Автор Тема: Ново возило, буџет 17-18К  (Прочитано 27453 пати)

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4703
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #30 на: 25 Февруари 2019, 17:27:32 pm »
Добив понуда за Astra K 1.4 Turbo 125ps сосе све што барам, и за 100 евра повеќе понуда за Peugeot 308 1.2 Puretech 130ps сосе све што барам освен задна камера.

- Астрата има поголема и покомотна задна клупа, ама помал багажник (375л) и има акцесоар да се докупи двоен под во багажник за да биде све рамно кога ќе се спуштат седиштата
- 308-цата има катастрофално мала задна клупа, но огромен багажник од 470 литра, но нема двоен под. Исто така на тест повеќе ќеф ми направи вожњата на 308-цата и има поинтересна и поштосна кабина.

Исто така добив понуда за Focus 1.0 Ecoboost 125ps, сосе све што ми треба, ама за 2000 евра повеќе од првиве две и моторот му е послаб, 170nm наспроти 230 кај пежото и 240 кај астрата. Ако изберам 1.5, мора да се земе во ST-Line опрема и цената рипа до небо. Треба да го тестирам во четврток. Не ми се допаѓаат гарантните услови на Форд воопшто.

- Понудата на Витарата сеуште стои, но нема све што сакам, фалат некои ситници, треба да видам дали можам да се изгребам за нив, и е 1000 евра поскапа од првите две, а 1000 евра поевтина од Фокусот. Во поглед на изглед на кабина би ја ставил на последно место, а на вожња би ја ставил на второ место, зад 308-цата (Фокусот сеуште не е тестиран).

Ги контактирав и Хјундаи, ама некако не им се работи, ги мрзи да ми продадат возило. Во Порше треба да отидам по втор пат, чисто да видам дали им се променило расположението или се сеуште дигнати до небо
1+ за Хјундаи, стварно се такви, 2 нови коли купив од кај нив, ама пошто не се замараа се обратив во АвтоЧајка и преку нив добив гага патосници, када за багажник и поголем попуст. Него, ѕирни ја KIA CEED, малтене исто како Хјундаи. Еве опрема и цени само рачунај дека на ова ќе имаш значителен попуст во салон http://www.kiamotors.com.mk/Price/ceed.pdf


Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #31 на: 25 Февруари 2019, 17:41:34 pm »
Го гледав Ceed-от, но бидејќи е нов модел, не сакаа да спуштат цена, туку само гратис металик боја даваа, но ми рекоа испорака во јули-август за 1.4 турбо. Атмо и дизели имале на лагер....

Ќе ги контактирам Авто Чајка да видиме што ќе кажат, имаат повеќе брендови ко што гледам.

Отсутен 386ka

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 842
  • Am386 DX/DXL-40
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #32 на: 25 Февруари 2019, 18:12:02 pm »
Како котира џулиетата во однос на твоите критериуми? Морам да кажам дека не сум имал искуство со џулиета, само ја спомнувам дека ретко се гледа...

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #33 на: 26 Февруари 2019, 07:50:15 am »
Стара е Џулиетата, и фали технологија, нема Андорид Ауто и нема камера.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6358
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #34 на: 26 Февруари 2019, 07:59:05 am »
Јас лично помеѓу астрата и пежото би идел на астрата пред се што ја фалат дека е доста комплектно ауто. Двојниот багажник е многу корисна работа така што за патувања го ставаш подоле и можеш доста багаж да ставиш така.

Добив понуда за Astra K 1.4 Turbo 125ps сосе све што барам, и за 100 евра повеќе понуда за Peugeot 308 1.2 Puretech 130ps сосе све што барам освен задна камера.

- Астрата има поголема и покомотна задна клупа, ама помал багажник (375л) и има акцесоар да се докупи двоен под во багажник за да биде све рамно кога ќе се спуштат седиштата
- 308-цата има катастрофално мала задна клупа, но огромен багажник од 470 литра, но нема двоен под. Исто така на тест повеќе ќеф ми направи вожњата на 308-цата и има поинтересна и поштосна кабина.

Исто така добив понуда за Focus 1.0 Ecoboost 125ps, сосе све што ми треба, ама за 2000 евра повеќе од првиве две и моторот му е послаб, 170nm наспроти 230 кај пежото и 240 кај астрата. Ако изберам 1.5, мора да се земе во ST-Line опрема и цената рипа до небо. Треба да го тестирам во четврток. Не ми се допаѓаат гарантните услови на Форд воопшто.

- Понудата на Витарата сеуште стои, но нема све што сакам, фалат некои ситници, треба да видам дали можам да се изгребам за нив, и е 1000 евра поскапа од првите две, а 1000 евра поевтина од Фокусот. Во поглед на изглед на кабина би ја ставил на последно место, а на вожња би ја ставил на второ место, зад 308-цата (Фокусот сеуште не е тестиран).

Ги контактирав и Хјундаи, ама некако не им се работи, ги мрзи да ми продадат возило. Во Порше треба да отидам по втор пат, чисто да видам дали им се променило расположението или се сеуште дигнати до небо

Биди внимателен со тој мотор во Астрата. Неможам да тврдам со сигурност дека е истиот мотор што го возев во Опел Мока, ама искрено не би ти препорачал да го земаш како опција. Моторот што јас го возеб беше тромав, не испорачува сила кога ти треба, троши многу.

Можеби овој 1.4 турбо во Астрата е ревидиран и подобро мапиран, и да функционира по рафинирано. Ако е така, тогаш би требало да е во ред.

Овој 1.4 125 никогаш не се вградувал во мока, ти веројатно си го возел 1.4 140 варијанта што е малце постаричок мотор. Новиов во астрава вади 9.2 секунди до 100ка и има 240нм така да би требало да е доста пргав.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #35 на: 26 Февруари 2019, 08:39:52 am »

Присутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5627
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #36 на: 26 Февруари 2019, 08:56:36 am »
И јас би астрата...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


Отсутен dimitar.s

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #37 на: 26 Февруари 2019, 09:06:10 am »
Јас лично помеѓу астрата и пежото би идел на астрата пред се што ја фалат дека е доста комплектно ауто. Двојниот багажник е многу корисна работа така што за патувања го ставаш подоле и можеш доста багаж да ставиш така.

Добив понуда за Astra K 1.4 Turbo 125ps сосе све што барам, и за 100 евра повеќе понуда за Peugeot 308 1.2 Puretech 130ps сосе све што барам освен задна камера.

- Астрата има поголема и покомотна задна клупа, ама помал багажник (375л) и има акцесоар да се докупи двоен под во багажник за да биде све рамно кога ќе се спуштат седиштата
- 308-цата има катастрофално мала задна клупа, но огромен багажник од 470 литра, но нема двоен под. Исто така на тест повеќе ќеф ми направи вожњата на 308-цата и има поинтересна и поштосна кабина.

Исто така добив понуда за Focus 1.0 Ecoboost 125ps, сосе све што ми треба, ама за 2000 евра повеќе од првиве две и моторот му е послаб, 170nm наспроти 230 кај пежото и 240 кај астрата. Ако изберам 1.5, мора да се земе во ST-Line опрема и цената рипа до небо. Треба да го тестирам во четврток. Не ми се допаѓаат гарантните услови на Форд воопшто.

- Понудата на Витарата сеуште стои, но нема све што сакам, фалат некои ситници, треба да видам дали можам да се изгребам за нив, и е 1000 евра поскапа од првите две, а 1000 евра поевтина од Фокусот. Во поглед на изглед на кабина би ја ставил на последно место, а на вожња би ја ставил на второ место, зад 308-цата (Фокусот сеуште не е тестиран).

Ги контактирав и Хјундаи, ама некако не им се работи, ги мрзи да ми продадат возило. Во Порше треба да отидам по втор пат, чисто да видам дали им се променило расположението или се сеуште дигнати до небо

Биди внимателен со тој мотор во Астрата. Неможам да тврдам со сигурност дека е истиот мотор што го возев во Опел Мока, ама искрено не би ти препорачал да го земаш како опција. Моторот што јас го возеб беше тромав, не испорачува сила кога ти треба, троши многу.

Можеби овој 1.4 турбо во Астрата е ревидиран и подобро мапиран, и да функционира по рафинирано. Ако е така, тогаш би требало да е во ред.

Овој 1.4 125 никогаш не се вградувал во мока, ти веројатно си го возел 1.4 140 варијанта што е малце постаричок мотор. Новиов во астрава вади 9.2 секунди до 100ка и има 240нм така да би требало да е доста пргав.
И мене ми астрава во најтесен избор, само дали е исполиран моторов, читав доста дека и првите 1.4Т со 125/150 имале играчки и дека поминал неколку нијансирања, јес да ова е од 2016 и 2017. Овој веројатно е поиспеглан и доверлив.

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #38 на: 26 Февруари 2019, 09:21:36 am »
И јас го читав истото... Apparently со моделска 2018 се решени сите проблеми што ги имал тој мотор, ама малку ми е шубе сеа

Отсутен dimitar.s

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #39 на: 26 Февруари 2019, 09:34:09 am »
Да, исто и мене, иначе Астрата е стварно убаво скоцкана понуда со опрема (Excite пакетот). Пишав на неколку корисници на spritmonitor и со постарите астри и со поновиве па ако сакаш ќе ти јавам чим имам одговор.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3209
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #40 на: 26 Февруари 2019, 09:44:25 am »
И јас го читав истото... Apparently со моделска 2018 се решени сите проблеми што ги имал тој мотор, ама малку ми е шубе сеа
Барај тест возење, чим си ептен заинтересиран, пробај па плати.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43342
  • Il Moderatore
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #41 на: 26 Февруари 2019, 09:51:19 am »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Доволно е 370л. Последен критериум при избор на кола ми е волуменот на празен воздух што треба да го носам у гепек 99% од времето. Барем за мене. За други потреби си постои караванче.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54663
  • Махер
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #42 на: 26 Февруари 2019, 10:04:03 am »
Ете има и Мус тест. :)

Отсутен eko13

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 70
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #43 на: 26 Февруари 2019, 10:22:13 am »
Незнам колку дава Опел, мислам дека 2 години гаранција додека кај Пежо за 1.2 со 130кс ми дадоа 4 години гаранција (ако ти игра улога и тоа во одлуката)...

Отсутен dimitar.s

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 55
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #44 на: 26 Февруари 2019, 10:24:06 am »
Opel FlexCare 2 + 2 (со доплата - 200 евра) ма да мислам дека може да се ценкаме за ова у салон.