Автор Тема: Ново возило, буџет 17-18К  (Прочитано 27458 пати)

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #60 на: 01 Март 2019, 09:10:21 am »
@Sephiroth честитки за новото возило. Да те служи беспрекорно и да те однесе на сите дестинации каде што ќе посакаш.

Си направил избор како што си сакал ТИ. Батали ги пациентиве од тука, сите возат Ферари и Масерати и чудно им е кога некој обичен смртник ќе купи возило што не им е по ќеиф.

Претстави го на форумов кога ќе земеш клучеви.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #61 на: 01 Март 2019, 09:44:00 am »
...и француски коли возиме.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #62 на: 01 Март 2019, 09:47:22 am »
Честитки за изборот, мене супер ми е Свифт хибрид :)

Мене лично никогаш до сега не ми значело колку простор има на задна клупа за возрасни луѓе, но гледам тебе тоа ти беше голем минус кај Пежото. Како е кај Свифтот по прашање на простор и гепек споредено со поголемите коли што ги гледаше?
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #63 на: 01 Март 2019, 10:20:04 am »
Фала на честитките и помошта дечки, да си купите што ви лежи на срце

Колата ја земав одма затоа што беше единствената која ме насмеа после тест возење, а тестирав 8-9 коли. Сите други ми беа "па океј е, ја бива, адекватна е, уреду", а свифтот ми беше "оу јеа, тоа е тоа". На задна клупа има доста простор, на тест со мене земав двајца колеги, едниот 180 погабаритен, другиот 180 ама послаб, него го ставив да седи позади мене (јас сум 190). И на двајцата им беше комотно позади и ја пофалија вожњата дека не ги осеќаат дупките иако ги гаѓав намерно. Количето има многу респонзивен волан и оди тачно кај сакаш, до милиметар. Мењачот е топ исто, не е ко да матиш јајца.

За хибридните поволности не им поверував, па се јавив кај другар што работи во ПОЦ, ми рече дека само треба да дојдам со сообраќајната, во неа да пишува дека е хибрид, и се прави договор со ПОЦ, 200 денари годишно плаќам, се паркирам кај сакам, дури и на резидентни улици. Регистрацијата ми е whitelist-ана во систем кај нив и не ја пипаат колата. Ми рече дека е исто слично и кај град Скопје.

А патарините ќе почекаат бидејќи кога требаше да ги изгласаат немавме влада, а се шпекулира дека ќе почнат со оваа поволност кога ќе ги воведат автоматските патарини.

Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1464
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #64 на: 01 Март 2019, 11:02:05 am »
Која цена ја зема ако не е тајна?

Отсутен s1n1sa

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 431
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #65 на: 01 Март 2019, 11:37:33 am »
Со среќа и мноогу безгрижни километри да те тера ;)
Hyundai Elantra 6th G

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #66 на: 01 Март 2019, 11:38:09 am »
Која цена ја зема ако не е тајна?

1000 евра попуст на каталошката + металик боја, имаат таква промоција сега

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #67 на: 01 Март 2019, 11:42:38 am »
Која цена ја зема ако не е тајна?

1000 евра попуст на каталошката + металик боја, имаат таква промоција сега
А субвенции за хибрид? Или уште не е стапена во сила таа мерка?

BTW честито ново ауто! Свифтот мене ми е еден од најсимпатичните и соодвенти градски количиња.
« Последно менување: 01 Март 2019, 11:56:33 am Molec »


Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10035
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #68 на: 01 Март 2019, 12:09:49 pm »
Штом ти направила задоволсто со здравје да се вози колата.

Кога ќе се одреди буџет не значи дека мора да се потроши целиот :)

Отсутен ogledalo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 616
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #69 на: 01 Март 2019, 12:29:40 pm »
Фала на честитките и помошта дечки, да си купите што ви лежи на срце

Колата ја земав одма затоа што беше единствената која ме насмеа после тест возење, а тестирав 8-9 коли. Сите други ми беа "па океј е, ја бива, адекватна е, уреду", а свифтот ми беше "оу јеа, тоа е тоа". На задна клупа има доста простор, на тест со мене земав двајца колеги, едниот 180 погабаритен, другиот 180 ама послаб, него го ставив да седи позади мене (јас сум 190). И на двајцата им беше комотно позади и ја пофалија вожњата дека не ги осеќаат дупките иако ги гаѓав намерно. Количето има многу респонзивен волан и оди тачно кај сакаш, до милиметар. Мењачот е топ исто, не е ко да матиш јајца.

За хибридните поволности не им поверував, па се јавив кај другар што работи во ПОЦ, ми рече дека само треба да дојдам со сообраќајната, во неа да пишува дека е хибрид, и се прави договор со ПОЦ, 200 денари годишно плаќам, се паркирам кај сакам, дури и на резидентни улици. Регистрацијата ми е whitelist-ана во систем кај нив и не ја пипаат колата. Ми рече дека е исто слично и кај град Скопје.

А патарините ќе почекаат бидејќи кога требаше да ги изгласаат немавме влада, а се шпекулира дека ќе почнат со оваа поволност кога ќе ги воведат автоматските патарини.
Uste ednas cestitki za osmehot sto ti go priredil Swift-ot.
Bas poslednava nedela dena dosta citav za Swift (potajno sum vo potraga po moe idno vozilo, isto sarajki pomegju B i C segment) i vo site tekstovi i review-a na internet se povtoruva zaklucokot deka iako e pomal po dimenzii od konkurencija, prostor ima poveke. Tuka se Fiesta, C3, 208, Clio, Mazda2, Corsa. Isto prosor so Rio, i20, i minimalno pomalku od VAG trioto Fabia, Polo, Ibiza.
Imam vlezeno vo salon vo Swift-ot, ne im bese test voziloto togas slobodno, i realno imase prostor poveke od Clio i C3 vo koi vlegov 15minuti prethodno.
Eden od pointeresnite pisani testovi mi se vide ovoj. Realna potrosnja na testot 5.6 l/100km (5.0 vo grad i otvoreno, 6.9 l/100km na autoban)
https://www.adac.de/_ext/itr/tests/Autotest/AT5615_Suzuki_Swift_1.0_Boosterjet_SHVS_Comfort+/Suzuki_Swift_1.0_Boosterjet_SHVS_Comfort+.pdf

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #70 на: 01 Март 2019, 16:52:27 pm »
@Sephiroth честитки за новото возило. Да те служи беспрекорно и да те однесе на сите дестинации каде што ќе посакаш.

Си направил избор како што си сакал ТИ. Батали ги пациентиве од тука, сите возат Ферари и Масерати и чудно им е кога некој обичен смртник ќе купи возило што не им е по ќеиф.

Претстави го на форумов кога ќе земеш клучеви.

Баш завчера сакав да отворам тема за Ferrari do 400.000 евра, дали Superfast или GTC4 lusso, за фамилијарно ми треба..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #71 на: 01 Март 2019, 16:54:39 pm »
@Sephiroth честитки за новото возило. Да те служи беспрекорно и да те однесе на сите дестинации каде што ќе посакаш.

Си направил избор како што си сакал ТИ. Батали ги пациентиве од тука, сите возат Ферари и Масерати и чудно им е кога некој обичен смртник ќе купи возило што не им е по ќеиф.

Претстави го на форумов кога ќе земеш клучеви.

Баш завчера сакав да отворам тема за Ferrari do 400.000 евра, дали Superfast или GTC4 lusso, за фамилијарно ми треба..

Отвори ја темата.

Ќе ти препорачаат да си земеш Суперб дизелче, и со останатите пари да купиш станови и дуќани и да лапаш ќирија.

И ако не направиш така, глуп си што фрлаш пари за некакво Ферари.

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1483
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #72 на: 01 Март 2019, 18:30:31 pm »
Честита @Sephiroth
Менувај слика сега.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5421
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #73 на: 01 Март 2019, 19:37:59 pm »
Cestitki i od mene, sega pred malku te zborevme so Sase, vajda ti me da si prijatelot negov :D
On sega za sega prezadovolen od SX4.
Prvite 400km mereno na kapace cisto gradska voznja 6.5l potrosuvacka sto e super so ogled na toa sto zivee vo centar i kaj da pojde semafori go cekaat.

Pretpostavuvam Swiftot i pomalce ke trosi.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3522
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #74 на: 01 Март 2019, 20:16:49 pm »
@Sephiroth честитки за новото возило. Да те служи беспрекорно и да те однесе на сите дестинации каде што ќе посакаш.

Си направил избор како што си сакал ТИ. Батали ги пациентиве од тука, сите возат Ферари и Масерати и чудно им е кога некој обичен смртник ќе купи возило што не им е по ќеиф.

Претстави го на форумов кога ќе земеш клучеви.

Баш завчера сакав да отворам тема за Ferrari do 400.000 евра, дали Superfast или GTC4 lusso, за фамилијарно ми треба..

Отвори ја темата.

Ќе ти препорачаат да си земеш Суперб дизелче, и со останатите пари да купиш станови и дуќани и да лапаш ќирија.

И ако не направиш така, глуп си што фрлаш пари за некакво Ферари.

Не туку сите пари ги вложуваш во дуќани/станови и со парите од киријата си земаш порше 911 на кредит, па по 5-6 години си земаш друго и така цело време ќе си возиш ново порше а иницијлната инвестиција ќе ти остани :D
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"