Автор Тема: Изработки и модификации  (Прочитано 1680 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45801
 • Махер
  • malikovski.com
Изработки и модификации
« на: Јули 17, 2019, 08:37:53 am »
Прекрасно.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2907
Одг: Изработки и модификации
« Одговори #1 на: Јули 17, 2019, 09:36:18 am »
Прекрасно.

Интересен проект. Ама многу аматеризам и импровизации има, кои што можат да бидат фатални.

Осовините (навојните вретена) на кои што му се поставени тркалата се лошо димензионирани. Ќе трпат огромно оптоварување во пресекот каде што има спојување со шасијата. При првиот удар во дупка веќе ќе има пластична деформација. Дополнително оптоварувањата од тежината на шасијата и погонот на електромоторот ќе јави огромна торзија во пресекот на таа осовина. Таму ќе се јави "лом" одма.

Плус кочниците се преслаби за да запрат толкава маса на возило и патници.


Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7487
 • Пичлеме
Одг: Изработки и модификации
« Одговори #2 на: Јули 17, 2019, 10:11:34 am »
Само што го изгледав. И јас го помислив истото. Интересна идеја, ама слабо учел механика баткава, битно вар на вар, завари онде, плукни овде... додека гледав цело време ми идеше слика од на Мамли колата :)

Отсутен bramovsk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3239
Одг: Изработки и модификации
« Одговори #3 на: Јули 17, 2019, 11:51:46 am »
Овој брка пари од фонд за иновации. Концептуално има смисла но во принцип има многу работи кои не се на место.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45801
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Изработки и модификации
« Одговори #4 на: Јули 17, 2019, 12:00:04 pm »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2907
Одг: Изработки и модификации
« Одговори #5 на: Септември 09, 2019, 09:52:57 am »
Практично ептен.

Фирмата е од Швајцарија, ама имаат џам решенија за да го стокмиш возилото за правење кеиф.

PING: @Deni
Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45801
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Изработки и модификации
« Одговори #6 на: Септември 20, 2019, 13:10:41 pm »
Многу корисно, секако ако си е алуминиумско нефарбано.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45801
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Изработки и модификации
« Одговори #7 на: Јануари 09, 2020, 12:33:04 pm »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен t0m1cA

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1050
Одг: Изработки и модификации
« Одговори #8 на: Јануари 10, 2020, 09:37:55 am »

Комплет видеа имате од почеток како е изработен.


Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45801
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Изработки и модификации
« Одговори #9 на: Јануари 14, 2020, 14:56:09 pm »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.