Автор Тема: Дали може овој акумулатор да се полни со овој полнач  (Прочитано 5470 пати)

Отсутен Kikulec

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 64
Здраво,

Да прашам ако некој знае, дали може овој акумулатор да се полни со овој полнач? Акумулаторов ќе да е затворен тип изгледа, т.е. нема ваљда капачиња под тоа плочките што би требало да се одвртат дур се полни? Или и ова со одвртени капачиња дур се полни е мит, т.е. не мора да бидат одвртени дур се полни? Имам слушано разни муабети, па затоа прашувам :)

Инаку истиов овој полнач е користен многу пати на акумулатор со капачиња, и капачињата секогаш биле одвртени додека се полнел.

Секакво мислење е добредојдено :)



« Последно менување: 25 Мај 2019, 18:53:47 pm Kikulec »

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
Gore kai sto e toa zelenata nalepnica Giga watt nema li pod plastikata kapacinja ? Ako nema nisto ukluci go 2-3 saata i ne rizikuvaj povekje. Obicno treba 12 saati ama ako ima kapacinja ovoj ako nema da ne naprais nekoja belja. Ali neka kaze i drug posle mene kje me pcues vaka neka ima i vtoro mislenje sepak e slobodna drzava :)

Отсутен Kikulec

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 64
Gore kai sto e toa zelenata nalepnica Giga watt nema li pod plastikata kapacinja ? Ako nema nisto ukluci go 2-3 saata i ne rizikuvaj povekje. Obicno treba 12 saati ama ako ima kapacinja ovoj ako nema da ne naprais nekoja belja. Ali neka kaze i drug posle mene kje me pcues vaka neka ima i vtoro mislenje sepak e slobodna drzava :)
Јок, нема ништо под зелената налепница горе. Инаку, според ова што викаш, отворени капачиња дур се полни, сепак не е мит, туку така треба :)

Отсутен Blue

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 11
Jas gi polnam akomulatorite bez da gi otvoram kapacinjata a i vakov akomulator sto ne se otvara po okolu 6h. Dosega ne sum imal problem nikakov. Eve posledno koga go polnev duri i go podzaboraviv okolu 8h nisto ne se sluci se si e vo red. E sega toa e moe mislenje deka nema nikakov problem, nemozam da ti potvrdam so celosna sigurnost deka toa e pravilno ili sigurno, no eve na mene nisto ne mi se slucilo. Inace vidi nekoi akomulatori imaat strafcinja od strana sto ja drzat plasticnata kapacka za kiselinata.

Отсутен AllMightyMe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6968
Сеа скоро и јас го дополнував, 4-5 саати. Зависи колку ампери полни полначот, тоа треба да се има предвид при времетраење.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5678
Зависи колку ампери полни полначот,така да времетраењето на полнење е различен кај секој полнач,јас пример од затвирен тип од 70Ач го полнам 24 часа,овака со капачиња мора да се одвртат,кај мене стопи еден отвор 😊

Sent from my Redmi Note 5A Prime using Tapatalk

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Полначот е 5А, акумулаторот е 52Аh. Do your math. 10  часа би требало да бидат доволни. Најубаво е сериски да врзеш амперметар, и кога струјата ќе падне под 0.2А, тогаш е полн.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4740
Реална ампеража на полначов е 3А

Отсутен Kikulec

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 64
Го полнев 15-тина саати, и сега за сега е ок, па ќе видиме како ќе се однесува во наредниве неколку дена, фала ви на сите за советите ;)

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Да не отварам нова тема ќе поставам слики овде.
Не сум полнел ниту сум имал потреба  да полнам до сеа па да прашам. Сакам да го наполнам стариот  акомулатор за колата да го имам за резерва оти некако  и овај ексајдот ми  е сумлив не држи многу  време струја. Акомулаторот го мерев сеа има  10.67в, дали има  некој марифет да се вадат капачиња или само  да го оставам  така и да го припазувам со унимер?
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5678
Ако има капачиња обавезно ги отвори.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4991
Глеам има,  ќњ ги отворам,  и шо да припазам кога се отворени,. Сеа разбуричкав и вика
Delimično prazan akumulator koji ima napon mirovanja između 12,00V - 12,50V puni se sa strujom do 1/10 nazivnog kapaciteta.

npr. akumulator od 55Ah se puni sa strujom od 5,5A.

Totalno ispražnjen akumulator koji ima napon mirovanja između 10,50V - 12,00V puni se sa strujom do 1/20 nazivnog kapaciteta.

npr. akumulator od 55Ah puni se sa strujom od 2,7A.

 Е сеа не разбирам  шо е аутоматик со  полначов,  оти како  шо читам  пиши дека треба да го полнам со околу 2.5/2.7 ампери,  а на полначов пиши 8 е сеа шо е аутоматик во него,  препознава со колку ампери да полни  или кога да застани?

Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6076
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Пошто немаш подесување на полначов, пушти го и не му се замарај, тој ќе му пушта струја колку што треба.
А и нема што да отвораш на акумулаторот, остави го така.

Шансите се дека никогаш нема да го употребиш, а и ко ќе ти притреба најверојатно ќе нема капацитет за да ти го запали моторот.  ::)

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 573
Одг: Дали може овој акумулатор да се полни со овој полнач
« Одговори #13 на: 22 Декември 2021, 19:55:26 pm »
Здраво.
Дали може да го полнам акомулаторот на сликата со полначов на сликава.


Полнач - https://agnesa.mk/products/1d95fd4c-0cb7-4ca6-9bfe-991f1aab4b46

« Последно менување: 22 Декември 2021, 20:00:41 pm draganamon »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Дали може овој акумулатор да се полни со овој полнач
« Одговори #14 на: 22 Декември 2021, 19:59:26 pm »
Ја имам слично „лањо“ од полнач, си брка работа за било кој акУмулатор. Дури и 120Аh сум дополнувал, само секако подолго трае. Рачунај, 5А на час може да дае, значи скрос празен 60-ка ќе му треба 12 саати отприлика..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.