Автор Тема: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury  (Прочитано 1930 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25372
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46918
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #1 на: Март 14, 2019, 16:53:19 pm »
Smooth.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25372
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #2 на: Март 14, 2019, 17:03:26 pm »
Ги има сите квалитети кои веќе ги очекувам од Lexus, плус повеќе. Прво и основно, изгледа многу добро, особено од напред. Можеме да дискутираме колку добро ќе старее овој дизајн, но сепак мене ми изгледа одлично.

Кабината е.. Да ти е мерак да седиш. Од супер-комфорни седишта, до одлични материјали (скоро секаде), до врвна завршна обработка. Секоја чест на Lexus, up there со Audi се кога станува збор за кабини и завршна обработка на кабини (барем кај „цивилни“ брендови). На задната клупа има мноооогу простор, за глава може да биде малце тесничко, ама не е проблем. Голем багажник.

Она што е врвно кај колава е мазнотијата со која се движи. Едноставно, како што вика Дени - smooth. Браво. Бра-во.

Ме радува дека кај нас веќе се продадени неколку примероци. Се опаметуваат луѓе.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46918
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #3 на: Март 14, 2019, 17:10:50 pm »
Незнам како оди со конкурентите цената, ама мислам дека е меѓу најефтините во класата ако се земе компаративна споредба на најблиски модели и опрема.

А навистина е благодет од кола.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 25372
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #4 на: Март 14, 2019, 17:20:20 pm »
Лексусот го спашава дека е хибрид, па е ослободен од акциза. Иначе да, сигурен сум дека е значително поевтин од директните конкуренти (е-класа, А6 и БМВ 5).

Отсутен Ipkisija Meskosa

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7770
 • Пичлеме
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #5 на: Март 14, 2019, 17:29:13 pm »
Лексус ми е ептен супер возило и поразлично од останатите и секогаш зјапам кога ќе видам некое лимузиче Лексус што не е случај со другите многубројни и досадни лимузинчиња. Со здравје да го возиш :)

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4982
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #6 на: Март 14, 2019, 18:18:35 pm »
Ги има сите квалитети кои веќе ги очекувам од Lexus, плус повеќе. Прво и основно, изгледа многу добро, особено од напред. Можеме да дискутираме колку добро ќе старее овој дизајн, но сепак мене ми изгледа одлично.

Кабината е.. Да ти е мерак да седиш. Од супер-комфорни седишта, до одлични материјали (скоро секаде), до врвна завршна обработка. Секоја чест на Lexus, up there со Audi се кога станува збор за кабини и завршна обработка на кабини (барем кај „цивилни“ брендови). На задната клупа има мноооогу простор, за глава може да биде малце тесничко, ама не е проблем. Голем багажник.

Она што е врвно кај колава е мазнотијата со која се движи. Едноставно, како што вика Дени - smooth. Браво. Бра-во.

Ме радува дека кај нас веќе се продадени неколку примероци. Се опаметуваат луѓе.
Znaci ne bil samo moj vpecatokot deka zabrzuva epten glatko i e udoben.
Ako go ima istoto i kaj Camry kako sto kazuvaat ke bide epten dobar deal.

Za parite Lexusot e kade kade vo sporedb so ko konkurencijata.
Za 72k na primer se zema klasa pomala BMW 3ka a za 60k sportskiot model na Lexusov epa vidi sega.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46918
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #7 на: Март 14, 2019, 18:29:41 pm »
Ама не ти треба спортскиот. Овој ти треба. А погонот е ист и во Рав4 и веројатно Камри.

Равот е страааашно одличен за 31000еур, заради погонот и опремата за народ што сака СУВ.

А за лимузина Камрито ќе видиме како ќе е со цена, ама ништо чудно да е страшно одлично ако е позиционирано како Равот во однос на конкурентите. Секоја чест. Прекрасен прогрес за тојота и лексус во сите делови кај што требаше.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4982
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #8 на: Март 14, 2019, 18:42:18 pm »
Pocetnoto nivo na Camryto ke bide pod 30k i istoto ke se nosi samo hybrid t.e. so istiov pogon i podvozje kako Lexusot.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 38136
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #9 на: Март 14, 2019, 19:05:01 pm »
Лексусот го спашава дека е хибрид, па е ослободен од акциза. Иначе да, сигурен сум дека е значително поевтин од директните конкуренти (е-класа, А6 и БМВ 5).
Ослободен од акциза, ама пошто не потекнува од европско тло, има царниа :(

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46918
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #10 на: Март 14, 2019, 19:06:10 pm »
Pocetnoto nivo na Camryto ke bide pod 30k i istoto ke se nosi samo hybrid t.e. so istiov pogon i podvozje kako Lexusot.
Се разбира дека само хибрид-аутоматик. Тоа е целата поента на лезетот.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Присутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2269
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #11 на: Март 14, 2019, 19:17:58 pm »
ЦВТ или класичен аутоматик е ова?
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 46918
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #12 на: Март 14, 2019, 19:28:05 pm »
Комбинација, новиот.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4580
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #13 на: Март 14, 2019, 19:35:15 pm »
Супер за мазнотијата, супер за внатрешноста. Мене многу ми се допаѓа лексусов само што перформансиве ги нема некако. 218 кс убрзува за 9.1 секунди а троши троа многу ко за хибрид. Малце разочаран. Ако ова е направено за да фура на отворено ондак 8литра при 140км/ч е многу. Сепак мислам дека бмв 520д ќе биде многу сличен ако не и ист со потрошувачка а за перформанси нема споредба.


Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4182
 • The Spartan General
Одг: CARclub Тест: Lexus ES300h Luxury
« Одговори #14 на: Март 14, 2019, 19:56:48 pm »
520д е каде каде подобар и со потрошувачка и со перформанси.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.