Гласање

Мислење за Windforce catchpower летни гуми

добри
0 (0%)
лоши
0 (0%)

Вкупно гласови: 0

Автор Тема: Летни гуми  (Прочитано 5568 пати)

Отсутен Стариот

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Летни гуми
« на: 19 Јули 2019, 13:46:33 pm »
Мислење за Windforce catchpower летни гуми, 225/45/R17, кај што ги купував продавачот ми рече дека добро се покажани без разлика што се кинески.

Отсутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8535
  • Пичлеме
Одг: Летни гуми
« Одговори #1 на: 19 Јули 2019, 14:01:25 pm »
Сите кинески гуми се добро покажани, јас со повеќе продавачи на кинески гуми имам правено муабет, сите така велат.

Пошто си нов член, добредојде, да не се почувствуваш недобредојден, еве јас накратко ќе ти кажам неколку работи.

Кинеска гума си е кинеска гума, некои пластика ја викаат. Евтино и истовремено добро покажано не постои, што се вели „нема и јаре и паре“

Некој ќе речи дека за постара кола, побавна кола се сосема ок, ама кога ќе излизга на првата кривина, за последиците да не збораме, колку е исплатлива.

Има „наши“ гуми кои не се многу поскапи, а имаат колку-толку подобри перформанси, на пример Сава.

Има доста голем избор на гуми што се подобри од кинеските, а не се многу поскапи.

Има и тема за гуми, има еден куп муабети, искуства, линкови до тестови... кој не го мрзи, можи да си најди доста совети:

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,455.9420.html

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29156
    • CARclub.mk
Одг: Летни гуми
« Одговори #2 на: 19 Јули 2019, 14:02:25 pm »
Добредојде! Одлични совети ти даде колегата Ипкис.

Ако можеш, ѕирни Сава, Рикен (односно Тигар) или Nexen дали ти влегуваат во математиката.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Одг: Летни гуми
« Одговори #3 на: 19 Јули 2019, 14:11:29 pm »
Имам за продавање 4 комада Тојо 225 50 Р17, монтирани ноември 2018 и до сега на нив некои 6000 извозено. Ги платив колку што ги платив(знаете која цена оди ваква гума), колку би можел да ги продадам?

Отсутен Стариот

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Летни гуми
« Одговори #4 на: 19 Јули 2019, 14:23:55 pm »
Сите кинески гуми се добро покажани, јас со повеќе продавачи на кинески гуми имам правено муабет, сите така велат.

Пошто си нов член, добредојде, да не се почувствуваш недобредојден, еве јас накратко ќе ти кажам неколку работи.

Кинеска гума си е кинеска гума, некои пластика ја викаат. Евтино и истовремено добро покажано не постои, што се вели „нема и јаре и паре“

Некој ќе речи дека за постара кола, побавна кола се сосема ок, ама кога ќе излизга на првата кривина, за последиците да не збораме, колку е исплатлива.

Има „наши“ гуми кои не се многу поскапи, а имаат колку-толку подобри перформанси, на пример Сава.

Има доста голем избор на гуми што се подобри од кинеските, а не се многу поскапи.

Има и тема за гуми, има еден куп муабети, искуства, линкови до тестови... кој не го мрзи, можи да си најди доста совети:

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,455.9420.html
Добро ве најдов, фала многу за советот ама веќе купив гуми, сакав само да слушнам мислења од повеќе членови, искрено се надевам ќе се погоди барем 3 години да ја возам, знам дека за таа цена не добивам нешто добро сигурно :D
Инаку на старата кола имав купено нови сава интенса хп, гумата беше перфектна, во моментов не бев финанскиски способен за поскапа од Windforce :/

Присутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1499
Одг: Летни гуми
« Одговори #5 на: 19 Јули 2019, 15:01:24 pm »
Сите кинески гуми се добро покажани, јас со повеќе продавачи на кинески гуми имам правено муабет, сите така велат.

Пошто си нов член, добредојде, да не се почувствуваш недобредојден, еве јас накратко ќе ти кажам неколку работи.

Кинеска гума си е кинеска гума, некои пластика ја викаат. Евтино и истовремено добро покажано не постои, што се вели „нема и јаре и паре“

Некој ќе речи дека за постара кола, побавна кола се сосема ок, ама кога ќе излизга на првата кривина, за последиците да не збораме, колку е исплатлива.

Има „наши“ гуми кои не се многу поскапи, а имаат колку-толку подобри перформанси, на пример Сава.

Има доста голем избор на гуми што се подобри од кинеските, а не се многу поскапи.

Има и тема за гуми, има еден куп муабети, искуства, линкови до тестови... кој не го мрзи, можи да си најди доста совети:

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,455.9420.html
Добро ве најдов, фала многу за советот ама веќе купив гуми, сакав само да слушнам мислења од повеќе членови, искрено се надевам ќе се погоди барем 3 години да ја возам, знам дека за таа цена не добивам нешто добро сигурно :D
Инаку на старата кола имав купено нови сава интенса хп, гумата беше перфектна, во моментов не бев финанскиски способен за поскапа од Windforce :/
Со здравје да си ги возиш, биди повнимателен, не и ги тестирај можностите и ќе биде во ред.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1446
Одг: Летни гуми
« Одговори #6 на: 19 Јули 2019, 15:05:05 pm »
Имам и јас 4 225/50/17 Pirelli Cinturato P7 RunFlat за продавање, DOT 0115, сакам да ги ставам на оглас па не знам колку да им барам :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 33898
  • Таков е животот... јебига
Одг: Летни гуми
« Одговори #7 на: 19 Јули 2019, 20:03:38 pm »
Имам и јас 4 225/50/17 Pirelli Cinturato P7 RunFlat за продавање, DOT 0115, сакам да ги ставам на оглас па не знам колку да им барам :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



40-50% од цената на исти такви нови.

Присутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5425
Одг: Летни гуми
« Одговори #8 на: 20 Јули 2019, 11:31:50 am »
Cisto moe iskustvo so letnite stari Dunlop i segasnive novi Kumho
Na suvo i ednata i drugata se super. Kumhovo e dosta tivka i meka guma e sea Dunlopot najverojatno bidejki imase 10 god dosta bese ukrutena i tvrda. Edno sto zaprimetuvam e deka na skopskiov dozd pogotovo na podvrtnato na krivina i ednata i drugata zalizguvaa po malce na poostro vlaganje ama ne kje da e do gumive izgleda. 90% e sto se ulicive mrsni i prljavi istoto na istata krivina mi se desavalo i so skuterot i so puntoto i so vectrava. Krivinava e od ilindenska na semaforot kaj zooloska koga se vrti nakaj ruzveltova levo. Ete nekoj koga e mokro cisto neka vleze malce poostro na taa krivina i so kvalitetni gumi pa neka spodeli. Dali e do asvaltot dali e mrsnotija nekoja ili gumive se loshi ?

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6968
Одг: Летни гуми
« Одговори #9 на: 20 Јули 2019, 14:14:30 pm »
За 15.000 имаш Сава Интенса УХП2 на gumigumi.mk
Ако за таа цена за таа димензија ти е многу за гуми што се произведени во Германија, тогаш подобро не вози кола.