Гласање

Бучење во задниот дел на голф 4

Лагери на тркалата
1 (16.7%)
Потреба за балансирање на гупите
0 (0%)
Друго проблем
1 (16.7%)
Нема проблме, нормално за голф
4 (66.7%)

Вкупно гласови: 6

Автор Тема: Бучење на лагери  (Прочитано 1104 пати)

Отсутен nonamemacedonia

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Бучење на лагери
« на: Септември 22, 2019, 07:49:55 am »
Здраво,

Имам голф 4, 2003 година со гуми континентал 205/55/16 променети пред 30.000 км и променете лев лагер исто пред 30.000 км - пред 2 години.

Уште пред да ги променам гумите и лагерот слушав бучава на задната осовина на задните гуми ( не може да осетам лево или десно тркало) но последните 3 месеци бучавата се зголеми(на крвини некогаш се менува звукот), и во зависност од подлогата некогаш повеќе бучат некога помалку но секогаш бучат. Некои спомнуваат нормално е така да си буче некои викаат дека се лагерите, затоа имам двоумица и имам прашање па ако не кои знае би била благодарен да ми одговори.

 • Како може да проверам дали лагерите се исправни, и како може да осетам дали е лев, десен или двата?
 • Дали лагерите имаат некоја помината километража на која би требало редовно да се промената?
 • Дали некои има инфомрации за подобро лагери и цена на лагери?
 • Колку е сериозен дефектот, дали може да испадне тракало во вожна или да блокира, или само да се ептен растропа?
 • Дали бучењето што го слушам може да е за балансирање на гумите?
 • И на крај дали бучењето може да е од нешто треба, и од што би било?

Фала многу, чекам на дискусија :)

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3280
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #1 на: Септември 22, 2019, 07:54:46 am »
Лагер е 100%,дигни ја на дигалка позади и врти го тркалото со рака,тоа тркало шо ке има звук како да "меле" тој е за менување.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен nonamemacedonia

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #2 на: Септември 22, 2019, 07:57:46 am »
Благодарам на одговорот, да не знаеш идеја што цена се и некои со подобар квалитет.

Отсутен riki_staff

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3280
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #3 на: Септември 22, 2019, 08:18:37 am »
За секое возило си има лагери,не е на сите исто,ќе појдеш во продавница за автоделови и ке завршиш работа,ке ти кажат сигурно 2-3 бренда,јас би избрал некоја средна цена.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5361
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #4 на: Септември 22, 2019, 08:31:49 am »
FAG или SKF се меѓу подобрите. Секако ако најдеш оргинал.

Отсутен nonamemacedonia

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #5 на: Септември 22, 2019, 08:50:56 am »
Пред малу ја подигнав колата на рачна мала дигалка. Дестно тркало, потешко се врте и испушта звук како да струга помегу дискот и плочките, накако како да меле како што пишавте. Додека пак левото (тоа што го менив пред 30 000 км) полесно се врте, не испушта звук на мелење но прилично испушта силен звук како да тропа. Што мислете на кое тркало е лагерот?

Отсутен Roci

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2830
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #6 на: Септември 22, 2019, 09:21:37 am »
Menjaj gi i dvata i mirna glava, ne bi trebalo da se mn skapi  ;D

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25388
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #7 на: Септември 22, 2019, 10:27:25 am »
@nonamemacedonia - Барај си оргинал FAG во Lagermax - 02 3083 200.

Отсутен Pane-G

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 206
Бучење на лагери
« Одговори #8 на: Септември 22, 2019, 10:50:39 am »
Кога едниот лагер предниот или задниот сеедно по правило треба да се смени двете само предниот или само задниот  ама имаме бедна плата што ќе мораме едно да смениме бидејќи кога едното ќе се смени е ќе почнува друго да расипува па друго ѓаволски магичен круг.
Значи лагери да се смени што друго може да е освен балансирање гуми.
А цените на лагери варира од 1500 дена до 6300 денари


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38161
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #9 на: Септември 22, 2019, 10:54:18 am »
Може и гумите веќе да се готови, 30.000 за гуми се бајаги километража, ретко кои гуми не бучат со 30.000км поминато..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3176
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #10 на: Септември 23, 2019, 08:23:35 am »
За гумите да ги исклучиш, да не не се тие:
- ставаш резервното и друго резервно од пријател и пратиш дали е поразличен звукот.

Друго, има разлика во звук од гребење на плочка со диск и лагер при крај. Оди на механичар ќе ја крени со крокодилка ќе ти кажи дали е лагер, барем тој би требало да ги препознава звуците, ако ти не си сигурен.

И ако ти треба лагер, не мораш ФАГ од најскапиот да ставиш, како што ти пиша Зеро во Лагермакс имаш и Тимкен лагери, каталогот им е копија на ФАГ и СКФ, а цената му е на ~60% од нив. Јас само тимкен ставам (на точакот).

Отсутен nonamemacedonia

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #11 на: Септември 23, 2019, 15:30:21 pm »
Фала на одговорите на сите што пишатевте, по се изгледа се лагерите. Дали има некои линк до онлине каталог со лагери и цени?

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3176
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #12 на: Септември 24, 2019, 07:40:14 am »
Македонски нема, а бугарскиов брка работа:

https://www.autopower.bg

Отсутен nonamemacedonia

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 16
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #13 на: Ноември 08, 2019, 23:20:37 pm »
Здраво повторно,

Да се надоврзам на претходната конверзација, како што пишав пред 2 месеци служам вучењена задните тркала  кога возам со брзина од 60 до 80км на час. (Немав вт
време да средам) но на брзина од 100 км на час зуењето се намалува и губи скоро целосно. Што е ваше мислење дали е лагер или зуат гумите?

Фала

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3176
Одг: Бучење на лагери
« Одговори #14 на: Ноември 11, 2019, 07:28:10 am »
Види некоја пластика да не ти е лабава, скршена, откачена на калници или подвозје па да ти вибрира, зуе?