Автор Тема: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S  (Прочитано 8628 пати)

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3697
 • Боинг 747
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #75 на: Јули 16, 2020, 21:09:41 pm »
Со здравје да свират, има голем разлика или ? гледам ги сечеше постоечките адаптери . Имам два sinus live wooferi 16цм, ми е страв дека нема да ги покрене радиото
Овие се идеални за фабричко радио зато што може да ги покрева. Разликата е голема. Нема јак бас но чистината и квалитетот на звукот е неспоредливо од фабричките. Наредно чекам адаптер за high to low converter за да ставам woofer. И да се комплетира целосно звукт.
Читав во една група истите звучници ги кладе некој напред во алфа 147 и се жалеше дека баш ич бас не вадат исто како шо кажа и ти. Ги заменил со pioneer TS-G1731I и бил многу позадоволен. Можи има игра улога и радиото кој можи да знај
Да но секој различно бара. Оваа инсталација кај мене е доволна затоа што празнината за бас ќе ја пополни вуферот . Битно ми беше да добијам чист звук.
« Последно менување: Јули 16, 2020, 21:20:40 pm BokiCivic »

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5323
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #76 на: Јули 16, 2020, 22:03:52 pm »
Да не ја тупам во детали со озвучувањето во Југото...ги исеков бас фреквенциите на звучниците што беа на вратите и добив многу почист звук кој опстојуваше и на поголемо оптеретување. За бас, се знае што треба :)

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3697
 • Боинг 747
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #77 на: Ноември 17, 2020, 21:28:47 pm »
Мал Update.
Една година возење.
Поминати преубави 14.000км (Honda Power of Dreams).
Двапати сменето уље и филтри. Сменети D2R Xenon Сијалици нови од Англија (LUNEX).
Толку. Идемо даље :)


Отсутен kire95

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 768
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #78 на: Ноември 17, 2020, 21:39:27 pm »
Лична јапонка, како стои со потрошња град отворено при нормална вожња?

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3697
 • Боинг 747
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #79 на: Ноември 17, 2020, 21:42:21 pm »
Лична јапонка, како стои со потрошња град отворено при нормална вожња?
Јас исклучиво ми е мешана секој ден, на 10,000 км на борд 6,0л. На отворено Скопје Крушево Скопје 5,2л до сега нормални вожњи. За моите потреби сосема задоволително.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4950
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #80 на: Ноември 17, 2020, 22:08:44 pm »
За мерак. Ем иде, ем не троши... џоа Голф да е.

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3697
 • Боинг 747
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #81 на: Јануари 12, 2021, 18:50:02 pm »
Денес после 10,000 км (6 месеци) направен редовен сервис.

Моторно масло MOBIL 1 ESP Formula 5W-30 6л, филтер за уље, филтер за кабина, филтер за гориво.
Проверка на ДПФ и проверка на подвозје се исправно. Олеснување за 8000 ден.
Идемо даље. Honda Power of Dreams.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9531
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #82 на: Јануари 13, 2021, 09:08:53 am »
8000 денари за сервисов? Во Макпетрол или?

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3697
 • Боинг 747
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #83 на: Јануари 13, 2021, 22:23:51 pm »
8000 денари за сервисов? Во Макпетрол или?
Не приватен сервис кај пријател.

Отсутен balanar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 594
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #84 на: Јануари 13, 2021, 23:06:07 pm »
Не е многу некако? Мене ме фати целото тоа + задни плочки 7100 ден.

Отсутен Vlatce-Vectra

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3913
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #85 на: Јануари 14, 2021, 00:35:13 am »
Не е многу некако? Мене ме фати целото тоа + задни плочки 7100 ден.
Rabotna raka vo Stip i Skopje ne e ista

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5002
 • хаУс мајстор
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #86 на: Јануари 14, 2021, 08:05:25 am »
Маслото си е скапичко.
Наздравје сервис.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен miksi

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 693
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #87 на: Јануари 14, 2021, 08:49:37 am »
8000 денари за сервисов? Во Макпетрол или?

Колку мислиш дека ќе ти биде сервисот во Порше?? 😂

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10291
 • Архитект
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #88 на: Јануари 14, 2021, 08:52:43 am »
Скапо масло користи тој мотор. Башка 6 литра масло собира.

https://autofilter.mk/index.php?route=product/product&product_id=68

Отсутен vlatko05

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 255
 • x16xel / AVY
Одг: Honda Civic 2.2 i-CTDi TYPE-S
« Одговори #89 на: Јануари 14, 2021, 19:50:33 pm »
Мал Update.
Една година возење.
Поминати преубави 14.000км (Honda Power of Dreams).
Двапати сменето уље и филтри. Сменети D2R Xenon Сијалици нови од Англија (LUNEX).
Толку. Идемо даље :)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Супер изгледа бравос :) Него, како си задоволен од Lunex и кое made in се?