Автор Тема: Бучава на мотор  (Прочитано 2533 пати)

Отсутен saserossonero

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Бучава на мотор
« на: 04 Декември 2019, 07:47:46 am »
Здраво луѓе. Имам Фиат Браво 1.6 2008... Ја имам скоро една година поминав околу 5000км. Во последно време моторот работи бучно.. Некои велат Фиатите се бучни. Али не беше толку бучна кога ја земав..Знам дека се стават сега адитиви.. Али дали да и ставам и јас сега или да ја носам на мајстор. Некој да сподели слично искуство или совет...

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #1 на: 04 Декември 2019, 07:57:19 am »
Бучно, немирно, како пали, на големи вртежи, повеќе детали би биле од полза.

Отсутен saserossonero

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #2 на: 04 Декември 2019, 08:06:38 am »
Со палење ногу ретко да не запали од прва(ако мислиш на тоа). Сега во лер работи како такси шкода фабиа незнам дали си чул како да клокоте. На поголеми вртежи се посилно бучи.. Надевам се дека објаснив колку толку..
Едит: Имав проблем со ЕГР вентил тој за гасови знаеше сијаличката за чек енџин да ми се запали чат пат. Ја имам минато  2-3пати на компјутер и и секаде ми рекоа се додека не осетеш разлика у работата на моторот ВОЗИ.
« Последно менување: 04 Декември 2019, 08:21:41 am saserossonero »

Отсутен Pane-G

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 251
Бучава на мотор
« Одговори #3 на: 04 Декември 2019, 13:58:24 pm »
Со палење ногу ретко да не запали од прва(ако мислиш на тоа). Сега во лер работи како такси шкода фабиа незнам дали си чул како да клокоте. На поголеми вртежи се посилно бучи.. Надевам се дека објаснив колку толку..
Едит: Имав проблем со ЕГР вентил тој за гасови знаеше сијаличката за чек енџин да ми се запали чат пат. Ја имам минато  2-3пати на компјутер и и секаде ми рекоа се додека не осетеш разлика у работата на моторот ВОЗИ.


Имав проблем со ЕГР вентил тој за гасови знаеше сијаличката за чек енџин да ми се запали чат пат. Ја имам минато  2-3пати на компјутер и и секаде ми рекоа се додека не осетеш разлика у работата на моторот ВОЗИ

Самиот кажа и еве последици со тек на време ќе стане бучно , треба да се очисти ЕГР и Турбото и после чистење ќе се смири моторот . Инаку и кај мене треба да исчистам само се немам време


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Последно менување: 04 Декември 2019, 16:21:44 pm Pane-G »

Отсутен saserossonero

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 23
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #4 на: 04 Декември 2019, 14:44:34 pm »
Се нафаќаат ли нашиве мајстори? Комплицирано ли е и отприлика трошоци да не знајш..? Фала многу за помошта

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5968
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #5 на: 04 Декември 2019, 17:33:31 pm »
Чистев ЕГР пред еден месец. Не ми наплати мојот мајстор.

Исто чистев грана. 600,00 денари платив.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #6 на: 04 Декември 2019, 19:13:21 pm »
@saserossonero , проверете ги држачите на моторот. Од нив знае цела кола да стане голф 2 дизел.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #7 на: 05 Декември 2019, 00:10:05 am »
@saserossonero , проверете ги држачите на моторот. Од нив знае цела кола да стане голф 2 дизел.

како се проверуваат? моиве на око се стакло а колата ми наликува на голф 2 дизел ..

Отсутен ARMEX

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3617
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #8 на: 05 Декември 2019, 07:50:07 am »
Фати со рака затреси го моторот, онака машки со две раце. Ако се клати, држачите се канта.

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 419
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #9 на: 05 Декември 2019, 18:10:57 pm »
Фати со рака затреси го моторот, онака машки со две раце. Ако се клати, држачите се канта.

воопшто не се клати. ниту при тргање ниту при додавање на гас. меѓутоа вибрациите во кабина се неподносливи..

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #10 на: 05 Декември 2019, 18:28:43 pm »
Држачи на ауспух, или некоја напнатост на издувниот систем ако е скоро работено на него.

Со Типото имав слична мака кога ми ставија заден лонец во Беда. Ме убедуваа држач на мотор...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Бучава на мотор
« Одговори #11 на: 05 Декември 2019, 18:31:01 pm »
Ако се некои чурук или ги реприрани, може и моторот да не мрда, али вибрации да пренесува насекаде. Не би требало вибрациите да се пренесуваат од мотор на каросерија, освен ако нешто не ваља... 

Држачи на ауспух, или некоја напнатост на издувниот систем ако е скоро работено на него.

Со Типото имав слична мака кога ми ставија заден лонец во Беда. Ме убедуваа држач на мотор...

Да, можно е и од издувниот систем...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.