Автор Тема: Препорака за бензинец над 2008год  (Прочитано 20780 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Препорака за бензинец над 2008год
« на: 25 Јули 2019, 22:55:34 pm »
Во потрага сум по бензинец или бензин/плин над 2008ма година. Многу некако во око и на проба ми легнаа 1.4 т-jet моториве. Гледав Lancia Delta, не се одлучив за неа поради страв од евентуална потреба за каросериски делови и не работеше моторот по мој вкус.
Исто така Мито многу ми се допаѓа како дизајн али багажник јбг колку Југо има. Претпостаувам дека за каросериски делови важи истата приказна.
Исто во око ми западнаа и 2-3 Фиат Браво со моторот од 120кс, вака солиден вртежен момент има за 1.4. Незнам како е со удобност на подолги релации? Со постариве фиати имам искуство дека воопшто не се ергономски.
Ако имате нешто вакво видено може да пуштите, исто прифаќам и предлози на некое слично возило. Цена некаде докај околу 5000е.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #1 на: 25 Јули 2019, 23:08:38 pm »
@Fic_CC има баш Браво со т-јет, може да ти каже повеќе околу моторот, а има и други членови со Bravo воглавно дизели, кои може да ти кажат околу ергономијата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #2 на: 25 Јули 2019, 23:34:57 pm »
Se vozev pred nekoj den so na komsijata fiat croma karavan vozilo dosta dobro ide tivka vnatre.
Prostor mnogu baska karavance i duri koga sedis vnatre nekako visoko deluva. Razgledaj i takvo ako mozes da go svaris nadvoresniot izgled.

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11699
  • Архитект
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #3 на: 26 Јули 2019, 00:06:16 am »
Ова доста време се продава.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2953520

Цената само надолу оди.

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 167
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #4 на: 26 Јули 2019, 00:09:58 am »
Од мое лично искуство можам да ти препорачам да побараш Киа Сид.
Јас ја имам 9 години и имам поминато 90000 км , и освен потрошен материјал ништо друго немам сменето.  На плин ја возам веќе 50 илјади километри, без никакви проблеми. Комотна кола со доста простор и на задна клупа. За 9 години никаде нема покажано корозија. Моторот што го има мојата е 1.4 атмосферец со 109 кс ,и единствено што ми смета е што е малку тром на пониски вртежи.
Цената им е во рамки на твојот буџет.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #5 на: 26 Јули 2019, 00:25:57 am »
Мој совет само турбо, ако не е турбо минимум 2.0.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10124
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #6 на: 26 Јули 2019, 00:29:09 am »
Од мое лично искуство можам да ти препорачам да побараш Киа Сид.
Јас ја имам 9 години и имам поминато 90000 км , и освен потрошен материјал ништо друго немам сменето.  На плин ја возам веќе 50 илјади километри, без никакви проблеми. Комотна кола со доста простор и на задна клупа. За 9 години никаде нема покажано корозија. Моторот што го има мојата е 1.4 атмосферец со 109 кс ,и единствено што ми смета е што е малку тром на пониски вртежи.
Цената им е во рамки на твојот буџет.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
Се е убаво, уште да ги има во огласи во мк.
Никој не ги продава ;D

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #7 на: 26 Јули 2019, 07:19:37 am »
Од мое лично искуство можам да ти препорачам да побараш Киа Сид.
Јас ја имам 9 години и имам поминато 90000 км , и освен потрошен материјал ништо друго немам сменето.  На плин ја возам веќе 50 илјади километри, без никакви проблеми. Комотна кола со доста простор и на задна клупа. За 9 години никаде нема покажано корозија. Моторот што го има мојата е 1.4 атмосферец со 109 кс ,и единствено што ми смета е што е малку тром на пониски вртежи.
Цената им е во рамки на твојот буџет.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk


Да не биде ова дека сум против Киа, напротив. Секоја нова кола ако свртела за 9 години 90.000км ондак е сосема нормално да нема големи проблеми. Не зборувам тука за спортски автомобили од типот на бмв м5 и остали ама 9 години и 90.000км ти се 10.000км годишно а тоа е шала за денешниве автомобили.

Иначе колата нема покажано корозија зошто живееш во подрачје каде што 10 месеци е одлично времето, а само 2 месеци по некогаш има сол на патиштата а со добро миење во перална сето тоа се избегнува. Друго е возење 3-4 месеци во годината каде што се фрла сол и возење при такви услови 2.000км месечно. И така 10 години :)

Иначе @nikola_bb доколку сакаш бензинец над 2008 а буџетот ти е таков ондак не би барал турбо бензинец зошто веројатноста е дека за тие пари ќе купиш крш. Мислам дека може да се најде добар Honda Civic 1.8 за тие пари ама не е турбо.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #8 на: 26 Јули 2019, 07:21:08 am »
Ова доста време се продава.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2953520

Цената само надолу оди.
Да не го знаеш? Колку му беше цена на почеток? Сакам да одам да го гледам затоа те прашувам.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #9 на: 26 Јули 2019, 07:22:35 am »
Од мое лично искуство можам да ти препорачам да побараш Киа Сид.
Јас ја имам 9 години и имам поминато 90000 км , и освен потрошен материјал ништо друго немам сменето.  На плин ја возам веќе 50 илјади километри, без никакви проблеми. Комотна кола со доста простор и на задна клупа. За 9 години никаде нема покажано корозија. Моторот што го има мојата е 1.4 атмосферец со 109 кс ,и единствено што ми смета е што е малку тром на пониски вртежи.
Цената им е во рамки на твојот буџет.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk


Да не биде ова дека сум против Киа, напротив. Секоја нова кола ако свртела за 9 години 90.000км ондак е сосема нормално да нема големи проблеми. Не зборувам тука за спортски автомобили од типот на бмв м5 и остали ама 9 години и 90.000км ти се 10.000км годишно а тоа е шала за денешниве автомобили.

Иначе колата нема покажано корозија зошто живееш во подрачје каде што 10 месеци е одлично времето, а само 2 месеци по некогаш има сол на патиштата а со добро миење во перална сето тоа се избегнува. Друго е возење 3-4 месеци во годината каде што се фрла сол и возење при такви услови 2.000км месечно. И така 10 години :)

Иначе @nikola_bb доколку сакаш бензинец над 2008 а буџетот ти е таков ондак не би барал турбо бензинец зошто веројатноста е дека за тие пари ќе купиш крш. Мислам дека може да се најде добар Honda Civic 1.8 за тие пари ама не е турбо.
Незнам зошто мислиш крш, браво т-џет колку треба да кошта според тебе? Ете ги тие што се од мк со до 100 000км се 5000е.
Koj Цивик, дај линк.... Се утепав од барање, нема...Зборам за седан.

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6337
  • Бенве сие бенве
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #10 на: 26 Јули 2019, 07:33:21 am »
Бравото реално треба да се земе за 4500


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11699
  • Архитект
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #11 на: 26 Јули 2019, 08:31:16 am »
Ова доста време се продава.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2953520

Цената само надолу оди.
Да не го знаеш? Колку му беше цена на почеток? Сакам да одам да го гледам затоа те прашувам.
Не го знам. Од како го пратам паднат е едно 1000 е.

Јави му се.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2133
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #12 на: 26 Јули 2019, 09:15:07 am »
Ова доста време се продава.

http://reklama5.mk/AdDetails?ad=2953520

Цената само надолу оди.
Да не го знаеш? Колку му беше цена на почеток? Сакам да одам да го гледам затоа те прашувам.
@nikola_bb Цената по мене е скроз реална (под услов да не е лупана колата или да има некој „тешко воочлив“ дефект), релативно младо количе и фина километража, при пазарење можно е да оди некоја стотка надоле, само не знам дали планираш да ја ставаш на плин и дали во тој мотор иде стандардна плинска инсталација или онаа покомплицираната (што иде кај тси моторите)
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3232
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #13 на: 26 Јули 2019, 09:58:24 am »
Од мое лично искуство можам да ти препорачам да побараш Киа Сид.
Јас ја имам 9 години и имам поминато 90000 км , и освен потрошен материјал ништо друго немам сменето.  На плин ја возам веќе 50 илјади километри, без никакви проблеми. Комотна кола со доста простор и на задна клупа. За 9 години никаде нема покажано корозија. Моторот што го има мојата е 1.4 атмосферец со 109 кс ,и единствено што ми смета е што е малку тром на пониски вртежи.
Цената им е во рамки на твојот буџет.

Sent from my EML-L29 using Tapatalk


Да не биде ова дека сум против Киа, напротив. Секоја нова кола ако свртела за 9 години 90.000км ондак е сосема нормално да нема големи проблеми. Не зборувам тука за спортски автомобили од типот на бмв м5 и остали ама 9 години и 90.000км ти се 10.000км годишно а тоа е шала за денешниве автомобили.

Иначе колата нема покажано корозија зошто живееш во подрачје каде што 10 месеци е одлично времето, а само 2 месеци по некогаш има сол на патиштата а со добро миење во перална сето тоа се избегнува. Друго е возење 3-4 месеци во годината каде што се фрла сол и возење при такви услови 2.000км месечно. И така 10 години :)

Иначе @nikola_bb доколку сакаш бензинец над 2008 а буџетот ти е таков ондак не би барал турбо бензинец зошто веројатноста е дека за тие пари ќе купиш крш. Мислам дека може да се најде добар Honda Civic 1.8 за тие пари ама не е турбо.
За тие пари нема теоретски шанси да најде Цивик од 2008.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Препорака за бензинец над 2008год
« Одговори #14 на: 26 Јули 2019, 10:37:17 am »
Епа не мрси муда ондак предложи нешто освен фиат браво :)