Автор Тема: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm  (Прочитано 10145 пати)

Отсутен Војвода

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 37
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #90 на: Ноември 07, 2019, 13:47:16 pm »
Колку што ме држи меморијата.
4500 се горните парче.
7500 - долните парче.

Ако ви изгледат евтини, можно е да ми ги дале по набавна или минимална заработка. Дека ме сожалуваат кога барам делови за Алфа.
Оригинал се ?
Јас слушнав цени, нешто како 150 евра за долна, 100 евра за горна виљушка.
Ако се сеуште овие цени...па и не се толку страшни ако траат 4-5 години нормално возење со припазување на дупки.Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5361
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #91 на: Ноември 07, 2019, 14:19:37 pm »
Најпрвин да се ставиме на другата страна. Кај Жаре диаѓаат покрај нормални, ликови од типот бајомојвозамалфа бараат најефтини делови, возат со никакви гуми, не поправаат додека нешто не виси од некаде итн па после мрчат демек шкарт.
Ако има едно правило, тоа е дека кола над 10 години си е кола над 10 години.
Ако деловите од другар ти се оргинал, подобри ќе бидат од било кои други. Е сеа, муабети од типот кој дел колку трае, Жарко не може да ти каже со 100% сигурност, бидејќи он не ги прави па да ти каже. Се е индивидуално, може кај мене и најшкарт дел да трае подолго од тоа што квалитетен ќе трае кај бајомојвозамалфа. Жаре секогаш има од-до делови. Проблемот е во нашите увозници. Бирт ги продаваа по цена на ТРВ а по квалитет кина, матрих гинпродава ТРВ по цена на бубрег итн. На интернет цел сет ТРВ се купува за околу 250е, горни долни и стабилизатори.

Друго, некои клабери овде толку добро го имаат испраксирано Жаре во лоцирање звуци, што ако он не може да најде никој нема да може :)

За крај, не прајте мн драми со колите, глејте што спомени ќе направите а не што време ќе потрошите на нив.
Верувај дека колата е во мн подобра состојба отколку што сам мислиш. Ако сакаш да се увериш, седни у деуга кола па ќе видиш.

Отсутен Војвода

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 37
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #92 на: Ноември 08, 2019, 03:00:26 am »
Најпрвин да се ставиме на другата страна. Кај Жаре диаѓаат покрај нормални, ликови од типот бајомојвозамалфа бараат најефтини делови, возат со никакви гуми, не поправаат додека нешто не виси од некаде итн па после мрчат демек шкарт.
Ако има едно правило, тоа е дека кола над 10 години си е кола над 10 години.
Ако деловите од другар ти се оргинал, подобри ќе бидат од било кои други. Е сеа, муабети од типот кој дел колку трае, Жарко не може да ти каже со 100% сигурност, бидејќи он не ги прави па да ти каже. Се е индивидуално, може кај мене и најшкарт дел да трае подолго од тоа што квалитетен ќе трае кај бајомојвозамалфа. Жаре секогаш има од-до делови. Проблемот е во нашите увозници. Бирт ги продаваа по цена на ТРВ а по квалитет кина, матрих гинпродава ТРВ по цена на бубрег итн. На интернет цел сет ТРВ се купува за околу 250е, горни долни и стабилизатори.

Друго, некои клабери овде толку добро го имаат испраксирано Жаре во лоцирање звуци, што ако он не може да најде никој нема да може :)

За крај, не прајте мн драми со колите, глејте што спомени ќе направите а не што време ќе потрошите на нив.
Верувај дека колата е во мн подобра состојба отколку што сам мислиш. Ако сакаш да се увериш, седни у деуга кола па ќе видиш.
Toa ќе гледам да се погледне деновиве. :)
Меѓувремено, колава многу споро крева температура.
Сабајле, со извозени 4-5 километри, крева 60ц, и тек тогаш почнува да дува малце топло, поише накај млако. Дур стигнам на работа  ( некои 9км ), едвај 75 степени.
Последно кога возев пократка релација, температурата беше 62c, и  колата кога ја паркирав и ја оставив да работи уште една минута, се качи на 72c, што нема логика на Idle да крене температура. 
Од она што го прочитав онлајн, термостатот е заебан, и седи отворен цело време, и практично колата цело време се лади непотребно.
Некое искуство околу ова ?Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17638
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #93 на: Ноември 08, 2019, 03:37:53 am »
Мењај, чим сега неможе да загрее замисли кога ќе падне температурата под нула..

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 143
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #94 на: Ноември 08, 2019, 15:22:16 pm »
Ако си возел бензинец пред оваа тие побрзо загреват од дизелите.Види на отворено ко ке ја возиш дали паѓа температурата или стој на 90, исто и парно ко ке пуштиш дали ти паѓа температурата. А ако е неисправен ко ќе го смениш пиши цена да знајме колку кошта  :-X

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3509
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #95 на: Ноември 08, 2019, 15:54:41 pm »
Dizelce drugar...taka funkcionira

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #96 на: Ноември 08, 2019, 16:22:01 pm »
Ако е затнат егр, поспоро загреваат. Егр гасовите пред да отидат назад во усисот, се ладат преку топлински изменувач кој е врзан со системот за ладење. Егр гасовите помагаат побрзо да се загрее антифризот и колата побрзо се загрева. Ем у мотор кога внесуваш топли издувни гасови со воздухот, исто така придонесува за побрзо загревање, иако целта на егр системот е да ја намали температурата на согорување, помага за побрзо постигнување работна температура. Кај алфа драстична е разликата со и без егр, во брзина на постигнување работна температура.

Ако се сомневаш на термостат, лесно се провдрува на сабајле дали циркулира топла вода кон хладњак пред да постигне раб. температура моторот.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3870
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #97 на: Ноември 08, 2019, 17:12:55 pm »
Војводо, бидејки се базираш малку на парното дека слабо грее а веќе имаш над 50 степени температура во мотор, провери го и филтерот за полен.

Отсутен Војвода

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 37
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #98 на: Ноември 08, 2019, 19:35:53 pm »
Dizelce drugar...taka funkcionira

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
Кај друга 147ца, после 4-5км максимум крева 90, кај мене со маки 55-60 со таа километража, а после 9-10 километри крева 70, ретко 75, и тоа е тоа.
Термостат Марели 2300, друг на буквата В беше 3100.
Со 1000ка работна рака. Вторник ќе го менувам здравје.
Многу ми троши, незнам дали бордот лаже или не, али од Лисиче до кај Жаре и назад, збориме некои 9-10км се на се, просек ми извади 9.6l.
Многу е тоа у пм.
Жаре вика, толку дека трошеле...
Иначе изваден дпф, и исклучен софтверски ЕГР.
Очекував помалце да троши, а тоа исто лајно...
Премногу е тоа за дизел.
Кај друг колега со Фокус, 1.6tdci 110ks, по спецификација му стои градска околу 5.8, а он вели дека околу 5 му троши градска.
Се надевам дека со термостатот ќе биде поекономична, демек дур крене работна температура повеќе трошеле, послетоа помалку.
Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3280
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #99 на: Ноември 08, 2019, 20:30:18 pm »
5 градска коќе потроши.....ај да не говорам 😁

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5491
 • Бенве сие бенве
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #100 на: Ноември 08, 2019, 21:06:54 pm »
5 градска, па и Скопје... Прашај го да не има температура...

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4589
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #101 на: Ноември 08, 2019, 21:13:54 pm »
Па може во 3 сабајле вози човекот. :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #102 на: Ноември 08, 2019, 21:32:02 pm »
@Војвода , види... потрошувачката на така кратка релација не се мери. Јас имам потрошувачка помеѓу 8 и 8.5 градска, бордот 6.5 ми покажува - толку од бордот, го бива само за на форум да се фалам и за она мерењето на обиколница со 110 на сат :D Провери си од капаче до капаче на полн резервоар, инаку такви бројки 9.5, 9.6, на кратки релации ништо не значат.

Ако го провери термостатот и ако не чини (односно ако се загрева цревото према хладњак на 5-10 минути после палење на колата), тогаш да го смениш. Али не очекувај дека пак ќе качи температура така брзо како со нормално функционален EGR.

Колегата со фокусот, каква градска има? Белимбегово-Автокомнанда не се смета за градска вожња ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5396
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #103 на: Ноември 08, 2019, 22:22:08 pm »
golem jak motor, lesna i mala karoserija, ne bi trebalo da trosi tolku mnogu, najverojatno deka e zaeban termostatot trosi poveke na mala relacija dodeka zagree, imav marea 1998 i sega pasat 2007, dvete imaat elektricen grejac/parno,lezet,  za 5 minuti veke mlako nakaj toplo duva so laden motor, izvaden dpf i egr isklucen...pasatot so ligavenje niz grad 6 - 6.5

Отсутен Војвода

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 37
Одг: Мислење за можен проблем со Alfa Romeo 147 1.9 JTDm
« Одговори #104 на: Ноември 08, 2019, 23:38:44 pm »
@Војвода , види... потрошувачката на така кратка релација не се мери. Јас имам потрошувачка помеѓу 8 и 8.5 градска, бордот 6.5 ми покажува - толку од бордот, го бива само за на форум да се фалам и за она мерењето на обиколница со 110 на сат :D Провери си од капаче до капаче на полн резервоар, инаку такви бројки 9.5, 9.6, на кратки релации ништо не значат.

Ако го провери термостатот и ако не чини (односно ако се загрева цревото према хладњак на 5-10 минути после палење на колата), тогаш да го смениш. Али не очекувај дека пак ќе качи температура така брзо како со нормално функционален EGR.

Колегата со фокусот, каква градска има? Белимбегово-Автокомнанда не се смета за градска вожња ;D

Ја пуштив прееска на кратко во место да проработи 2-3 минути, и кога ја паркирав колата исто што работеше уште 2-3 минути во место, и сеа просекот ми се качи на 11.2. Со исто поминати 9 километри.
Нели бордот треба да ме лаже дека помалце троши, а реално троши повеќе, ова италијанциве обратно...
Инаку и од дечкото од кого ја земав колата на борд му стоеше Average 7.8. Kaj братучед ми со истата алфа стои исто 7.7-7.8.
Не е точна секако.
Јас ставив 2000 денари нафта кога беше на резерва, тоа се 32 литри.
Со тие 32 литри, поминав 340км, и имам уште 1.5 литри дур дојде до резерва. Што значи околу 350км ќе поминам се на се. Што преведено во потрошувачка испаѓа 9, а на борд ми стоеше околу 10.5-6 така нешто.
Ако додадам на тоа дека доста од првичната километража ми помина во вежбање на паркирање, односно прва, втора, рикверц, што дополнително ја крева потрошувачката. И на тоа ја додаваме честата неуспешна регенерација на дпф-от, што моторот троши плус.
Инаку во врска со термостатот, појма немам кое е тоа црево и кај иде. Знам дека на друга алфа, крева 90 степени за истото време на кое мојата едвај крева 60. Глупаво е со возење низ град, колата да се мачи да крене 70 степени.
Инаку пошто ја однесов кај Жаре, ми кажа дека треба на задните вилушки да се стават некои потпунки пошто има луфта, левата предна страна е добро стегната нема луфта никаде, десната страна имаат луфта и долно и горно рамено, и воедно и  двата предни стабилизатори.
Ми даде доста добри цени за горно и долно рамено, односно 6100 комплет за Технорот, но се договоривме на пролет  да ги менуваме, не сега.
Генерално добар впечаток ми остави човекот, навистина ми делува на фер и коректен човек, кој гледа колку може да заврши работа, без непотребно да ти наплати ако има опција да се пројде поефтино и да се заврши работа.
Дефинитивно ќе си ја одржавам колата кај него.