Автор Тема: Спирали за е39 боја и нејзино читање ?  (Прочитано 2049 пати)

Присутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
На бмвто фабрички имам М спорт подвозје.. Поради што е подигната предницата јас му ставив само напред апекс спирали (нели инжињерите од бмв врска немаат) и се спушти прилично ниско и дојде скоро исто како задницата... Меѓутоа пред некое време сменив некој гумици позади (пошто не ми беше баш стабилно) и назад се поткрена можи за некој 3/4 цм и ми паѓа во око на секое, сепак не е југо или тигра ова..

Пред некое време земав спирали задни (типот викаше дека пониски се од стандардот, затоа ги извадил пошто му фаќало) али секако ги земав 1500 денари па што биди нека биди..

Е сега задните што ги земав се означени со две бели точки (кругови)... А фабричките (барем предните) се со една кафеава точка..
Сакам да прашам кај можам да проверам што означуваат точките ? На думање сум дали да го спуштам и назад или да ги вратам фабричките и напред.. Инаку вожњата воопшто не е променета со апекс спиралите..
« Последно менување: 19 Март 2019, 19:42:37 pm Бузуки »

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Спирали за е39 боја и нејзино читање ?
« Одговори #1 на: 19 Март 2019, 22:01:58 pm »
Секој производител си има индивидуални ознаки, главно се разликуваат според тврдоста, преку број на кругови, дијаметар на жицата и сл.

Еве ти чисто за пример за Honda S2000 спецификации на спиралите според ознаките со боја. Страна 5. За Bmw треба да се побара.
http://clubhondaspirit.com/ftpforo/storm/2012_10_18%20Suspensiones/Characterization_of_Honda_S2000_OE_Springs_rev1.pdf

Присутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Спирали за е39 боја и нејзино читање ?
« Одговори #2 на: 20 Март 2019, 01:30:31 am »
Тоа и прашувам кај би можел да најдам за Bmw.. Да не фрлам џабе пари ако се помеки и повисоки овие што сакам да ги ставам..

Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4943
  • The Spartan General
Одг: Спирали за е39 боја и нејзино читање ?
« Одговори #3 на: 20 Март 2019, 08:22:58 am »
А зошто не ги вратиш оригиналните спирали напред и назад и притоа да смениш сите гумици/буфери напред и назад па се да си дојде на своето место?
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43372
  • Il Moderatore
Одг: Спирали за е39 боја и нејзино читање ?
« Одговори #4 на: 20 Март 2019, 12:06:18 pm »
Или Апекс и позади. :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6299
Одг: Спирали за е39 боја и нејзино читање ?
« Одговори #5 на: 20 Март 2019, 16:28:04 pm »
Луки, далеку поубаво е спуштено а више кога ги имам спиралите зошто да не.. Сите гумици што се за променување се променети, буферите се во одлична состојба...

Него незнам половни кај би можел да најдам беш за е39... Има некаде низ Македонијава нови да се купат ?