Автор Тема: peugeot 206  (Прочитано 1714 пати)

Отсутен peugeothelp

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
peugeot 206
« на: 18 Февруари 2019, 00:25:02 am »
Imam peugeot 206 1.4 hdi 2004 godina. Koga ja palam kolata, pri vozenje mnogu cesto znaese da mi se vkluci check engine. Ja nosev na majstor i se bese vo red kompjuterot ne pokazuvase greski a check enginot postojano se vklucuvase. Izlegov na avtopat i ne mozese da se vozi poveke od 130 km/h. Po nekoe vreme se iskluci check enginot i vozev 180 km/h okolu 5-10 minuti. Vnatere vo kolata pocna da mirisa na chat(dim)zastanav i kaj motorot gorniot kapak kade pizuva peugeot goreshe a i delot shto e zastita od temperatura kako siva hartija pokriena so materijal bese izgorena. Go izgasiv plamenot i ja startuvav kolata si vozev normalno nemase problem.
Ja nosev na majstor mozno bilo od egr da bila pricinata za palenje... eve minaa nekolku meseci nema problem ne vklucuva check engine nisto no ne ja vozam poveke od 2500 obrtai.
Dali mozebi znaete sto bi mozelo da bide problem?
Se izvinuvam za latinicava

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2133
Одг: peugeot 206
« Одговори #1 на: 18 Февруари 2019, 08:15:23 am »
Можеби тоа што ја причинувало грешката и го палело „чек енџинот“ изгорело во пожарот па затоа сега не ти покажува ништо :) , малку шала, јас би ти препорачал некој асален мајстор да ја погледне убаво, за пожарот си имал среќа ама следниот пат може и полошо да заврши целата работа, секоја чест како си ја возиш така искулирано
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1341
Одг: peugeot 206
« Одговори #2 на: 18 Февруари 2019, 09:40:23 am »

Ако изгледало вака како на видеото, смени го тој делот што викаш како сива хартија што е. Тој после години возење се распаѓа и се пали од топлината на турбото. Смени го со нов и ќе немаш галје, мана кај 1.4 хди е ова и гледај побрзо смени го, со оган и со вода не се игра  :)

Отсутен peugeothelp

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: peugeot 206
« Одговори #3 на: 18 Февруари 2019, 09:48:47 am »
Нема ја сивата хартија и го возам така без хартија

Отсутен peugeothelp

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 19
Одг: peugeot 206
« Одговори #4 на: 18 Февруари 2019, 09:49:49 am »
Можеби тоа што ја причинувало грешката и го палело „чек енџинот“ изгорело во пожарот па затоа сега не ти покажува ништо :) , малку шала, јас би ти препорачал некој асален мајстор да ја погледне убаво, за пожарот си имал среќа ама следниот пат може и полошо да заврши целата работа, секоја чест како си ја возиш така искулирано
Нема добри мајстори 3-4 смени сите те ебават, проблемо не е решен

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3481
Одг: peugeot 206
« Одговори #5 на: 18 Февруари 2019, 11:29:20 am »
Ако си од скопје оди во Мазак и кажи им александар дека те пратил

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)