Автор Тема: Ново возило, буџет 17-18К  (Прочитано 27536 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11695
  • Архитект
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #15 на: 20 Февруари 2019, 12:03:43 pm »
коментарот за CX-3ката, легендарен  :D :D :D

Мене ми се свиѓа и коментарот за VW Golf.

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #16 на: 20 Февруари 2019, 12:14:10 pm »
@Sephiroth има Octavia Ambition 1.5 TSI со голем дел од опремата која ја бараш (дел од работите ќе недостасуваат нормално) во црна боја која ќе пристигне во Македонија некаде средина на март. Мислам дека цената ќе биде во рамките на буџетот, па доколку си заинтересиран може да ти дадам конкретна понуда во ПП.

Баш би сакал да ми пратиш понуда. За работите кои фалат, можеби ќе можам да направам компромис ако цената ми е во буџет, црна боја е непосакувана, ама кога веќе ми е тој изборот, ќе се правам мафијаш :D

Благодарам дечки за советите, сега за сега изборот тежнее накај Витарата освен ако понудата на andrej_111 не ми ги помати сметките.

Ќе го проверам и Волвото, мислев дека се поскапи и дека немаа ништо за мојот буџет, фала што ме потсетивте.

Спортаж не зимам без турбина, а со турбина е 24500, не ме заебавајте, 136 коња атмосферец угушен со бензински DPF ради euro 6d неможе да тркала успешно кола од 1.5 тони.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #17 на: 20 Февруари 2019, 12:21:05 pm »
@Sephiroth има Octavia Ambition 1.5 TSI со голем дел од опремата која ја бараш (дел од работите ќе недостасуваат нормално) во црна боја која ќе пристигне во Македонија некаде средина на март. Мислам дека цената ќе биде во рамките на буџетот, па доколку си заинтересиран може да ти дадам конкретна понуда во ПП.

Баш би сакал да ми пратиш понуда. За работите кои фалат, можеби ќе можам да направам компромис ако цената ми е во буџет, црна боја е непосакувана, ама кога веќе ми е тој изборот, ќе се правам мафијаш :D

Благодарам дечки за советите, сега за сега изборот тежнее накај Витарата освен ако понудата на andrej_111 не ми ги помати сметките.

Ќе го проверам и Волвото, мислев дека се поскапи и дека немаа ништо за мојот буџет, фала што ме потсетивте.

Спортаж не зимам без турбина, а со турбина е 24500, не ме заебавајте, 136 коња атмосферец угушен со бензински DPF ради euro 6d неможе да тркала успешно кола од 1.5 тони.

Паметен дечко си, знаеш што сакаш. Најмногу кола за парите со турбина и бензин.

Јас би те советувал да ја одиграш опцијата со Шкода Октавија. Чекањето до Јуни е најмал проблем, откако ќе ја имаш колата. Ќе го заборавиш чекањето веднаш.

Витарата е супер возило, ама ако возиш подолги релации и семејство во возилото, гледај нешто со ниско тежиште, голем гепек и комфорни седишта назад.

Мој совет е, да отидеш во Шкода, и да им кажеш имам ХХХХХ средства и сакам Октавија 1.5 тси со ХХХХХ работи. Дај им три дена да размислат, и нека ти се јават. Мојот пристап е тој, и вообичаено искачаат со добри понуди. Условот го поставуаш ти. ХХХХХ евра, ако можат нека се адаптираат на твоите барања, а не ти да се адаптираш на нивната цена.

Ти си тој што купува, тие треба да ја заслужат довербата за да им ги дадеш парите. Нив треба да им биде нелагодно како да ти брцнат во џеб, а не тебе што сакаш да купиш возило.


Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #18 на: 20 Февруари 2019, 14:27:21 pm »
Јас би му се качил на Волвото за тие пари ич не би пател по опрема. Лично изведбата на каросеријата и дизајнот многу ме бендисуе. Ем е екобуст моторче директно од Форд и нема да те замара тој сегмент за сервисирање

https://www.topgear.com/car-reviews/volvo/v40

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #19 на: 20 Февруари 2019, 14:29:51 pm »
Не можам да најдам ценовник од волвото, ќе треба да им идам во салон. Кај се наоѓаат?

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6363
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #20 на: 20 Февруари 2019, 14:31:24 pm »
Од кај па сеа волво за 18к? И за мене едно бмв 1 за 18к спакувајте ако може.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3768
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #21 на: 20 Февруари 2019, 15:13:17 pm »
Не гледам никаде Волво В40, да не го забораве?

Цитат
Цената 19.490 EUR е за V40 T2 90 kW (122 КС)
Kinetic со Edition пакетот и не го вклучува трошокот за металик боја и припрема на возило

EDIT: Цитатов е од лански каталог, мислев понов е ама..., не знам колку се цените сега.


Овде ја видов цената од дискусијата и не е баш 18, но може ќе се случи да ти се сожали дедото од жена ти да ти помогне :)



Отсутен eko13

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 70
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #22 на: 20 Февруари 2019, 16:17:58 pm »
Во моментов за 16-17.000 еур најмногу КОЛА ќе добиеш во 308цата.

Единствена "мана" се потесните задни седишта ама ако возиш мали деца претежно или сте само двајца тогаш имаш топ кола со огромен гепек.

1.2 130кс

Јас ја нарачав во декември а испорака март годинава па еве на трња седам 3 месеца :-)

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3538
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #23 на: 20 Февруари 2019, 16:53:52 pm »
Како и во сите други вакви теми на крајот ќе купиш Спортаж.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #24 на: 20 Февруари 2019, 16:55:55 pm »
@Sephiroth има Octavia Ambition 1.5 TSI со голем дел од опремата која ја бараш (дел од работите ќе недостасуваат нормално) во црна боја која ќе пристигне во Македонија некаде средина на март. Мислам дека цената ќе биде во рамките на буџетот, па доколку си заинтересиран може да ти дадам конкретна понуда во ПП.

Баш би сакал да ми пратиш понуда. За работите кои фалат, можеби ќе можам да направам компромис ако цената ми е во буџет, црна боја е непосакувана, ама кога веќе ми е тој изборот, ќе се правам мафијаш :D

Благодарам дечки за советите, сега за сега изборот тежнее накај Витарата освен ако понудата на andrej_111 не ми ги помати сметките.

Ќе го проверам и Волвото, мислев дека се поскапи и дека немаа ништо за мојот буџет, фала што ме потсетивте.

Спортаж не зимам без турбина, а со турбина е 24500, не ме заебавајте, 136 коња атмосферец угушен со бензински DPF ради euro 6d неможе да тркала успешно кола од 1.5 тони.

Паметен дечко си, знаеш што сакаш. Најмногу кола за парите со турбина и бензин.

Јас би те советувал да ја одиграш опцијата со Шкода Октавија. Чекањето до Јуни е најмал проблем, откако ќе ја имаш колата. Ќе го заборавиш чекањето веднаш.

Витарата е супер возило, ама ако возиш подолги релации и семејство во возилото, гледај нешто со ниско тежиште, голем гепек и комфорни седишта назад.

Мој совет е, да отидеш во Шкода, и да им кажеш имам ХХХХХ средства и сакам Октавија 1.5 тси со ХХХХХ работи. Дај им три дена да размислат, и нека ти се јават. Мојот пристап е тој, и вообичаено искачаат со добри понуди. Условот го поставуаш ти. ХХХХХ евра, ако можат нека се адаптираат на твоите барања, а не ти да се адаптираш на нивната цена.

Ти си тој што купува, тие треба да ја заслужат довербата за да им ги дадеш парите. Нив треба да им биде нелагодно како да ти брцнат во џеб, а не тебе што сакаш да купиш возило.


Sedistata zadni kaj Vitarata se nikakvi i priodot t.e vleguvanje do niv e stvarno tesko.
SX4 kata ima kade kade podobri sedista za isti pari a i voznjata e podobra i poudobna, gi probav i dvete.
Nie koga setavme pred mesec dena imase eden dobar Leon 1.5 ili 1.4 TSI bese crven napukan oprema dpsta solidno za 19k go davaa ali najverojatno prodaden e stom ne si go videl.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #25 на: 20 Февруари 2019, 22:42:02 pm »
Sedistata zadni kaj Vitarata se nikakvi i priodot t.e vleguvanje do niv e stvarno tesko.
SX4 kata ima kade kade podobri sedista za isti pari a i voznjata e podobra i poudobna, gi probav i dvete.
Nie koga setavme pred mesec dena imase eden dobar Leon 1.5 ili 1.4 TSI bese crven napukan oprema dpsta solidno za 19k go davaa ali najverojatno prodaden e stom ne si go videl.


1.4 беше Леонот од стара пратка изгледа, беше напукан со 3 тона опрема, од кои многу скапи работи што не ми требаат. Не го даваа под 19к. Нека им седи.

Отсутен DENDE-LANCERED

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5428
  • LANCER EVO (GreeN EditioN)
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #26 на: 20 Февруари 2019, 23:53:52 pm »
Znaci uste im e tamu.
Probaj pak iscenkaj se zs mislam si vredi za parite.
Ubavata boja e i farovi, jas bi razmislil povtorno.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен Hdmiusb

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 117
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #27 на: 21 Февруари 2019, 16:54:36 pm »
Дечки, имам една мака. Се утепав од шетање по салониве и не можам да си најдам кола по ќеф. Висок сум 188цм, тежок 110 кила, барам исклучиво 4 цилиндра бензин, 5 врати, по можност да не е џип, ама ако се мора..... Си направив табела во Excel со се што сум разгледувал досега. Барам помош и совет во одлуката од вас. Не е хитно, ама би сакал да си купам возило до крај на мај, па кога стигне-стигне. Фала!

https://imgur.com/a/mhjd7To

(клик на линкот или десен клик на сликава доле и view image)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Како мислиш не даваат попуст Шкода, биди упорен ќе симнат цена сигурен сум.

@Hdmiusb

Carclub member needs you !!!

:D :D :D

procitaj ja mojata tema za suzuki vitara vs sportage.
ke ti stanat mng neshta jasni  :)

i jas taka sve sve sve pominav, detalni sporedbi, so ceni, so servis, so garanci, so km, so sve.
Si kupiv  KIA sportage i go vozam skoro 2 meseca,  seuste i se cudam na kolava kolku mi odgovara i kolku e top !!!
za tie pari mislam deka vrvot.
benzinec 1.6 toj model so preden pogon racen menuvac okolu 17k evra...

Gradska ne poveke od 8,5 litra avtopat ne poveke od 6 .. tip top.
dokolku sakas takov tip e profi !  :)

Отсутен Sephiroth

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 387
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #28 на: 25 Февруари 2019, 16:53:21 pm »
Добив понуда за Astra K 1.4 Turbo 125ps сосе све што барам, и за 100 евра повеќе понуда за Peugeot 308 1.2 Puretech 130ps сосе све што барам освен задна камера.

- Астрата има поголема и покомотна задна клупа, ама помал багажник (375л) и има акцесоар да се докупи двоен под во багажник за да биде све рамно кога ќе се спуштат седиштата
- 308-цата има катастрофално мала задна клупа, но огромен багажник од 470 литра, но нема двоен под. Исто така на тест повеќе ќеф ми направи вожњата на 308-цата и има поинтересна и поштосна кабина.

Исто така добив понуда за Focus 1.0 Ecoboost 125ps, сосе све што ми треба, ама за 2000 евра повеќе од првиве две и моторот му е послаб, 170nm наспроти 230 кај пежото и 240 кај астрата. Ако изберам 1.5, мора да се земе во ST-Line опрема и цената рипа до небо. Треба да го тестирам во четврток. Не ми се допаѓаат гарантните услови на Форд воопшто.

- Понудата на Витарата сеуште стои, но нема све што сакам, фалат некои ситници, треба да видам дали можам да се изгребам за нив, и е 1000 евра поскапа од првите две, а 1000 евра поевтина од Фокусот. Во поглед на изглед на кабина би ја ставил на последно место, а на вожња би ја ставил на второ место, зад 308-цата (Фокусот сеуште не е тестиран).

Ги контактирав и Хјундаи, ама некако не им се работи, ги мрзи да ми продадат возило. Во Порше треба да отидам по втор пат, чисто да видам дали им се променило расположението или се сеуште дигнати до небо

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3201
Одг: Ново возило, буџет 17-18К
« Одговори #29 на: 25 Февруари 2019, 17:21:09 pm »
Добив понуда за Astra K 1.4 Turbo 125ps сосе све што барам, и за 100 евра повеќе понуда за Peugeot 308 1.2 Puretech 130ps сосе све што барам освен задна камера.

- Астрата има поголема и покомотна задна клупа, ама помал багажник (375л) и има акцесоар да се докупи двоен под во багажник за да биде све рамно кога ќе се спуштат седиштата
- 308-цата има катастрофално мала задна клупа, но огромен багажник од 470 литра, но нема двоен под. Исто така на тест повеќе ќеф ми направи вожњата на 308-цата и има поинтересна и поштосна кабина.

Исто така добив понуда за Focus 1.0 Ecoboost 125ps, сосе све што ми треба, ама за 2000 евра повеќе од првиве две и моторот му е послаб, 170nm наспроти 230 кај пежото и 240 кај астрата. Ако изберам 1.5, мора да се земе во ST-Line опрема и цената рипа до небо. Треба да го тестирам во четврток. Не ми се допаѓаат гарантните услови на Форд воопшто.

- Понудата на Витарата сеуште стои, но нема све што сакам, фалат некои ситници, треба да видам дали можам да се изгребам за нив, и е 1000 евра поскапа од првите две, а 1000 евра поевтина од Фокусот. Во поглед на изглед на кабина би ја ставил на последно место, а на вожња би ја ставил на второ место, зад 308-цата (Фокусот сеуште не е тестиран).

Ги контактирав и Хјундаи, ама некако не им се работи, ги мрзи да ми продадат возило. Во Порше треба да отидам по втор пат, чисто да видам дали им се променило расположението или се сеуште дигнати до небо

Биди внимателен со тој мотор во Астрата. Неможам да тврдам со сигурност дека е истиот мотор што го возев во Опел Мока, ама искрено не би ти препорачал да го земаш како опција. Моторот што јас го возеб беше тромав, не испорачува сила кога ти треба, троши многу.

Можеби овој 1.4 турбо во Астрата е ревидиран и подобро мапиран, и да функционира по рафинирано. Ако е така, тогаш би требало да е во ред.

Инаку Астрата како пакет е одлично возило, неможам да и дадам забелешка колку и да сакам да сум трол на сметка на Опел. Одлично подвозје, крута малку споредено со Пежото.

Пежото е исто така супер кола, освен задната клупа која што е предвидена само за деца изгледа, другото е се одлично.

Сериозно разгледај ја опцијата со Фокусот, ќе се изненадиш колку 1.0 екобуст е рафиниран мотор. Плус новиот фокус е неспоредливо подобар од Астрата и 308.

За Хјундаи немам коментар, немам некое директно искуство со застапниците тука. Новата Елантра е фантастично возило со атмо мотор.

Не си го троши времето со Порше они се супер ѕвезди не соработуваат со клошари како мене и тебе. Треба да ги замолиш кога се слободни, и ако сакаат да отидеш да им купиш кола. Ако не сакаат извини им се што си сакал да разгледаш коли кај нив во додека им трае работното време.