Автор Тема: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)  (Прочитано 3010 пати)

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #30 на: Август 08, 2020, 18:30:13 pm »
Prvo gi posetiv piramidite, slucajno, otposle citav i ja pratam tematikata. Neverojatna preziznost na postavenosta na piramidite...
Mnogu prasalnici......

Dali se najstatire pitamidi vo Bosna:

https://www.youtube.com/watch?v=NUtn_qVsEy8

https://www.youtube.com/watch?v=ym33LW8-a40

https://www.youtube.com/watch?v=NkNNgC4zXl8

https://www.youtube.com/watch?v=M3gRczi0dqg

https://www.youtube.com/watch?v=U3KnFiQLR5w
https://www.youtube.com/watch?v=iTFAdvG6FocИнспирација за тунелите на Босанските пирамиди?
Времето ќе каже, но некако многу тапка во место. Друго не би коментирал :)
Воедно еве ти го и каналот ако не си знаел за него:Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #31 на: Август 14, 2020, 09:33:01 am »

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #32 на: Август 20, 2020, 14:09:37 pm »
Кападокија


Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #33 на: Септември 10, 2020, 21:21:41 pm »
Сакав да го прескокнам видеово, као што има да се види ново за Балбек, но немав што друго за занимација и го изгледав.
Ме потсети на дамнешното туристичко патување кога го посетив.
Да ги ставиме на страна нагаѓањата што се спомнуваат во видеото за антигравитации и сл.
Кога се гледа на екран делува помалку грандиозно и од пирамидите, но кога ќе се најдеш на лице место остануваш без здив, те фаќа чувство на ништовност, почнуваш да сфаќаш колку си минорен во однос на "трилитончињата" и "семоќната Римска империја" на која можат да им позавидат и USA со нивните првоизградени облакодерчиња од пред само 100 години.
Малку ме фаќа носталгија за стариот изглед на Трудната жена кога сеуште беше полувкопан во земја, но од друга страна ископувањата покажаа и друга перспектива за која се дискутира во видеото.


ПС, тогаш туристичкиот водич си ја кажуваше "Римската верзија" за изградба :)
« Последно менување: Септември 10, 2020, 21:27:41 pm Mikius »

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4735
Одг: Уништени цивилизации (Younger Dryas impact)
« Одговори #34 на: Септември 25, 2020, 15:16:26 pm »