Автор Тема: Предлог за нова кола до 12-13.000 евра, Citroen C3, Renault Clio или нешто трето  (Прочитано 21870 пати)

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2133
Благодарам на сите за брзите одговори, утре ќе и ги пренесам сугестиите  :) , а и ќе пратам линк од тестот на Цитроенот С3
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен mushovlae

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 168
http://www.kiamotors.com.mk/rio.php

Со добра опрема 7 години гаранција моторов плаче за плин ;D гедам во хјундаи го немаат и20 и тоа би било добра понуда.
Ако сака има и со помалиот мотор поефтина е.

Отсутен Ducky

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 247


12.500 со одлична опрема, плус металик боја и алуминиумски бандажи. Моторот плаче за плин, може не е да те лепи на седиште кога ќе стиснеш гас ама си брка работа, плус за жена, ќе ја утепа од возење. За мене лично понудава е неспоредлива со било кое ново возило.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Јас пре би земал Типо хеч со 95, него Ц3 со 80 кс, типото е одлично ауто за парите. Секој со својот памет додуша..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1499
@Bravo - Јас би се задржал на класата во која бараат автомобил. Одлично си е избрана големината, сигурно и со причина.

--

@Filip MK - Citroen C3 е едно од најкул колите во таа класа, плус супер-комотно е. Јас би го заобиколил Aircross-от и би отишол директ на обичниот C3. И субјективно, би избрал C3 пред C4 Cactus.

Нејсе, имаме тестови на сите тие возила:

- Citroen C3 - https://www.carclub.mk/2017/02/03/test-citroen-c3-1-6-bluehdi-75-shine-tres-chic/
- Citroen C3 Aircross - https://www.carclub.mk/2018/01/05/test-citroen-c3-aircross-1-6-bluehdi-100-feel-bidejki-zosto-da-ne/
- Citroen C4 Cactus - https://www.carclub.mk/2018/05/30/test-citroen-c4-cactus-1-2-puretech-110-feel-komforot-e-navistina-kul/

Новото Clio треба деновиве да пристигне и кај нас. За цената стварно немам информации. Евентуално да се види нешто што е од старото останато на лагер, па да се добие добра цена.

Јас би препорачал да се ѕирне и Fiesta (тест на основната Fiesta Trend имаме тука), сигурен сум дека на лице место во салон ќе се добие добра понуда. Ѕирнете и Yaris Hybrid, како што спомна Дени, ако влегува во буџет.

Ја не ти реплицирав на тебе, туку на тој што ја отворил темата.

Отсутен changetheoil savethecar

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 991
  • Best Motors Worldwide
@Filip MK

MINI polovno najdobra opcija vo taa klasa.
---Best Motors Worldwide---
       (Oo=[][]=oO)

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281



“Новото Clio треба деновиве да пристигне и кај нас. За цената стварно немам информации. Евентуално да се види нешто што е од старото останато на лагер, па да се добие добра цена.“


Стигнато е

Отсутен mkm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1281
Јарис, Ц3 и 208-моментално со добра цена на акција

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Ѕирнете fiat tipo што има да понуди...

Ама си досаден со тој Фиат, ко јас со Опел.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6094
  • 69
Јас пре би земал Типо хеч со 95, него Ц3 со 80 кс, типото е одлично ауто за парите. Секој со својот памет додуша..

Искрено да ти кажам јас сум премногу разочаран од Типото. Такво тенеќе е само Линеа...За жал првите Линеи беа подобри и од ова Типо. Жалосно што го усраа брендот и името на Типо...

Јас би и препорачал ова: https://www.fiat.mk/promotions/fiat-panda/
Мало, урбано, управливо, мотор конвертибилно на плин. По мене најисплатливо за парите во моментов од сите понуди кои ги има на пазарот.

Втора варијанта би била Киа Рио.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Ivoo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 112
Рио со 1.2 мотор и плин нема да помине ни 12.000 евра, клима, андроид ауто, ел. склопливи ретровизори, дневни лед, комплет електрика прозори - ретровизори, кожен волан, аларм...

Отсутен nekojtamu

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1165
Јас пре би земал Типо хеч со 95, него Ц3 со 80 кс, типото е одлично ауто за парите. Секој со својот памет додуша..

Искрено да ти кажам јас сум премногу разочаран од Типото. Такво тенеќе е само Линеа...За жал првите Линеи беа подобри и од ова Типо. Жалосно што го усраа брендот и името на Типо...

Јас би и препорачал ова: https://www.fiat.mk/promotions/fiat-panda/
Мало, урбано, управливо, мотор конвертибилно на плин. По мене најисплатливо за парите во моментов од сите понуди кои ги има на пазарот.

Втора варијанта би била Киа Рио.
Пандата навистина е добра понуда. Јас не би дал над 10 илјади евра за кола со атмосферец.

Sent from my Redmi


Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
C3 e ептен тазе и модерно количе посебно за женско
Клио ако начека од старото, новото сигурно ќе го преценат, а иначе и старото има убава линија и не изгледа лошо
Јарис за мене е најтоп посебно појаќиот модел но Тојота не признава плин, така да евентуално хибрид ама ќе дојде многу скапо
Типо трпи плин ама лично Фиат ме разочарува така да јас не би го погледнал
Киа / Хјундаи би било исто добра опција со тоа што незнам дали Киа исто признава гаранција со плин, Хјундаи признава во МК меѓународната ја губиш
Фиеста е стварно убаво аутце доколку влегува во буџет со нивото на опрема кое го бара

Незнам дали опел корса би била во игра и која и е цената за да ти понудат со монтиран плин кај нив

Јас искрено на нова кола не би ставил плин се додека е во гаранција бидејки на првиот проблем кој можеби и ќе го немаш иако тврдат дека признаваат гаранција стално ќе биде натегањето од плинот е оди кај нив, па одиш таму па они викаат не се е супер со инсталацијата итн итн итн...

Претпоставувам генерално за градски потреби се бара количе а

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8808
нешто ми се поремети и не успеав да допишам, и никако неможам да изменам а мислев

зависно од планирана годишна километража можеби и не треба одма плин на малолитражно бензинче

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
јас би играл вака