Автор Тема: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)  (Прочитано 3011 пати)

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« на: Декември 07, 2019, 16:51:05 pm »
Отварам тема за постара идеја која благодарение на интернетот станува подостапна за пратење.

Повод е што гледав на history chanel документарец снимен 2019 и ме налути догматското стојалиште на mainstreem науката кое не дозволува никакво доведување под знак прашалник воспоставениот тек на историјата.

Од друга страна имаме шака ентузијасти со ограничен буџет кои се обидуваат да укажат на спротивното. Според мое мислење имаат уште многу работа да ги поврзат сите точки во една целина, но времето ќе покаже...

За почеток еве некое видео :)

Пример за тоа колку сме ранливи и беспомошни со ова ниво на цивилизациски достигнувања нека биде анегдотата (вистина?) за паничните повици кон 911 кога во една us метропола снемале струја дека на небото се појавиле чудни светла (ѕвезди) ;D ;D ;D


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #1 на: Декември 07, 2019, 18:41:53 pm »
Уште едно интересно видео.Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26073
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #2 на: Декември 07, 2019, 20:00:48 pm »
Само ќе те поправам - не постои mainstream наука и не-mainstream наука. Наука е наука, базирана на докази и повторливи резултати.

Отсутен Pane-G

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 211
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #3 на: Декември 08, 2019, 13:11:21 pm »
Само ќе те поправам - не постои mainstream наука и не-mainstream наука. Наука е наука, базирана на докази и повторливи резултати.
Ама постои и псевдо-наука базирани со фалсификат како што е примерот грчката и албанската па и бугарската


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #4 на: Декември 08, 2019, 19:00:48 pm »
Само ќе те поправам - не постои mainstream наука и не-mainstream наука. Наука е наука, базирана на докази и повторливи резултати.
Во право си, често се спомнува во дискусиите mainstreem academics, а јас го претворив во mainstreem наука :)

Како и да е, сите ја знаеме официјалната историја за тој период и имам разбирање зошто е таква каква е. Во недостаток на многу делови од сложувалката се поврзувале постоечките делови, некаде по некој логичен след, некаде без никаква логика.

Еве уште едно интересно видео кое нуди интересно објаснување во рамките на 3.500 години пне врз основа на теоријата на Joseph Davidovits...

На Француски е, се надевам во скоро време ќе го преведат :)


Заборавив да спомнам дека додека го гледав филмот се сетив на Архимед и Римската флота.
Мислам дека и Mythbusters плеткаа нешто во врска со тој настан :)
« Последно менување: Декември 08, 2019, 19:15:15 pm Mikius »

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 31749
 • Таков е животот... јебига
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #5 на: Декември 11, 2019, 00:36:19 am »
Класика God of the gaps.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #6 на: Декември 11, 2019, 12:25:37 pm »
За време на попладневниот одмор во војска додека претежно сите спиеја јас се посветив на читање книги од добро снабдената војничка библиотека. Тогаш ја прочитав Тајна Атлантиде од Ото Мук, интересно разработена теза.
Денес имаме малку поразлично видување од аспект на теоријата за YDI.

Во меѓувреме еве нешто за Петра во Јордан.


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #7 на: Декември 17, 2019, 14:59:11 pm »
Во денешно време една улица ќе асфалтираат и потоа 10 пати ќе ја преправаат...

Некогаш биле многу попрецизни.


Отсутен Pane-G

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 211
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #8 на: Декември 17, 2019, 15:04:46 pm »
Во денешно време една улица ќе асфалтираат и потоа 10 пати ќе ја преправаат...

Некогаш биле многу попрецизни.

Тогаш немало тендераши па затоа е намерно многу пати пеправаат...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #9 на: Декември 25, 2019, 11:11:31 am »
Во кратки црти, не се гледа начин како се ископани и полирани "пештерите" во гранитот дури и со помош на  денешнава технологија.


А ова е "научно" објаснување.


Од друга страна пред 500 години мака мачеле со цигличиња.


Џеб на ногавица?
+ Музиче за опуштање :)Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #11 на: Јануари 01, 2020, 18:28:50 pm »

1:08:00
1:09:32!!!

Земјоделието дало прекумерни резултати. Мамутите истребени од прекумерен лов.
"Фрижидерите, коморите", магацините преполни.
Сите патишта, мостови, тунели направени.
Благосостојба насекаде за наредни 100 години ништо да не се работи.
Ајде ќе правиме пирамиди и останати чуда да не се досадуваме.Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #12 на: Јануари 27, 2020, 18:07:00 pm »
Прво, 10 души се измучија со талпата, потоа 3 дена им требало да се изорганизираат да го подигнат каменот...
Старите Египќани биле попродуктивни ;D


Најинтересно е дека историчарите сеуште не се откажуваат од тоа дека пирамидите биле градени за задгробниот живот на Фараоните.

Не знам како при толку младински акции (бесплатна работна сила и измислено тркало) не се изгради една пирамида за Тито.
Никој немаше да се буни, си заслужи човекот :)

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #13 на: Февруари 18, 2020, 12:13:57 pm »
Додека едни ја брануваат водата, другите (со поголеми ресурси) во ровови закатанчени...


Многу е интересно кога со помош на врежаните хиероглифи ги датираат пронајдоците но не се приметува дека самите пронајдоци делуваат технолошки многу посовршено изработени од начинот на кој се изгравирани хиероглифите.Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #14 на: Февруари 20, 2020, 10:03:01 am »