Автор Тема: Проект: CarPC за Opel Corsa D  (Прочитано 18221 пати)

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 45956
 • Махер
  • malikovski.com
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #75 на: Јануари 24, 2016, 23:13:48 pm »
Тоа се веќе тие добри идеи... nice.
               
    --- Objects in mirror are losing as it appears --- 
Speed kills your Pocketbook.

Отсутен Mario_306

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1178
 • Тоа ти е релативна работа...
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #76 на: Јуни 11, 2016, 22:56:55 pm »
До каде е проектов, ептен сум љубопитен што и како ќе биде. :)
Давам шлогиран дедо, или го менвам за друга недвижнина :)
;D ;D ;D

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1482
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #77 на: Јануари 13, 2019, 03:05:58 am »
Нешто се спрема. :)
Отсутен SaleSk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5838
 • 69
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #78 на: Јануари 13, 2019, 20:34:20 pm »
Jaooo, браво... Воскресение Христово на Рождение Христово :D :D :D :D
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен gOJDO

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7554
 • Хорска Секција
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #79 на: Јануари 14, 2019, 00:45:41 am »
Вајстина воскресе!
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1482
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #80 на: Февруари 17, 2019, 23:39:15 pm »
Еве го основниот интерфејс, дотука сум стигнат. Преку CAN-bus отчитувам амбиентална температура, температура на мотор и текстот од радиото. Сеуште има доста работа, но полека полека заличува. Како што прикажав погоре, ќе има и Android Auto.
Отсутен marjankolev

 • Почетник
 • *
 • Пораки: 9
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #81 на: Мај 23, 2019, 08:38:36 am »
Еве го основниот интерфејс, дотука сум стигнат. Преку CAN-bus отчитувам амбиентална температура, температура на мотор и текстот од радиото. Сеуште има доста работа, но полека полека заличува. Како што прикажав погоре, ќе има и Android Auto.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Браво друже, секоја чест!
Би сакал да те прашам од кај го набави CanBus адаптерот за Опел?
Во план сум да вградувам универзален мп5 плеер но знам дека без тој адаптер ќе ги изгубам командите на волан.

Поздрав!

Отсутен DimitarMK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1482
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #82 на: Јуни 18, 2019, 22:02:07 pm »
Еве го основниот интерфејс, дотука сум стигнат. Преку CAN-bus отчитувам амбиентална температура, температура на мотор и текстот од радиото. Сеуште има доста работа, но полека полека заличува. Како што прикажав погоре, ќе има и Android Auto.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Браво друже, секоја чест!
Би сакал да те прашам од кај го набави CanBus адаптерот за Опел?
Во план сум да вградувам универзален мп5 плеер но знам дека без тој адаптер ќе ги изгубам командите на волан.

Поздрав!

CANBus адаптерот сам го изработив користејќи стандардни компоненти (MCP2515 CAN Controller и MCP2551 CAN Transciever) и сопствен софтвер за отчитување на параметри од CANBus комуникацијата во возилото.

BTW, ќе има и вакви форици...Радиото уклучено, палиш мотор па тек тогаш се појавува страничното мени.


Со UI/UX не сум баш толку креативен, но како што ми идат идеи така ги имплементирам.. Дур не сум бар 90% задоволен од изработеното, не го ставам во кола.

Мака мачам со имплементација на медија плеер во истиов софтвер. Иако Android Auto е топ, едно USB полно со музика ќе брка голема работа.

Еве и верзија 1 од држачот за екран, битно беше да се погоди позицијата, па дополнително ќе се доработува. Прототипот од PLA, а финалниот ќе треба да се помачам да го испечатам на мојот 3D принтер од ABS пластика.

« Последно менување: Јуни 18, 2019, 22:20:50 pm DimitarMK »

Отсутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2909
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #83 на: Јуни 18, 2019, 22:32:13 pm »
Браво за ентузијазмот и упорноста. Секоја чест.

Отсутен ace-106

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3191
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #84 на: Јуни 18, 2019, 23:03:02 pm »
Секоја чест!

Sent from my SM-G960F using Tapatalk


Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 24831
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Проект: CarPC за Opel Corsa D
« Одговори #85 на: Јуни 19, 2019, 10:38:36 am »
Whoa, браво!

Може да склопиме од ова една сторија за на сајт кога ќе биде готово. :)