Автор Тема: Roof spoiler alfa 147  (Прочитано 5350 пати)

Отсутен vladimir_

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 212
Roof spoiler alfa 147
« на: Мај 21, 2019, 10:00:38 am »
Здраво колеги,
Дали некој знај како е монтиран фабрички споилер на 147, дали е залепен, зашрафен? Има еден дечко продава реплика(ваљда изработен според калап),сакам да го купам ама се мислам за монтажата како ќе биди.Цената е 70 евра со вклучено фарбање од негова страна.

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10635
 • Архитект
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #1 на: Мај 21, 2019, 11:18:20 am »
Пинг @Sase_91  - Велес.

Отсутен Sase_91

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2840
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #2 на: Мај 23, 2019, 08:12:35 am »
Здраво @vladimir_ Јас Алфата ја купив со спојлер па незнам точно како се става чекор по чекор и точна постапка, но еве ти слики од тоа како е монтиран кај мене. Лепен е со некој црн силикон.


If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 430
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #3 на: Мај 23, 2019, 15:46:02 pm »
Crn silikon, valjda za sofersajbni sho e. Znaci ubo e pricvrsten ne mrda so silikonot, da ne go baram po pat negde :)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40122
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #4 на: Мај 23, 2019, 20:22:21 pm »
На стилото мое, спојлерот беше со штрафови на задното стакло комбинирано со густа сунгераста двострана трака. Но, пошто ова е реплика, само полиуретан (такозвани силикон) за шофершајбни, и пичи..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5446
 • хаУс мајстор
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #5 на: Мај 24, 2019, 06:34:39 am »
Црниот за шофершајбна ќе ти брка работа, но мој совет е да ставиш како овој на сликата доле, едно што ми е веќе пробана работа (лепен исто спојлер на гепек, кедери на врати, регистарски таблички и остало) друга работа мислам дека е поевтин од тој за шофершајбни.
Чудо од лепило е и не е абразивно за боја/лак.
Инаку е во сива боја, ако нешто ти значи.
И кога ќе ставаш, нанесувај еден сантим подалеку од ивиците да не ти искача лепакот како кај Саше.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 430
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #6 на: Мај 24, 2019, 21:49:05 pm »
Сива боја е подобро кон таква нијанса е колата,ама мене ми треба шо појак силикон.
P. S кај можам да го најдам овој и колку се разлика во цена со тој шо е за шофершајбни ?

Отсутен AUUU

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5196
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #7 на: Мај 25, 2019, 00:01:45 am »
Сива боја е подобро кон таква нијанса е колата,ама мене ми треба шо појак силикон.
P. S кај можам да го најдам овој и колку се разлика во цена со тој шо е за шофершајбни ?

Јас купив таков за шофершајбни за да ги залепам штоповите. Некој италијански беше 350 ден, а Вурт 450 ден. Црни и двата беа. Во Хубо.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5446
 • хаУс мајстор
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #8 на: Мај 25, 2019, 00:37:22 am »
Сива боја е подобро кон таква нијанса е колата,ама мене ми треба шо појак силикон.
P. S кај можам да го најдам овој и колку се разлика во цена со тој шо е за шофершајбни ?
Во Хубо треба да го има, може и по продавнициве за санитарија, водовод...
Ова е јак лепак со гаранција. Одлуката си е твоја, како сакаш :)
Пoтпис,дaтa,пијaм,вoдa.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 430
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #9 на: Мај 25, 2019, 00:57:12 am »
Хубо немаме во  БТ, ама  ќе пробам да го најдам во други продавници  ;D

Отсутен vladimir_

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 212
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #10 на: Мај 29, 2019, 08:21:22 am »
Стигна споилерот одма да напоменам дека е различен од оригиналниот,не ми е залепен наместен е колку за проба ама јас сум 50-50..... Слики во прилог од мојот  и како изгледа оригиналниот

Sent from my PRA-LX1 using Tapatalk


Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10635
 • Архитект
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #11 на: Мај 29, 2019, 08:50:06 am »
Бандавчиња, спољерче....... уште ремап ти фали за да го добиеш премиум акаунтот на форумов.
:D

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 430
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #12 на: Мај 29, 2019, 09:19:36 am »
Бандавчиња, спољерче....... уште ремап ти фали за да го добиеш премиум акаунтот на форумов.
:D
Абе не се заебавај кажете дали да го местам или вканта да го фрлам  ;D

Отсутен The Seventh Son

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 117
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #13 на: Мај 29, 2019, 10:55:27 am »
вканта нечини

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40122
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Roof spoiler alfa 147
« Одговори #14 на: Мај 29, 2019, 11:06:13 am »
Шиткај! (И барај оригинално)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.