Автор Тема: Винил култура  (Прочитано 9210 пати)

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 808
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Винил култура
« Одговори #135 на: Септември 11, 2019, 12:55:59 pm »
Ако целта на слушањето музика е слушање музика, тогаш нема друго чаре освен (1) да се оптимизира музичкиот систем околу достапните медиуми (кои и да се) или (2) да се помири човек со фактот дека нема да има оптимална продукција и да фура YouTube.

Најкомпактен пристап кон музички систем е дигитален репродуктор и активни звучници. Нема покомпактно, и по space-efficient (освен ако не одиме во BoomBox територија). Имате дигитални фајлови? Решено. Имате CD-a? Рипувајте lossless - решено. Имате плочи? Рипувајте - решено. Единствен проблем? Речиси никој нема неограничено време да го троши на реорганизација на музички формати, па затоа одиме на репродукција на она што е можно и/или достапно.

Решението на @igor_xxxx  е многу издржано. Дигитален фронтенд со Roon + Tidal (или Qobuz) и алтернативен аналоген фронтенд и чао. Roon чини пари, но дава многу ефективна замена на тактилниот пристап со преглед на еден куп информации (тоа им била и идејата). Tidal / Qobuz чинат пари, но прават достапни изданија кои се невозможни за набавка и се со потврден продукциски квалитет.

There is no free lunch. :(

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19091
Одг: Винил култура
« Одговори #136 на: Септември 11, 2019, 13:40:17 pm »
Него има ли каде да се купат нови опаковки за ЦД?
Зборам за класичните, првите што излегоа, не оние тенките.

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 808
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Винил култура
« Одговори #137 на: Септември 11, 2019, 14:17:53 pm »
Него има ли каде да се купат нови опаковки за ЦД?
Зборам за класичните, првите што излегоа, не оние тенките.

Мислам дека локално тешко. ЕМИ откако ги снема... :)

Ова е интересна опција (и цена) - но не знам за транспорт:

https://protected.de/en/cd-cases-3000

Отсутен InSides

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 808
 • ...кад звизде шурикени.
Одг: Винил култура
« Одговори #138 на: Септември 11, 2019, 14:28:43 pm »
Roon чини пари, но дава многу ефективна замена на тактилниот пристап со преглед на еден куп информации (тоа им била и идејата).

Глупо е многу да се цитирам себе си, но добро - сметајте го ова како дополнување на претходниот пост.

Неколку screenshot-и од Roon кои го илустрираат она што сакав погоре да го потенцирам:
Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19091
Одг: Винил култура
« Одговори #139 на: Септември 11, 2019, 20:13:47 pm »
Ама за ова мора компјутер/лап топ да ти е поврзан со озвучувањето во дневна соба или како?
Отсутен igor_xxxx

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 430
Одг: Винил култура
« Одговори #140 на: Септември 11, 2019, 20:44:31 pm »
Ама за ова мора компјутер/лап топ да ти е поврзан со озвучувањето во дневна соба или како?

@InSides ќе ти одговори поубаво, но генерално има две опции (наједноставни со опрема што ја имаме дома):

1. Мора да има компјутер на кој што ќе работи Roon серверот;
2. Тој сервер може да биде директно поврзан со аудио опремата, или:
3. ...да си стои серверот забутан во некоја соба, а да се користи некоја трета машина како end-point поврзан со аудио опремата на која што ќе се стрима преку серверот.Пример за таква машина би било некоја евтина Pi-та или слична минијатурна Windows машина со потребниот Roon Bridge софтвер.

Прилично елегантно решение што одлично функционира и изгледа.

Отсутен bear

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 92
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: Винил култура
« Одговори #141 на: Септември 12, 2019, 16:05:08 pm »
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19091
Одг: Винил култура
« Одговори #142 на: Септември 12, 2019, 17:49:52 pm »
Благодарам @bear, обавезно ќе прашам за Питер Габриел,Џони Мичел (албум на кој свири Џако Пасториус на бас)  и Флојд плочите.

Еве што стигна денес...

Патитучи е германски принт и прилично скромен layout со стандардни информации за албумот, порачан од Discogs.

Трите од Елтон Џон се австралиски принт, купени од колекционер али внатре се брате разгледници , со постери, стикери, мали книги со текстови.Све.
Сопственикот (поточно сопственичката) дури ги искуцала на машина текстовите од албумите за да не го оштетува оригиналниот омот внатре додека ги слуша.
 


Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19091
Одг: Винил култура
« Одговори #143 на: Септември 26, 2019, 10:11:13 am »
Вчера стигна.На Discogs омотот беше означен како VG (Very good), плочата како NM ( Near Mint).
На омотот не би му дал VG, али за среќа плочата делува како да не е пуштена.

Присутен loopz

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 945
 • Жгл' б гл'б
Одг: Винил култура
« Одговори #144 на: Септември 29, 2019, 21:59:58 pm »
Него има ли каде да се купат нови опаковки за ЦД?
Зборам за класичните, првите што излегоа, не оние тенките.

Провери онаа книжарата во Рамстор долу, не знам дали беше Office Plus или друго име...
Волкот и седумте источнофризиски грбави говеда

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19091
Одг: Винил култура
« Одговори #145 на: Октомври 14, 2019, 22:15:12 pm »
Баланс у кучи...


Присутен loopz

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 945
 • Жгл' б гл'б
Одг: Винил култура
« Одговори #146 на: Октомври 14, 2019, 23:01:41 pm »
Има тука и добри песни, Rock&Roll is Dead, Always on the Run итн. :)
Волкот и седумте источнофризиски грбави говеда

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19091
Одг: Винил култура
« Одговори #147 на: Октомври 16, 2019, 09:29:31 am »
Жена ми ако те чуе...

Присутен loopz

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 945
 • Жгл' б гл'б
Одг: Винил култура
« Одговори #148 на: Октомври 16, 2019, 16:51:39 pm »
Зошто бе? Не сакам ќотек да јадам :))

Супер ми е Лени, само имам љубав/мржња однос со растаманот - има одлична музика, па ондак има исто така и одвратни песни.
Jack of all trades :)))
Волкот и седумте источнофризиски грбави говеда

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19091
Одг: Винил култура
« Одговори #149 на: Октомври 30, 2019, 08:40:05 am »
Прејак концептуален албум.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLE0B818C86D434766

Електронски рок во стил на NIN...страшно добро продуциран.
Викам ај да си го порачам на плоча.
Најниската цена е најгоре.