Автор Тема: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245  (Прочитано 972 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24214
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14104
 • Цитрон Скара 1.4i
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #1 на: Март 26, 2019, 22:08:11 pm »
Јас би едно вакво, ама со многу повкусно среден ентериер од ова соседскиов колорит.

Видео тестовиве се топ, се надевам ќе се навикне народ да ги гледа повеќе. :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #2 на: Март 26, 2019, 22:12:23 pm »
Кога ќе станеш жена/љубавница на богат тајкун, може!  :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9895
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #3 на: Март 26, 2019, 22:32:16 pm »
Има еден сив Макан со темни бандажи, пред фејслифтот. Многу добро изгледа, ја би таков :) И внатре да биде еднобоен. Макан не сум возел, ама и првиот и последниве Кајени возат одлично, баш како кола.

Јас не знам како не им се здосади на луѓево да купуваат само црни Порше џипови.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 30620
 • Таков е животот... јебига
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #4 на: Март 26, 2019, 22:52:39 pm »
Јас ќе бидам досадниот и ќе го одлепам прашањено: само 2.0 Турбо за 93.000 евра?

Лично мислам дека нуту еден фејслифт нема да направи убаво возило ни од Макан ни од Кајен. Едноставно не можам да го смислам Порше во вакво издание. Се сложувам дека е убав за возење, брз, одлино звучи, одлично што ги откачија смрдливите дизели, ама СУВ и Порше, некако не ми го дига   адреналинот.

Отсутен devourer

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 52
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #5 на: Март 27, 2019, 02:15:44 am »
Јас ќе бидам досадниот и ќе го одлепам прашањено: само 2.0 Турбо за 93.000 евра?

Лично мислам дека нуту еден фејслифт нема да направи убаво возило ни од Макан ни од Кајен. Едноставно не можам да го смислам Порше во вакво издание. Се сложувам дека е убав за возење, брз, одлино звучи, одлично што ги откачија смрдливите дизели, ама СУВ и Порше, некако не ми го дига   адреналинот.
Mnogu e sminkerski za da bide SUV.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16422
 • (•_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #6 на: Март 27, 2019, 04:47:14 am »
Има еден сив Макан со темни бандажи, пред фејслифтот. Многу добро изгледа, ја би таков :) И внатре да биде еднобоен. Макан не сум возел, ама и првиот и последниве Кајени возат одлично, баш како кола.

Јас не знам како не им се здосади на луѓево да купуваат само црни Порше џипови.

Скапи им се другите бои да ги доплатат :P

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44924
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #7 на: Март 27, 2019, 07:26:34 am »
Меѓу најдобрите микросувови.

Што е подеднакво комплимент, но и огромна навреда.

Многу многу подобар избор е Audi RS3, ако сакаш Ваг мала кола.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #8 на: Март 27, 2019, 08:06:07 am »
Микро? Не беа таквите како Кактус и 500x и слични микросувови?
Ова е на MLB платформа, Со меѓуоскино ратојание од 2.8м и скоро 4.7м должина... Audi Q5 size.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 44924
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #9 на: Март 27, 2019, 09:00:25 am »
Кајен ако е СУВ, ова е микросув. Ете минисув нека е. Фулсајз се поголеми. Името е неважно реално. RS3 е важно, го имаш и хеч и седан.

P.S. А ако ти треба 4.7 метри и си решен да е ваг, се нуди и ова за иста цена:


Маканот нема да знае што го снашло. :) Сепак изборот на конкуренти е скоро бескраен.
« Последно менување: Март 27, 2019, 09:09:19 am Deni »
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Banzai

 • Blitzqueen
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9895
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #10 на: Март 27, 2019, 09:30:44 am »
Мене од СУВ конкуренцијата Маканот мислам дека ми е фаворит (ме мрзи да мислам/гуглам кои се СУВ-ови му се конкуренција). Добро изгледа и верувам дека вози најдобро или меѓу најдобрите 3 во класата.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 36004
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #11 на: Март 27, 2019, 09:40:56 am »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен devourer

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 52
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #12 на: Март 27, 2019, 12:09:58 pm »
T-rock  moze da mu bide konkurencija?

Присутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5785
 • 69
Одг: CARclub Тест: Porsche Macan 2.0 245
« Одговори #13 на: Март 27, 2019, 14:25:12 pm »
Маканот нема да знае што го снашло. :) Сепак изборот на конкуренти е скоро бескраен.

Лошо го сваќаш Маканот. Маканот и ВАГ возат различни профили на луѓе, различни класи, нивоа...како год сакаш наречи го.
Истото важи и доколку купуваш старо/ново возило.
Старо возило од типот на Кајен купи пола Арачиново и четврт Шутка. Притоа ниедно не е без вграден плин. Но тоа нема да ги направи да бидат класа. Има разлика.

Никогаш нема да го заборавам прашањето на генералниот директор на Сименс за западен Балкан кога го донесовме во Скопје на преговарање во министерство за намалување на цените на медицинската опрема. Притоа му плачевме како ние сме сиромашна земја, со низок стандард, лоша економија која е во развој и слично.
За жал после еден час возење од аеродром низ Скопскиот градски метеж до центарот, односно министерство за здравство, прашањето односно констатацијата му беше: Богами во МКД навистина е лошо, како што видов (саркастично). За еден час видов повеќе Порше Кајени во Скопје одошто можам да видам за една недела во Минхен. Веројатно вашата земја и не е толку лоша и со низок стандард како што ја претставувате. Веројатно постојат многу бизнисмени и богати луѓе. Веројатно имам малку лошо стекната перцепција од вашите кажуваања....
:D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.