очигледно дека доминантни тимови (тимови, не шофери) се појавуваат после крупни промени на правила во Ф1 и каде секој тим има назначено луѓе за изнаоѓање дупки во истите.

Така, она што беше Ред Бул до пред некое време, сега е Мерцедес, а при првата следна поголема промена на правила ќе биде некој трет.

Иако секој тим има дозвола сам да развие шасија, најголем број од нив се приморани да ја адаптираат на мотор кој ( нели) самите не го прозиведуваат, па така еден Кими Раиконен неможе да вози исто во Ферари, Алфа Ромео или Мерцедес.

Оттука, најрелевантен показател кој шофер колку вистински вреди е во споредба со неговиот тимски колега бидејќи е единствен на патеката кој вози под исти услови.

Затоа, еве убаво скоцкано видео и за тоа...Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7224
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #392 на: Јули 31, 2020, 22:00:38 pm »
Убаво скоцкан канал, разгледајте го..

aхааа, значи ф1 да ти бил голем бизнис, а голем бизнис значи голема превара и затоа е хамилтон прв, а не зашто е најбољи возач у моментов

така? правилно сум разбрал? или?

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20318
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #393 на: Јули 31, 2020, 22:15:02 pm »
Изгледај  повеќе од 5 минути бе друже.. Момаков е поголем фан на спортот и од мене и од тебе, се потрудил, скоцкал да е и интересно за гледање и сфатливо.

Одмори од википедија малку.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7224
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #394 на: Јули 31, 2020, 23:18:50 pm »
Одмори од википедија малку.

одбивам да живеам во свет без википедија. википедија е цивилизациска придобивка, и секој што ја одбива е варварин заглавен во мрачното минато. неќам да живеам во информациска праисторија, насерем ти се на таков живот примитивен како беспомошен дивјак. Па 21 век ли сме или што сме?

кој не верува во википедија бидејќи таму „секој може да напише што сака“ треба длабоко, длабоко да се загледа во огледалото и да се замисли
 
и не ми кажа дали добро сум разбрал или не. го изгледав цело. и убаво те прашав

биди директен, пробај, добро е
« Последно менување: Јули 31, 2020, 23:25:31 pm filipv »

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31496
 • Таков е животот... јебига
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #395 на: Август 01, 2020, 00:08:32 am »
Фетел е најдобар возач во историјата, не знам зошто се расправате.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20318
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #396 на: Август 01, 2020, 01:13:03 am »
Ниту Фетел е најдобар возач во историјата, ниту Хамилтон е најдобар во моментов.
Првиот го плескаше вториот 4 години во подобар болид, сега се случува обратното.

Ниту на првиот  му се десила лоботомија на мозок па заборавил  да вози, ниту вториов доживеал некакво возачко просветлување.

До болидите е.

Розберг е последен доказ за тоа.

Тачка.

И Сена кога го ставија во лош Вилиамс болид не можеше ништо да направи и на крај го плати тоа со живот.

Ја разбирам страста да се навива за возач, наместо за тим безимени инженери, ама реалноста во спортов е сосема друга.

Ќе ги гледаме Мерцедес на подиум најмалку до следната крупна промена на правила во Ф1, а ако се паметни можеби и после тоа.

Возачите, помалку или повеќе се споредна ствар  кога и еден Ботас победува.

Јбг и јас сакам да е поинаку, ама не е...поготово после ова BLM клечењево...

« Последно менување: Август 01, 2020, 01:24:19 am Stratro »

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4739
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #397 на: Август 01, 2020, 07:09:08 am »
Многу си дециден со одговорите но реалноста е сосема друга. Би се согласил дека е И до болидите, се разбира и тука нема ништо спорно и не треба да чекаш некој лик од јутуб да те просветли. Сигурно Хамилтон нема да стане светски шампион со Ферари или Вилијамс на пример.

Финтата е за да освоиш шампионат треба да правиш што помалку грешки, да си константно добар. И ова е долга и макотрпна работа. Така ќе заклучиме дека не е само до болидот туку И до возачот. А да се расфрламе во проценти колку е битен возачот а колку болидот е во најмала рака наивно.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4271
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #398 на: Август 01, 2020, 08:49:13 am »
Сите коцки треба да се сложат, меѓу кои и возачите се битни.

Најочигледен пример е  со Редбул, Квјат/Ферстапен, или Гасли/Албон.

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7224
 • и сега?
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #399 на: Август 01, 2020, 16:05:47 pm »
силверстоун мастерклас со мерцедес

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4271
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #400 на: Август 01, 2020, 16:13:23 pm »
Мерцедес успеа каде Штуките не успеаја ;D

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 47544
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #401 на: Август 01, 2020, 16:17:25 pm »
Ептен јака екипа, мешаници постојано! Штета што е толку огромна разликата во болидите.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4739
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #402 на: Август 01, 2020, 16:20:28 pm »
Mercedes дури и досадно станува колку се пред сите. Цела секунда пред 3то пласираниот е многу.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20318
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #403 на: Август 01, 2020, 22:51:07 pm »
Ботас - шофериштето...Коментар...


When I play F1: Mercedes 1 - 2

When I try to drag race from ligh to light in RL: Mercedes 1 - 2
When I watch anything: Mercedes 1 - 2

When I don't watch anything:
Mercedes 1 - 2

When I get depress:
Mercedes 1 - 2

When its my birthday:
Mercedes 1 - 2

When I have my 3rd child:
Mercedes 1 - 2

During my funeral:
Mercedes 1 - 2

When my grankids have kids:
Mercedes 1 - 2

When we start living on Mars:
Mercedes 1 - 2

When I run out of things to say....:
Mercedes 1 - 2


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20318
Одг: Formula 1 - Season 2020
« Одговори #404 на: Август 02, 2020, 12:53:03 pm »

Сите се милионери на видово, али само најобесправениот го покажува тоа.