Автор Тема: Прашање за казна од полиција  (Прочитано 10745 пати)

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Прашање за казна од полиција
« на: 23 Август 2019, 09:08:23 am »
Здраво на сите. Сакам да ве прашам за една случка што ми се деси денеска. Возев скутер на личност со кој сме во роднинска врска. Он ја изгубил сообраќајната, али се води на негово име скутерот. Јас не знаев, ниту па знаев дека сообраќајната на скутерот не е во скутерот. Бев во еден парк со скутерот со друштво и си тргнав порано да си одам, малку подалеку од нив. Во меѓу време дојде полиција во паркот (3 луѓе) и ме прашаа што правам тука и други прашања како на пример дали сум пиела алкохол и за друштвото ме прашуваа дали пиеле и кај се они сеа, кај седат точно и да не сум видела нешто да се случило во паркот. Јас им реков не, бидејки не пиев алкохол, ни јас ни моето друштво. Само седевме и зборевме на клупа. Јас бев на скутерот али го проверував ауспухот, и кога се свртев ги видов нив. И на крај ми збореа за кацигата и демек сум била на зелена површина а нема врска, јас бев на песокот од паркот. Значи не на зелените работи него на песокот од страна, тоа се како улички мали ама сепак е парк, не се улици вака кај што се вози. Скутерот беше во место, не го ни возев, го гледав ауспухот, ама беше запален. Не знам тоа дали има врска. И рекоа ќе ми пишуваат казна за кацига, а тоа за сообраќајната им објаснив и они тоа го игнорираа, мада спомнаа дека требало да ми пишат казна и за тоа ама немало да пишат. Али го пишаа кој е сопственикот на скутерот и регистрација на скутерот. Значи скутерот е на лице, не е без документи, имаше сообраќајна и запишан е кај нив, ама сообраќајната физички е изгубена и не е обновена регистрацијата. Јас ова не го знаев, а не го ни прашав лицето за да го возам скутерот негов, него си го земав сама. Ова не е проблем, ја не му го украдов, океј е така без прашање да го земам, али ете не сум знаела да прашам за сообраќајна и такви работи. Иначе имам Б категорија возачка за кола и не сум возач почетник, има поминато две години од возачката (и повеќе). Тоа све беше океј, али јас одбив да потпишам бидејќи искрено на кварно беше ситуацијава, јас не бев на улица да возам без кацига, јас уште бев во паркот, на песокот и чепкав нешто на скутерот. Не беше фер да ме пишат за кацига кога не сум отишла на улица сеуште. Ги замолив да викнам некој да ме одвози до дома, али они не сакаа и рекоа дека една казна мора да пишат и ќе ја пишат за кацига. И не ја потпишав и рекоа дека ќе ми стигне нешто од суд, ама не заслушнав убаво, нешто спомнаа за 10 дена, али бев уплашена па не слушнав за што точно се однесуваше тоа. Јас не сум имала до сега никакви вакви проблеми, не ми пишале никаква казна од кога возам (има веќе неколку години од како имам возачка) а немам ни поени пишано, ниту сум била на суд. Значи ништо. И сега од ништо нешто испадна. 

Сакам да прашам каква ќе биде сега процедурата со судот и колку би биле тие судски трошоци и дали ќе може некако да се извлечам од казна, бидејќи не бев на улицата и тие мене дојдоа да ме прашуваат прашања општи, па после за кацигата се фатија.. ви благодарам однапред.

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6335
  • Бенве сие бенве
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #1 на: 23 Август 2019, 09:45:13 am »
Нема што да си кажеш, најпаметно е да си платиш

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #2 на: 23 Август 2019, 09:55:04 am »
A kakva ke bide procedurata na sud? Ne sum bila do sega na vakvi raboti. I kolku kostaat sudskite trosoci?

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #3 на: 23 Август 2019, 09:57:31 am »
Na drug forum mi rekoa deka ova nemalo da odi na sud nego kaj niv vo policiska stanica. A za kolku vreme se odi tamu? I isto mi rekoa da kazam deka ne sum bila na motorot i ne sum bila na ulicite (sto e tocno donekade)

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 914
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #4 на: 23 Август 2019, 09:57:39 am »
Јас мислам тоа што си возела по песок во паркот треба да те спаси. Сепак тоа не е зелена површина за казна, а и не е ни улица па да важат сообраќајни правила. Само со коли е дозволено возење и паркирање во зелена површина во паркот дека не се доволно широки песочните патеки да пројде кола па толерираат.

:D :D :D

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #5 на: 23 Август 2019, 09:58:08 am »

Сакам да прашам каква ќе биде сега процедурата со судот и колку би биле тие судски трошоци и дали ќе може некако да се извлечам од казна, бидејќи не бев на улицата и тие мене дојдоа да ме прашуваат прашања општи, па после за кацигата се фатија.. ви благодарам однапред.

Ај вака...
Добро е што не си потпишала записник.
Судски трошоци немаш, освен ако не мислиш да си ангажираш адвокат кој мора да го платиш.

Во секој случај кога ќе ти стигне поканата, оди на суд (за да не ти пресудат во отсуство) и држи се до твојата страна на приказната, а воедно барај присутво на полицаецот кој ти ја пишал казната.Друго нема.
Ако судот не пресуди во твоја корист, имаш право на жалба ( која ти препорачувам да ја поднесеш во секој случај), па да чекаш второстепена пресуда од Апелационен суд кој може да ја поништи првостепената пресуда, да ја врати на повторно разгледување или да ја потврди.

Ви најлош случај, ако се деси последново, тоа е...ќе си ја платиш казната колку што ти е пишана  и тоа е се.
Други трошоци (освен можеби некои ситни судски такси) мислам дека немаш.

Има и поупатени членови на форумов за овие работи.

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #6 на: 23 Август 2019, 10:00:20 am »
Ne go vozev nego stoev so zapalen skuter bidejki nesto od kaj motorot dole imase nekoj zvuk i stoev i gledav vo toa da proveram i oni dojdoa u megjuvreme.

Inaku Stratro i mene mi bese kazano ova od drugi, ama policajcite me teraa da potpisam i deka ke imalo golemi sudski trosoci ako ne potpisam.

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #7 на: 23 Август 2019, 10:01:43 am »
Ama jas ne potpisav, im rekov deka nemam pari da ja platam i tie mi rekoa "ke platis mnogu povekje na sud" i jas im rekov "nemam voopsto pari" i tie rekoa "epa tvoj problem". Bea drski tie dvete policajki, a maskoto bese ok.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #8 на: 23 Август 2019, 10:06:48 am »
Te заплашуваа, за тие да немаат потреба да одат на суд.

Само ме интересира мене, ако судот не пресуди во корист на граѓанинот, дали уште важат тие 8 дена за половина казна, или тогаш цела се плаќа?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #9 на: 23 Август 2019, 10:09:31 am »
Не важи, нормално.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10123
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #10 на: 23 Август 2019, 10:14:38 am »
Ne go vozev nego stoev so zapalen skuter bidejki nesto od kaj motorot dole imase nekoj zvuk i stoev i gledav vo toa da proveram i oni dojdoa u megjuvreme.

Inaku Stratro i mene mi bese kazano ova od drugi, ama policajcite me teraa da potpisam i deka ke imalo golemi sudski trosoci ako ne potpisam.
Требало да кажеш, ја незнам, ја нисам одавде, моторот си беше тука, запален. Шетајќи, го видов така и застанав да видам зошто работи во место така сам оставен. ;D

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #11 на: 23 Август 2019, 10:17:34 am »
E da bese vaka shala bez veze na internet i jas ke se nasmeev na tvoevo, ama ne si imal vakov problem i parite da ti bidat izbrojani za semestar za fakultet i za takvi osnovni raboti pa da ne mozes da platis ni 25 ni 50 evra i ne ti posakuvam takvo nesto. Se nadevam deka ke dades nekoj sovet, vaka so zezancii ne mozes da mi pomognes.

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 914
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #12 на: 23 Август 2019, 10:21:59 am »
Возиш мотор без кацига, без сообраќајна во ПАРК и прашуваш како да се спасиш од казна од полиција... Не било зелена површина затоа што си возела во песок на ПЕШАЧКА патека во ПАРК... Добро е што си прошла со казна за кацига, возење по зелена површина е многу многу поголема казна.

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #13 на: 23 Август 2019, 10:25:50 am »
Ama jas ne sum znaela za tie raboti. Sea toa vekje ne e problemot, jbg bidnalo. Sea e problemot sto jas nemam pari da ja platam ovaa kazna, a tek pa sudski trosoci. Ako mozete da mi dadete nekoj sovet sto da kazam na sud ili nesto.. Od kaj da znam jas, toa e malo skuterce, ne sum otisla so kola i inace toa se golemi povrsini so pesok, ne znam na koj park mislite vie.. A i sigurno nemozam na sred ulica da proveruvam sto e toa pozadi sto vadi takov zvuk od kaj auspuhot ili bendeksot ili sto i da e...

Отсутен TeodoraR

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 17
Одг: Прашање за казна од полиција
« Одговори #14 на: 23 Август 2019, 10:26:42 am »
Oni dojdoa tamu za drugi raboti, me prasuvaa sekakvi prasanja za dali sum videla nesto sto se desilo tamu, so koj sum tamu, dali sme piele i takvi raboti. Posle se fatija za kacigata.