Автор Тема: Фарбање на браник (рачно)  (Прочитано 2527 пати)

Отсутен ARMac

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
 • Њуб
  • AndroGaming
Фарбање на браник (рачно)
« на: Август 12, 2019, 19:23:28 pm »
Разгледувајќи ги темиве и барајќи по Гугл се информирав дека Игор - Автопластика од Драчево е човекот кој сите го препорачуваат. Бев (едвај го најдов) и дечкото според мене солидно си ја заврши работата.

Сега сакам да го офарбам тој дел од браникот. Не би ја носел колата по сервиси едно затоа што е стварно стара, друго затоа што е крпена одоздола па со тоа и нема толку да се гледа.

Прашањето ми е како да продолжам. Дали да купам боца црвен спреј и да шприцам или треба да се искитира, да се помине со шмиргла итн.

Еве сликиА еве после лепење како изгледа.
Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3867
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #1 на: Август 12, 2019, 20:16:36 pm »
Па добро го средил, колку ти наплати?

Отсутен ARMac

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
 • Њуб
  • AndroGaming
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #2 на: Август 12, 2019, 21:05:45 pm »
Па добро го средил, колку ти наплати?

1000 бараше ако му го однесев јас (само браникот), 1500 со негова демонтажа.
+200 денари од другата страна имаше една дупка.

1700 ден. комплет без замарање за 1 ден го заврши.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4119
 • хаУс мајстор
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #3 на: Август 12, 2019, 21:31:08 pm »
Купи во спрејче прајмер или филер, прсни го кај што е лепен 3 слоја ама предходно одмасти го, можеш со крпа и алкохол. Откако ќе се исуши ишмирглај со 600ка шмиргла со вода. Избриши пак и можеш со боја да го офарбаш. Бојата можеш во спрејче готова да си земеш, нијанси на црвено имаш доста по овие бои и лакови, оди со кола и види кое највеќе одговара.

Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен ARMac

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
 • Њуб
  • AndroGaming
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #4 на: Август 13, 2019, 11:45:59 am »
Купи во спрејче прајмер или филер, прсни го кај што е лепен 3 слоја ама предходно одмасти го, можеш со крпа и алкохол. Откако ќе се исуши ишмирглај со 600ка шмиргла со вода. Избриши пак и можеш со боја да го офарбаш. Бојата можеш во спрејче готова да си земеш, нијанси на црвено имаш доста по овие бои и лакови, оди со кола и види кое највеќе одговара.

Фала. Го направив ова како што кажа, изгледа ок ама изгледа ја утнав малце бојата. Ќе ставам слика да се подзасуши малце.

Друго прашање сакам предната маска да ја офарбам скроз црна. Проблем ми е хромираната пластика која пола е изљуштена, пола не сака да мрдне. Би ја однел во некој сервис па ако може совет за тоа каде да ја носам. Не сакам да го хромирам истото парче него црно да иде сосе остатокот.

Зборувам за пластиката пред хладњакот на Felicia/Fabia.

Слика.


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24734
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #5 на: Август 13, 2019, 12:20:46 pm »
Исто, шмиргличка па боја. Или евентуално ако најдеш PlastiDip (би требало да има некоја слична варијанта во Хубо). „Гума“ во спреј. Прскаш слој, оставаш да исуши, така неколку пати и ќе тера со години.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4119
 • хаУс мајстор
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #6 на: Август 13, 2019, 15:31:20 pm »
Како што ти кажа шефот, со тоа што ако прскаш боја хромот треба целосно да го отсраниш, зошто боја на него не фаќа, т.е фаќа ама за кратко време ќе почне да се лупи. За пластидип спрејче незнам да ти кажам врз хром како се понаша, ма да мислам @Bu$aV MeGaNe знакчињата ги имаше шприцнато на меганот и мислам дека долго држеа, нека потврди...
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24734
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #7 на: Август 13, 2019, 16:58:50 pm »
И кај мене VW знакот позади е со PlastiDip, директ на него. Еве го со години тера.

Отсутен ARMac

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
 • Њуб
  • AndroGaming
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #8 на: Август 13, 2019, 17:19:24 pm »
Времево ме спречи денес да фатам работа. Утре ќе појдам прво ќе семам покрупна шмиргла и ќе пробам да го соголам хромот, ако несака идам на PlastiDip гледам го има по огласи и некои продавници цената му е околу 1200 ден. за 400мл.

Како и да е ќе го средам. Ко за беља од топлово се одлепи ретровизорот на шофершајбна па морав сабајлево прво до новус да одам ама па не ми текна да прашам што пари бараат за ова. Го залепија ама тек утре ќе можам да го монтирам.

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3867
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #9 на: Август 13, 2019, 18:16:42 pm »
Времево ме спречи денес да фатам работа. Утре ќе појдам прво ќе семам покрупна шмиргла и ќе пробам да го соголам хромот, ако несака идам на PlastiDip гледам го има по огласи и некои продавници цената му е околу 1200 ден. за 400мл.

Како и да е ќе го средам. Ко за беља од топлово се одлепи ретровизорот на шофершајбна па морав сабајлево прво до новус да одам ама па не ми текна да прашам што пари бараат за ова. Го залепија ама тек утре ќе можам да го монтирам.

Имаш и поефтини верзии на пластидип, во аутолидер во чаир и во хубо исто.
 
Е не сум сигурен колку ќе држат. Др. Симо правеше нешто со нив.

Отсутен Igor

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9403
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #10 на: Август 13, 2019, 22:27:17 pm »
Никако пласти дип од аутољидер, имав земено едно за проба и се лупеше многу лесно. Е сега дали дека со поминат рок (после приметив) или и тоа исправното е такво, не знам.

Отсутен ARMac

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
 • Њуб
  • AndroGaming
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #11 на: Август 15, 2019, 12:28:00 pm »
Е веќе земав вчера Sprayplast - Dupli од Хубо.

Него еве сега во моментов фарбам, прва рака има меурчиња. Да оставам да засуши и ќе почне да ги снемува или утињам нешто. Убаво е исчистено со чист етанол. Гледам како што се засушува ги снемува меурчињата. Колку раце да поминам?

Ваков земав.Цената е 1100 ден. мислам ја фрлив фискалната. (две боци од по 400мл)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9652
 • Архитект
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #12 на: Август 15, 2019, 13:03:11 pm »
Знам дека треба да чистиш со Antisil
Е сега тоа етанолот дали му прави проблем, незнам.

Отсутен ARMac

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 13
 • Њуб
  • AndroGaming
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #13 на: Август 15, 2019, 13:52:11 pm »
До распрскувачот на боцата е. Не шприца рамномерно. Другата е ок ќе пробам пак. Комплет рамно неможам да добијам затоа што хромираната лајсна до пола е одљуштена и немав нерви да ја шмирглам, ама ми се чини дека ќе изгледа пристојно, не за изложба ама онака ок.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4119
 • хаУс мајстор
Одг: Фарбање на браник (рачно)
« Одговори #14 на: Август 15, 2019, 14:51:45 pm »
Убаво протресувај ги боците пред да прскаш, и на самото спрејче треба да го пишува тоа.
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.