Автор Тема: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван  (Прочитано 15791 пати)

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1497
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #15 на: 31 Јули 2019, 17:19:44 pm »
И прасе да дава ако ја даде 4500. Таман зима ќе фати до тогаш.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Отсутен зоки-златен

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6885
  • хаУс мајстор
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #16 на: 31 Јули 2019, 21:27:11 pm »
Познавајќи го @Drive-r од форумов, доста се замараше со колава да биде во најдобар ред секогаш, без разлика на тоа каков впечаток оставил на форумов (најмалку битно). Колата си ја пазеше и не се сомневам дека е така. За цената не коментирам, секој што продава си го цени своето, со тек на време ќе увиди дали ја преценува или е ок цената.

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #17 на: 31 Јули 2019, 21:44:52 pm »
Познавајќи го @Drive-r од форумов, доста се замараше со колава да биде во најдобар ред секогаш, без разлика на тоа каков впечаток оставил на форумов (најмалку битно). Колата си ја пазеше и не се сомневам дека е така. За цената не коментирам, секој што продава си го цени своето, со тек на време ќе увиди дали ја преценува или е ок цената.

Не го познавам, и се извинувам што му ја реметиме темава, али бидејќи е форум,мислам дека критика за цената е добра. Сепак, не може кола купена со 46,000 км пред 5 години за 6,000 евра ( ако земеме дека плинот е 500 евра), да се продаде за 7,000 после 5  години и дупло поголема километража.

Точно е дека секој си ја цени колата, али работава зимам од салон 13,000 евра кола, после 4 години возење ја продавам 15,000.

Ако ништо друго барем членовиве на форум да бидеме фер еден кон друг.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6333
  • Бенве сие бенве
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #18 на: 31 Јули 2019, 22:27:15 pm »
Може го тераат од дома да ја продаде па ќе се вади на тоа дека никој не сака да ја купи. 


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Rammlied

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 305
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #19 на: 31 Јули 2019, 22:34:38 pm »
Од 7.777€ ја намалил дечкото на 7.000€ и пак не ви чини.

Отсутен HardCorec

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 85
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #20 на: 31 Јули 2019, 23:09:42 pm »
Од 7.777€ ја намалил дечкото на 7.000€ и пак не ви чини.
Македонче, тоа е :P :D

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10123
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #21 на: 01 Август 2019, 00:16:57 am »
Колку труд, време и љубов е потрошено на колата. Секоја чест.
На жалост, сето тоа може да допринесе само за веднаш да биде продадена, но, во рамки на просечна цена (+300/500 евра максимум) за тоа возило, за тоа годиште, со таа опрема.

Од друга страна...мислата ќе си ја задржам за себе.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #22 на: 01 Август 2019, 00:47:50 am »
Првин ценава што ја предложувате (4,500 евра) ми се виде ниска, но кога отворив на огласи, сериозно толку оделе.

Не е мое да се мешам, ама бидејќи за колава си има тема на форумот каде е пишано дека е земена во 2014-та 6,500 заедно со плински уред,  во 2019-та не може да се продаде за 7,000 евра.

Види поубаво на огласите, има што идат до 7.000е со послаб мотор и помалку опрема!

Тебе не треба да те интересира јас колку сум ја земал, а има и зошто била таа цена договорена.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #23 на: 01 Август 2019, 01:01:36 am »
Познавајќи го @Drive-r од форумов, доста се замараше со колава да биде во најдобар ред секогаш, без разлика на тоа каков впечаток оставил на форумов (најмалку битно). Колата си ја пазеше и не се сомневам дека е така. За цената не коментирам, секој што продава си го цени своето, со тек на време ќе увиди дали ја преценува или е ок цената.

Не го познавам, и се извинувам што му ја реметиме темава, али бидејќи е форум,мислам дека критика за цената е добра. Сепак, не може кола купена со 46,000 км пред 5 години за 6,000 евра ( ако земеме дека плинот е 500 евра), да се продаде за 7,000 после 5  години и дупло поголема километража.

Точно е дека секој си ја цени колата, али работава зимам од салон 13,000 евра кола, после 4 години возење ја продавам 15,000.

Ако ништо друго барем членовиве на форум да бидеме фер еден кон друг.

Има и за 300е, кај мене плинскиот уред е 670е и 50е атест, тоа е 720е.
Не е штедено на пари.



Од 7.777€ ја намалил дечкото на 7.000€ и пак не ви чини.

Сумата беше ставена онака, стикно тогаш беше за замена за иста Сид караван, послаб мотор не, помалку опрема од сега не.




Има и за поефтино, увезете си и не го тупете.
Имате нашминкани, крпени ербези, вратена км уште 400к и таман е се.




« Последно менување: 01 Август 2019, 01:35:23 am Drive-r »

Отсутен AngelSK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1712
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #24 на: 01 Август 2019, 01:04:03 am »
Првин ценава што ја предложувате (4,500 евра) ми се виде ниска, но кога отворив на огласи, сериозно толку оделе.

Не е мое да се мешам, ама бидејќи за колава си има тема на форумот каде е пишано дека е земена во 2014-та 6,500 заедно со плински уред,  во 2019-та не може да се продаде за 7,000 евра.

Види поубаво на огласите, има што идат до 7.000е со послаб мотор и помалку опрема!

Тебе не треба да те интересира јас колку сум ја земал, а има и зошто била таа цена договорена.

Па да почнам вака, првин треба да се научиш да прифаќаш критика ако критиката е на место, а не да реагираш на критика со нападен одговор.

Зошто не треба да ме интересира колку си ја земал кога ти си пишал, не ја измислив јас информацијата, така?
Зошто била таа цена договорена?
Бидејќи прочитав кога си барал кола, со уред  си мерел дебелина на лим, и си се изнервирал кога си воочил дека колата е китирана и фарбана а сопственикот не ти кажал, така?
Бидејќи си сакал да биде претходниот сопственик фер кон тебе, зошто не пишеш во огласот дека  колата имала мала незгода и била поправена со малку кит и фарбање на крилото, па да бидеш и ти фер кон останатите кои се заинтересирани за возилото?

Форум сме, со самото тоа што ја огласуваш колата, треба да очекуваш дека ќе има коментари, секој има право да провери што си пишал во темата бидејќи е јавна, и соодветно да искоментира по сопствена желба.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #25 на: 01 Август 2019, 01:10:25 am »
Стариот мој си го продаде цитроенот ц4 1.4 бензин со слична километража редовно сервисиран за повеќе од упола од оваа цена, ваљда киава не е до толку подобра ебаго.


Во старт споредба правиш со 1.4 а е 1.6.
Нивото на опрема е сигурно повеќе од цитроенот.
Квалитетот во Германија испитано Киа е на прво место и Сидот е влезен во испитувањето.

Па кога ќе споредиш многу подобра е.

Нова е платена 19.600 по нарачка па ете прај си споредби.




Толку опрема и ауто ентузијазам, а само две зимски гуми. :)

П.с. Си заборавил да додадеш бришачи и ѕивани у опрема.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Уште еден сет бандажи имам за Сидот, но тие не се даваат.


Ајде уште некој за нешто да се фати да пише?
« Последно менување: 01 Август 2019, 01:25:26 am Drive-r »

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #26 на: 01 Август 2019, 01:19:27 am »
Првин ценава што ја предложувате (4,500 евра) ми се виде ниска, но кога отворив на огласи, сериозно толку оделе.

Не е мое да се мешам, ама бидејќи за колава си има тема на форумот каде е пишано дека е земена во 2014-та 6,500 заедно со плински уред,  во 2019-та не може да се продаде за 7,000 евра.

Види поубаво на огласите, има што идат до 7.000е со послаб мотор и помалку опрема!

Тебе не треба да те интересира јас колку сум ја земал, а има и зошто била таа цена договорена.

Па да почнам вака, првин треба да се научиш да прифаќаш критика ако критиката е на место, а не да реагираш на критика со нападен одговор.

Зошто не треба да ме интересира колку си ја земал кога ти си пишал, не ја измислив јас информацијата, така?
Зошто била таа цена договорена?
Бидејќи прочитав кога си барал кола, со уред  си мерел дебелина на лим, и си се изнервирал кога си воочил дека колата е китирана и фарбана а сопственикот не ти кажал, така?
Бидејќи си сакал да биде претходниот сопственик фер кон тебе, зошто не пишеш во огласот дека  колата имала мала незгода и била поправена со малку кит и фарбање на крилото, па да бидеш и ти фер кон останатите кои се заинтересирани за возилото?

Форум сме, со самото тоа што ја огласуваш колата, треба да очекуваш дека ќе има коментари, секој има право да провери што си пишал во темата бидејќи е јавна, и соодветно да искоментира по сопствена желба.

Колку треба да ја продавам колата ако ја имам добиено на подарок?


Возилото ми испадна ефтино бидејќи претходниот сопственик имаше порачано и уплатено џип, па ете испадна добар пазар.

Тогашната состојба да го земам возилото со таа км, тој мотор, тоа ниво на опрема во Германија се движеше 8-9000е. Плус царина, рег. и др.
Сега што правиме?

Има и слика за таа мала незгода види поубаво.
Врата собрана на паркинг, рецка на крило, ставено ново.

Отсутен Ducky

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 247
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #27 на: 01 Август 2019, 01:36:38 am »
Чекај сега, квалитетот испитан е или е само влезен во испитувањето?

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7477
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #28 на: 01 Август 2019, 01:39:38 am »
Чекај сега, квалитетот испитан е или е само влезен во испитувањето?

Па како ќе биде на прво место за квалитет ако не е испитано, се работи за AUTOBILD?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33897
  • Таков е животот... јебига
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 126ks плин 2008 или замена за караван
« Одговори #29 на: 01 Август 2019, 01:50:37 am »
Циркузи... квалитет.

Мислиш на перформанси? Издржливост? Трајност? Потрошувачка? Безбедност?

Сите овие термини влегуваат во поимот „квалитет“. Според тоа веднаш е јасно дека нема теоретски шанси да биде прво место во „квалитет“ па и ROCKETBUILD нека биде. Ниту е најдобра по перформанси, ниту по потрошувачка. За другиве работи дискутабилно.

Како и да е, ти може си ја сакаш колата и си посветил многу љубов... а сепак ја продаваш. Према тебе лично може да кошта и 250.000 евра колата, ама чим ја ставаш на пазар, сета таа љубов останува дома. Пазар е пазар. 11 години е стара колата, според километражата скоро ќе треба да се плукнат уште 500 евра на дискови, ламела, потисна, каде што е удрена колата ќе почне да покажува... just saying.

Ти си знаеш дали сакаш да ја продадеш, каде и колку брзо.