Автор Тема: Винил култура  (Прочитано 54485 пати)

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Винил култура
« Одговори #150 на: 30 Октомври 2019, 21:26:03 pm »
Малку да се подружиме:



За почеток, "новиот" албум на John Coltrane. :)

Присутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8084
  • Малерозен дрводарец
Одг: Винил култура
« Одговори #151 на: 30 Октомври 2019, 22:01:55 pm »
Сине, какви сто пеес долара... Знам едни двајца за петнаес може ќе ти го дадат :))

Сериозно, ќе ги прашам на прво сретнување.
Потлачени!

Џаба радите, нече вас платити!

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #152 на: 12 Ноември 2019, 14:32:14 pm »

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: Винил култура
« Одговори #153 на: 17 Ноември 2019, 14:12:13 pm »
Моментот кога “случајно” ќе завршиш во Паблик...

Начекани неколку одлични албуми од Tone Poet серијата на Blue Note што не ми даваше срце да ги пропуштам.Секако и шансата да се земат Wish you were here и Abraxas не можеше да се пропушти 8)

http://www.bluenote.com/blue-note-presents-the-tone-poet-audiophile-vinyl-reissue-series/



Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #154 на: 22 Ноември 2019, 12:22:06 pm »
The Boston Public Library (BPL) sound collection includes hundreds of thousands of audio recordings in a variety of historical formats, including wax cylinders, 78 rpms, and LPs. The recordings span many genres, including classical, pop, rock, jazz, and opera – from 78s produced in the early 1900s to LPs from the 1980s. These recordings have never been circulated and were in storage for several decades, uncataloged and inaccessible to the public. By collaborating with the Internet Archive, Boston Public Libraries audio collection can be heard by new audiences of scholars, researchers and music lovers worldwide.

https://archive.org/details/vinyl_bostonpubliclibrary


Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: Винил култура
« Одговори #155 на: 23 Ноември 2019, 22:50:16 pm »
Да ја споделиме и тука последната креација на @InSides :)

Забавата е започната  :)




Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #156 на: 25 Ноември 2019, 22:56:36 pm »
Sliknete poveke, ne se sramete.
:)

Отсутен igor_xxxx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 440
Одг: Винил култура
« Одговори #157 на: 26 Ноември 2019, 08:44:46 am »
Sliknete poveke, ne se sramete.
:)

Чим има интерес, нема проблем, ќе паузирам малце со слушањето :)

Повелете уште неколку слики:












Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #158 на: 26 Ноември 2019, 08:46:30 am »
Ваква креација заслужува јутуб видео.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54744
  • Махер
Одг: Винил култура
« Одговори #159 на: 26 Ноември 2019, 08:49:52 am »
Да ги стокми каблите, па потоа.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #160 на: 29 Ноември 2019, 10:14:48 am »
Издадена сега во 2019 та на 180 гр. дупла плоча.

Порачана..











А додека стигне... 8)


Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Винил култура
« Одговори #161 на: 17 Декември 2019, 09:21:20 am »
Дискографија на Молоко, check.


Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Винил култура
« Одговори #162 на: 18 Декември 2019, 14:47:51 pm »
Вреди ли пластикава со 2 сунѓера за 85 долари?
Можат да ми ја донесат за месец дена.

Секако имало и средство кое иде во пакет  со ова и кое се става малку во водата за да ја држи прљавштината на дното.


https://spinclean.com/?fbclid=IwAR2rBVRdcEN2ABoYXvM3qwMG_9oDN0oeu9uIrx49x962DbSX3hDPG3_nGK0



Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Винил култура
« Одговори #163 на: 19 Декември 2019, 14:50:47 pm »
Вреди ли пластикава со 2 сунѓера за 85 долари?
Можат да ми ја донесат за месец дена.

Spin Clean се дистрибуира од Pro-Ject, што значи се дистрибуира преку дилерите на Pro-Ject. Во превод - може да се набави во Аудио Центар. Цената не знам која е, но познавајќи ги нивните ценовни политики, во најлош случај ќе биде еквивалентна на MSRP низ Европа.

Дали вреди да се купи? Па наспроти ништо, да. Како крајно решение, за поголеми колекции, не баш.

Зошто (од некој што го имал и користел):

1. Целиот процес е рачен, и колку е успешен зависи од концентрацијата и кондицијата на корисникот;
2. Потрошниот материјал (сунѓери, филцови, дејонизирна вода, концентрат за чистење) е иста цена како и за сите поскапи машини;
3. За разлика од поскапите машини (делумно автоматизирани) бара многу поголем простор за работа, повеќе аксесоари (крпи);
4. Водата треба да се менува после СЕКОЈА плоча ако се цели кон чисти плочи.

Во основа, маааалку почисто е од чистење на плочи во лавабо.

~100Е е ова, ~400Е е вистинска, хард кор машина со вакуум и автоматска ротација. (*)

Но нивото на инвестиција зависи од инвестицијата во плочи, и не препорачувам купување на машина за било која колекција помала од ~500 плочи.

(*) Доколку има интерес, викендов може да постирам како јас чистам плочи со машината која ја референцирам. Не е само машината, туку и многу повеќе чекори.

Отсутен InSides

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 857
  • ...кад звизде шурикени.
Одг: Винил култура
« Одговори #164 на: 22 Декември 2019, 19:19:43 pm »
Следи делумен опис на процесот за чистење на плочи кој јас го практикувам.

Средства за чистење. Вклучува шишенце со раствор (средство со ензими), шишенце со дејонизирана вода, четка со природни влакна (за понежни винили), четка со вештачки влакна (за навистина валкани винили).



Машина за чистење. Релативно едноставен склоп, мотор со директен погон и двонасочна ротација, вакуум црево со две нивоа на моќ на вшмукување, Pro-Ject VC-S MK2.



Чекор #1 - Инспекција. Плочата е поставена на машината, прицврстена со стегата, и испитана за поголеми оштетувања / валканици.



Чекор #2 - Нанесување на ензимско средство. Средството се разредува во концентрација 1:10 или 1:20 зависно од чистината на плочата. Користам Pro-Ject Wash-It. Разредувањето се прави со дејонизирана вода. Се нанесува со една од четките додека ротира плочата, и се користат кружни потези со цел агитација на средството во браздите. Стои околу 1.5 минута во оваа форма.



Чекор #3 - Вшмукување на ензимското средство. Со помош на вакуум цревото, се вшмукува средството кое останува на плочата во тек на 1-3 полни ротации. Ако има потреба, додавам 2 контра ротации со цел собирање на целото средство.



Чекор #4 - Испирање. Со помош на дејонизирана вода, нанесувам грубо 5мл на површината на плочата со цел испирање на средството и намалување на статичкиот електрицитет. Со помош на вакуум цревото, се вшмукува водата која останува на плочата во тек на 1 ротација. Не практикувам многу ротации затоа што допирот на вакуум цревото преку филцот кој е нанесен на него, предизвикува статички набој кај некои формулации на винил.



Чекор #5 - Отстранување на статички набој. Ова е изборен чекор, и го практикувам само доколку плочата има изразит статички набој. Со помош на анти-статички уред (Milty ZeroStat 3) го отстранувам статичкиот набој.



По завршувањето на овие чекор, плочата оди во нов внатрешен омот и назад во надворешниот омот.

Се надевам не сморив. Ако нешто е нејасно, кажувајте.