Автор Тема: Половно возило од Германија  (Прочитано 2427 пати)

Присутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 19577
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #15 на: Февруари 12, 2019, 09:16:04 am »
Моето искуство со ценкање во Германија е во рангот на 200-300 евра макс да оди цената надолу. Лесно е да се ценка човек пред тастатура/на интернет.

Иди во живо, погледни ја, и ако е тип-топ (а во 80-90% од случаите е тип-топ) и гледај го во очи и ценкај се со него.

Не бе Луки, сигурно ќе слисти минимум 1000че, башка и гратис некој ќе ти даде.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Power to the people

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2509
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #16 на: Февруари 12, 2019, 14:19:44 pm »
Требаше на крајот на постот сарказам да ставам, дојдовме до забуна.

Викаш можиме да го земиме мерцедесот за 5800 а?

Присутен zlatkoa

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2730
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #17 на: Февруари 12, 2019, 14:41:34 pm »
Моето искуство со ценкање во Германија е во рангот на 200-300 евра макс да оди цената надолу. Лесно е да се ценка човек пред тастатура/на интернет.

Иди во живо, погледни ја, и ако е тип-топ (а во 80-90% од случаите е тип-топ) и гледај го во очи и ценкај се со него.

Не бе Луки, сигурно ќе слисти минимум 1000че, башка и гратис некој ќе ти даде.

Па уште ако ја купуваш од физичко лице директно, а не од фирма што продава коли....

Ценкање шааанса нема ако е шваба. Што вика Луки, може да грмнеш 200 евра рабат максимум.

А, ако тоа физичкото лице е уствари физикалац балканац, не ти спушта брате мили, па ако треба на преса ќе ја даде...

Отсутен Bauer

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 891
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #18 на: Февруари 22, 2019, 11:42:05 am »
Да ја искористам темава да не знае некој ОДПРИЛИКА колку ќе бидат давачки за следнава кола
https://www.procar-automobile.de/auto/detail/4145642/leverkusen/gebrauchtwagen/suv/bmw-x3-xdrive20d?b=BMW&s=X3&vc=F


на темата на члено МАРЈАН со бмв 5ката кај шо платил 7500еур искрено малку ме заолаши

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 9392
 • Giulietta QV
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #19 на: Февруари 22, 2019, 12:50:40 pm »
толку му е реалната вредност, така да грубо 30% давачки


Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5163
 • Бенве си е бенве
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #20 на: Февруари 22, 2019, 15:12:26 pm »
Царина данок и акциза, акцизата е за возила над 3000еур и е 11.5%

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1998
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #21 на: Февруари 22, 2019, 15:29:54 pm »
Нешто грешка да не си со акцизите, 11,5% e за возило со вредност над 18к евра:

0           3.000   0,00%
3.000   4.000   0,50%
4.000   5.000   1,00%
5.000   6.000   1,50%
6.000   8.500   2,00%
8.500   12.000   3,00%
12.000   14.000   4,00%
14.000   16.000   6,00%
16.000   18.000   9,00%
18.000   22.000   11,50%
22.000   25.000   13,50%
25.000   30.000   15,50%
30.000               18,00%
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5163
 • Бенве си е бенве
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #22 на: Февруари 22, 2019, 15:43:20 pm »
Грешка сум била а како и да е ќе треба да плати голема сума

Sent from my VTR-L29 using Tapatalk


Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1998
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #23 на: Февруари 22, 2019, 16:02:55 pm »
Ако го проценат под 16к тогаш е ок, 6% акциза.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Bauer

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 891
Одг: Половно возило од Германија
« Одговори #24 на: Февруари 22, 2019, 16:41:18 pm »
царината колку е ?
Данок на вкупната цена со акциза и царина колку %?