Автор Тема: Прашање за казна од полиција  (Прочитано 10747 пати)

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #30 на: 23 Август 2019, 10:54:57 am »
Fala mnogu zlatkoa. Inaku ne znam dali snimale toa so zborime ili ne bi trebalo? Jas ne znam sto pisale vo zapisnikot, taa ednata go pisuvase zapisnikot, a drugata i maskoto me prasuvaa raboti i dodeka ona pisuvase i pred toa. Inaku ako izlazam na sud ne znam da ne e pogolem problem taka. Ne sum bila na sud. Ne znam dali da zamolam da mi dadat opomena bidejki do sega ne sum imala nikakva kazna, niti poeni ili nema toa da pomine kaj sudijata? Inaku, tvoeto izgleda super, ama sto ako me prasaat koj go vozel neregistriraniot skuter tamu? I ima li sansa na sud da presudat i za drugite dve kazni (nemanje soobrakajna so mene i vozenje na zelena povrsina) sto navodno ne se pisani? Inaku skuterot se vodi na rodnina, ama on ja nema soobrakajnata, izgubena mu e. Ima tabli skuterot (policajcite gi zapisaa tablicite i ime i prezime na sopstvenikot na skuterot) ama ja nemame soobrakajnata fizicki kako papir i ne e obnovena registracijata. Policajcite ne znaeja za ova, oni mislea samo deka sum zaboravila da zemam soobrakajna i maskoto rece da ne ja pisat za toa i za zelena povrsina, nego samo za kaciga. Ako e pisana samo kazna za kaciga, ke ima li problem na sud za ovie raboti?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #31 на: 23 Август 2019, 11:08:33 am »
Нема да пресудат повеќе од она што веќе ти пишува во записникот освен како што ти пишав 1000 денари судска такса за пресуда.

Ако имаш примерок од записникот, прочитај си убаво:

- дали е наведен само еден прекршок (за неносење кацига) или се повеќе ( немање сообраќајна , зелена површина и сл.)
- до кога е рокот за плаќање на платниот налог.

Ако е наведен само првиот прекршок, не вреди да се замараш по судови и најлесно оди во станица да ти пишат поени, со тоа што нема да платиш ништо.
Ако се повеќе прекршоци, јас би одлагал како што ти пишав во првиот пост, па што биде, биде.

Во секој случај опцијата за казнени поени требало и они да ти ја кажат на лице место... едино не знам како иде таа работа ако реално немаш возачка дозвола и сообраќајна книшка за поени.

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #32 на: 23 Август 2019, 11:09:34 am »
Nemam primerok bidejki odbiv da go potpisam i ne mi dadoa.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #33 на: 23 Август 2019, 11:11:23 am »
Чекај си покана од суд тогаш и терај како што ти пишавме.
Са сречом. :)

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #34 на: 23 Август 2019, 11:12:18 am »
Tie mi rekoa deka ke bide samo za kaciga kaznata, ama na kraj koga im rekov deka nema da potpisam, tie prvo me teraa da potpisam, a posle mi rekoa "pa zosto ne kaza na pocetok, nemase da se zadrzime tolku" i mi gi vratija dokumentite i prodolzija natamu niz parkot.

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #35 на: 23 Август 2019, 11:14:31 am »
Sto ako mi gi pisale site kazni otposle? Inaku fala.
« Последно менување: 23 Август 2019, 15:16:00 pm TeodoraR »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #36 на: 23 Август 2019, 11:18:07 am »
Ако воопшто ти стигне покана, ќе ти стигне за најмалку пола година, до година, така да олабави до тогаш.

Пријателот чувај си го за поголеми казни.


Отсутен WorM

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #37 на: 23 Август 2019, 11:20:21 am »
Ко што плаќаме семестар да научиме нешто, исто плаќаме и казни да до-научиме нешто што не се научило не време.
Третирај си ја казната ко еден курс по сообраќај ;)


Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #38 на: 23 Август 2019, 11:22:52 am »
Ma kakvi pogolemi kazni, vozam kola so godini, nikogas nikakva kazna nemam dobieno. Vo Belgrad imam vozeno skuter, me imaat sopreno policija i pusteno so opomena. I ovde isto. A ovie dveve zenski, oni zapnaa da se pise kaznata. Za eden skuter mal deka sum bila na pesok, jakiot kriminal pa u picku majcinu. Zena na zena e zmija, dokazano.

Izvinete za recnik i fala vi mnogu na odgovorite.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #39 на: 23 Август 2019, 11:31:56 am »
Ќе си завршела работа со 15 поени.

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #40 на: 23 Август 2019, 11:32:25 am »
Epa ne mi kazaa. Tie rekoa 50 evra ke bide.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 914
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #41 на: 23 Август 2019, 11:35:26 am »
Ma kakvi pogolemi kazni, vozam kola so godini, nikogas nikakva kazna nemam dobieno. Vo Belgrad imam vozeno skuter, me imaat sopreno policija i pusteno so opomena. I ovde isto. A ovie dveve zenski, oni zapnaa da se pise kaznata. Za eden skuter mal deka sum bila na pesok, jakiot kriminal pa u picku majcinu. Zena na zena e zmija, dokazano.

Izvinete za recnik i fala vi mnogu na odgovorite.

Треба да се забрани со закон ако те сопре полиција од ист пол да не пишува казни!!!111 (докажано)

Инаку супер е кога ке отидеме после работа до паркот да се релаксираме на воздух да брчат мотори и да мириса на бензин. Сепак незнаат дека не се вози по парк па им опростуваме.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #42 на: 23 Август 2019, 11:56:59 am »
Оди нека ти пишат поени и не се замарај. Инаку на суд ќе бидеш 3 на 1 така да мислам дека за џабе ќе одиш.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Да не има забуни и без навреда друже, ама ова погоре НЕ ВАЖИ, тоа е од стариот Закон за безбедност во сообраќајот.

Новиот вика поинаку како што гледате, подолу, затоа што братучед и стрико сега летово ги казнија за неносење кацига и не можеа да пишат поени. Си платија по 1500 денари во рок од 8 дена.

Женска, како што рече некој, кажи му на твоите нека ти пуштат уште 1500ден, и оди плати си ја казната на пола ако сеуште има таква опција вполиција.
Не си набивај нерви и дупли трошоци подоцна.


Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #43 на: 23 Август 2019, 12:25:03 pm »
Ne, stvarno bese taka kako sto kazav. Oni dojdoa prvo da prasuvaat za drugi raboti. Sto pravam tuka sama posle 00h, dali sum polnoletna, pa koga im kazav deka sum so drustvo prasaa kaj e drustvoto i dali imalo alkohol i dali sum videla nesto sto se slucilo. Duri potoa me prasaa za kacigata.
Епа ако е така на судијата ќе му кажеш ми имаат пишано казна за кацига а јас не го возев моторот и готово.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #44 на: 23 Август 2019, 16:27:47 pm »
Некој ве дупи во здрав мозок. Ауспухот, бендексот, други форуми, жена на жена драпај си курот.